08 Հունիսի 2024 11:25
Moody's միջազգային վարկանիշային գործակալությունը «Հարավային գազային միջանցք» (SGC) ՓԲԸ-ի պարտքային պարտավորությունների չապահովված առաջնային վարկանիշը հաստատել է Ba1 մակարդակի վրա և փոխել կանխատեսումը կայունից դրականի:
Այս մասին հայտնում է Сaliber.Az-ը՝ հղում անելով Moody's-ին։
«Ադրբեջանը շահում է իր գազի նկատմամբ ԵՄ-ի ավելի մեծ պահանջարկից, որն արտացոլում է դաշինքի ջանքերը՝ դիվերսիֆիկացնելու աղբյուրները և մատակարարման ուղիները՝ ռուսական գազից կախվածությունը նվազեցնելու նպատակով: Վերջին 1-2 տարիների ընթացքում Ադրբեջանը մի շարք համաձայնագրեր է ստորագրել Եվրահանձնաժողովի, ինչպես նաև առանձին եվրոպական տնտեսությունների հետ գազի մատակարարման վերաբերյալ։ Արդյունքում, գազի արդյունահանման և արտահանման ծավալները զգալիորեն ավելացել են 2022 թվականից ի վեր՝ SGC խողովակաշարի հետախուզման և ընդլայնման ծրագրերի հաշվին աճի լրացուցիչ հնարավորություններով։ Ածխաջրածինների ոլորտում գազի մատակարարումների ավելացումը կապահովի նավթից ավանդական կախվածությունից դիվերսիֆիկացում, հատկապես, երբ նավթի արդյունահանումը շարունակում է նվազել՝ նավթի պաշարների սպառման պատճառով», - կարծում են գործակալության վերլուծաբանները:

Международное рейтинговое агентство Moody's подтвердило рейтинг старших необеспеченных рейтингов в иностранной валюте ЗАО «Южный газовый коридор» (SGC) на уровне Ba1 и изменило прогноз со стабильного на позитивный.
Об этом сообщает Report со ссылкой на Moody's.
«Азербайджан выигрывает от более высокого спроса ЕС на его газ, что отражает усилия блока по диверсификации источников и маршрутов поставок с целью снижения зависимости от российского газа. За последние 1–2 года Азербайджан подписал несколько соглашений с Европейской комиссией, а также с отдельными европейскими экономиками о поставках газа. В результате объемы добычи и экспорта газа значительно выросли с 2022 года, с дополнительными возможностями для роста на фоне проектов по разведке и расширению трубопровода SGC. В секторе углеводородов наращивание поставок газа обеспечит диверсификацию от традиционной зависимости от нефти, особенно по мере того, как добыча нефти продолжает снижаться из-за истощения запасов нефти», — считают аналитики агентства.
SGC — компания специального назначения, созданная указом президента в 2014 году. 51% участия в компании принадлежит Министерству экономики, а 49% — Госнефтекомпании Азербайджана (SOCAR). Компания SGC создана для консолидации, управления и финансирования интересов государства в разработке газоконденсатного месторождения «Шахдениз», расширении Южно-Кавказского газопровода, реализации проектов Трансанатолийского газопровода (TANAP) и Трансадриатического газопровода (TAP).