Ղարաբաղ  29 Ապրիլի 2024 - 12:56
Այս մասին APA-ին տված հարցազրույցում ասել է՝ ԱՀ ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորած քաղաքացիների հարցերով պետական հանձնաժողովի քարտուղար, աշխատանքային խմբի ղեկավար Իսմայիլ Ախունդովը։
Իսմայիլ Ախունդովը նշել է, որ այս տարի՝ Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ որպես անհետ կորած գրանցված 30 մարդկանցից 6-ը հանդիսանում են Խոջալուի ցեղասպանության ժամանակ անհետ կորած:
«Մինչ օրս պետական հանձնաժողովում գրանցվել է Խոջալուի ցեղասպանության հետևանքով անհետ կորած 196 մարդ։ Այս պահին նրանց թիվը 202 մարդ է։ Բայց կան նաև նոր կդիմումներ՝ կապված Խոջալուի ցեղասպանության ժամանակ անհետ կորածների դեպքերի հետ։ Բոլոր դիմումները վերանայվում և ուսումնասիրվում են: Հնարավոր է, որ այս թիվն ավելանա»։
Ըստ Ի.Ախունդովի, այս տարվա փետրվարի 23-ին Խոջալու քաղաքում հայտնաբերվել է զանգվածային գերեզման, որտեղից արտաշիրմվել և տարվել է շուրջ 18 մարդու աճյուն.
«Առողջապահության նախարարության դատաբժշկական և ախտաբանական անատոմիայի միավորման և ՊԱԾ ռազմաբժշկական գլխավոր վարչության լաբորատորիաներում անցկացված անատոմիական և մոլեկուլային գենետիկական անալիզների արդյունքում՝ պարզվել է 18 անձից 10-ի ինքնությունը։ Լիովին հաստատվել է որ դրանք Խոջալուի ցեղասպանության ժամանակ սպանված անձինք են։ Պետական հանձնաժողովի կողմից հավաքագրված տվյալները հաստատում են, որ այդ քաղաքացիները չեն սպանվել փախուստի կամ կրակի տակ ցեղասպանության ժամանակ, այլ սպանվել են խոշտանգումների արդյունքում՝ հակասելով միջազգային մարդասիրական իրավունքին, պատանդ վերցվելուց հետո։ Բացի այդ, այս տարվա մարտին Խոջալուի շրջանի Գալադերեսիի տարածքում հայտնաբերվել էր ևս մեկ գերեզման, արտաշիրիմվել է երեք մարդու աճյուններ։ Այս մասին հաղորդվել է հանրությանը։ Ներկայումս աճյունները հետազոտվում են»։

КАРАБАХ  29 Апреля 2024 - 10:13
Об этом в интервью АПА сказал секретарь, руководитель рабочей группы Государственной комиссии Азербайджанской Республики по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан Исмаил Ахундов.
Исмаил Ахундов отметил, что 6 человек из 30, зарегистрированных в текущем году как пропавшие без вести во время первой Карабахской войны, являются пропавшими без вести во время Ходжалинского геноцида:
«На сегодняшний день в Государственной комиссии зарегистрировано 196 человек, пропавших без вести в результате Ходжалинского геноцида. На данный момент их количество 202 человека. Но есть и новые обращения, связанные со случаями пропажи без вести во время Ходжалинского геноцида. Все обращения рассматриваются и расследуются. Не исключено, что это число вырастет».
По словам И.Ахундова, 23 февраля текущего года на территории города Ходжалы было обнаружено массовое захоронение, из которого были эксгумированы и вывезены останки около 18 человек:
«В результате анатомического и молекулярно-генетического анализов, проведенных в лабораториях Объединения судебно-медицинской экспертизы и патологической анатомии Министерства здравоохранения и Главного военно-медицинского управления Службы государственной безопасности, были установлены личности 10 из 18 человек. Полностью подтверждено, что это были лица, убитые во время Ходжалинского геноцида. Данные, собранные Госкомиссией, подтверждают, что эти граждане не были убиты при бегстве или под обстрелом во время акта геноцида, а были убиты в результате пыток, вопреки нормам международного гуманитарного права, после того, как были взяты в заложники. Кроме того, в марте этого года на территории Галадареси Ходжалинского района было обнаружено еще одно захоронение, эксгумированы останки трех человек. Об этом было сообщено общественности. В настоящее время проводится изучение останков».