Տարածաշրջան  24 Ապրիլի 2024 - 12:34
«Այս ընթացքում Ֆրանսիան շարունակում է «լռություն» պահպանել հայ-ադրբեջանական համաձայնագրի առնչությամբ: Ի դեպ, նկատենք ևս մեկ լռություն՝ Հունաստանը: Տարօրինակ չէ՞, երբ նույնիսկ Սլովենիայի արտգործնախարարությունն է Հայաստանին ու Ադրբեջանին «ողջունում» և «շնորհավորում», իսկ ահա Ֆրանսիան, ու նաև Հունաստանը՝ լուռ են»:
Ինչպես տեղեկացնում Է Caliber.Az-ը, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է քաղաքագետ Հակոբ Բադալյանը:
«Բայց ինչու՞, միթե՞ դժվար է մի երկու տող գրել X-ում: Գրելն իհարկե դժվար չէ, բայց թերևս դժվար է գրել սեփական շահերի դեմ:
Հիշու՞մ եք՝ վաշինգտոնյան բանակցության երկրորդ՝ հունիսյան ռաունդից հետո Ֆրանսիայի ՀՅԴ կառույցից տարածվածը՝ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի անունից, որ ինքը հաճախ ավելի ջանադիր է պաշտպանում Հայաստանի շահերը, քան Փաշինյանը: Անմիջապես հակադարձումը եղավ, թե՝ դա ՀՅԴ-ականների ապատեղեկատվությունն է, թեև Ելիսեյան պալատն այդպես էլ պաշտոնապես չհերքեց, թե Մակրոնն ասել է այդպիսի բան:
Իլհամ Ալիևն շաբաթներ առաջ ասում է՝ Ֆրանսիան Ադրբեջանի հետ պայքարում է ռեգիոնում առաջնորդության համար: Իսկ այսօր էլ հայտարարում է, թե՝ ձեզ ասում եմ չէ՝ մեր միջև միջնորդ պետք չէ, մենք պայմանավորվում ենք: Ի՞նչ է նշանակում դա «թարգմանաբար», եթե իհարկե չունենքն աչքակապությամբ զբաղվելու մտադրություն: Թարգմանաբար դա նշանակում է՝ ես այս ռեգիոնում այլևս հասել եմ այնպիսի աստիճանի, որ Դուք զբաղվեք միայն գլոբալ հարցերով՝ ինձ հետ խոսեք, իսկ հայ-ադրբեջանական հարցն արդեն լիովին իմ «քաշային կատեգորիայում» է: Ու հետն էլ՝ սահմանային առաջին սյունը տնկելուց հետո, Ֆրանսիային ու Հունաստանին զգուշացնում է, թե չփորձեք այնպես զինել Հայաստանին, որ ես համարեմ վտանգավոր», - գրում է Բադալյանը:

РЕГИОН  24 Апреля 2024 - 09:43
«В этот период Франция продолжает хранить молчание относительно армяно-азербайджанского соглашения. Кстати, отметим очередное молчание и в Греции. Не странно ли, что даже МИД Словении приветствует и поздравляет Армению и Азербайджан, а Франция и Греция молчат?».
Как передает Caliber.Az, об этом политолог Акоп Бадалян написал на своей странице в Facebook.
«Но почему сложно написать пару строк в X? Конечно, писать несложно, но, пожалуй, трудно писать против своих интересов.
Помните, после второго июньского раунда вашингтонских переговоров французская структура «Дашнакцутюн» распространяла от имени президента Франции Макрона, что он зачастую более старательно защищает интересы Армении, чем Пашинян? Сразу последовал ответ, что это дезинформация со стороны «Дашнакцутюн», хотя Елисейский дворец никогда официально не отрицал, что Макрон говорил подобные вещи.
Несколько недель назад Ильхам Алиев заявил, что Франция борется с Азербайджаном за лидерство в регионе. И сегодня он даже заявляет, что нам не нужен посредник, между нами, у нас есть договоренность. Что это означает буквально? В переводе это означает, что я уже достиг такого уровня в этом регионе, что вам следует заниматься только глобальными вопросами и разговаривать со мной, а армяно-азербайджанский вопрос уже полностью в моей «весовой категории», — пишет политолог.