26 Հունիսի 2024 08:53
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի Գերիների և անհետ կորած քաղաքացիների հարցերով պետական հանձնաժողովից։
Նշվել է, որ Գերիների և անհետ կորած քաղաքացիների գործերով հանձնաժողովում ներկայացված՝ գլխավոր դատախազության, ՊԱԾ ռազմաբժշկական գլխավոր վարչության, առողջապահության նախարարության դատաբժշկական փորձաքննության և ախտաբանական անատոմիայի միավորման, Ականազերծման գործակալության, ԱԳԱԱ-ի Հնագիտության և մարդաբանության ինստիտուտի աշխատակիցներից կազմված փորձագիտական խմբի կողմից իրականացված աշխատանքների արդյունքում պարզվել է՝ Ղարաբաղյան առաջին պատերազմում անհետ կորած ևս 20 անձի ինքնությունը։
«Հունիսի 25-ին Պետական հանձնաժողովի աշխատանքային խումբը հանդիպում է կազմակերպել անհետ կորածների ընտանիքների հետ, որի ընթացքում նրանց տրվել է մանրամասն տեղեկատվություն և հարցերի պատասխաններ այն անձանց մասին, որոնց ճակատագիրը պարզվել է։ Ներկայումս համապատասխան պետական կառույցների հետ համատեղ անհրաժեշտ աշխատանքներ են տարվում այդ անձանց աճյունների հուղարկավորությունը կազմակերպելու ուղղությամբ։ Այս առնչությամբ հանրությանը կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն»,- ասված է հաղորդագրությունում։

СОЦИУМ  25 Июня 2024 - 20:53
Об этом Caliber.Az сообщили в Государственной комиссии Азербайджана по делам пленных и пропавших без вести граждан.
Было отмечено, что в результате мероприятий, осуществляемых экспертной группой из сотрудников Генеральной прокуратуры, Главного военно-медицинского управления Службы государственной безопасности, Объединения судебно-медицинской экспертизы и патологической анатомии министерства здравоохранения, Агентства по разминированию, Института археологии и антропологии НАНА, представленной в Государственной комиссии по делам пленных и пропавших без вести граждан, установлены личности еще 20 человек, пропавших без вести в Первой Карабахской войне.
«25 июня рабочая группа Государственной комиссии организовала встречу с семьями пропавших без вести лиц, в ходе которой им была предоставлена подробная информация и даны ответы на вопросы о лицах, чьи судьбы были прояснены. В настоящее время совместно с соответствующими государственными органами проводится необходимая работа по организации захоронения останков этих лиц. Общественности будет предоставлена в связи с этим дополнительная информация», - говорится в сообщении.