Ղազախստանն ու Ադրբեջանը համաձայնագիր կկնքեն ռազմական հետախուզության վերաբերյալ
Ղազախստանում հրապարակվել է որոշման նախագիծ, որով հաստատվում է Ղազախստանի և Ադրբեջանի կառավարությունների միջև պաշտպանական բնագավառում ռազմական հետախուզության ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագիրը։
Ինչպես հայտնում է AZERTAC-ը, փաստաթուղթը զետեղված է «Բաց նորմատիվ իրավական ակտեր» պորտալում, որը նախատեսված է օրինագծերի հրապարակման և հանրային քննարկման համար։
Ըստ նախագծի՝ կողմերը պայմանավորվել են համագործակցության հետևյալ ձևերի շուրջ. 1) լիազորված մարմինների ղեկավարների պաշտոնական այցեր և փորձագետների աշխատանքային հանդիպումներ. 2) պաշտպանության ոլորտում ռազմական հետախուզական տեղեկատվության փոխադարձ փոխանակում հետևյալ թեմատիկ ուղղություններով. ահաբեկչական և ծայրահեղական կազմակերպություններ. փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ռազմաքաղաքական իրադարձություններ. 3) պետությունների տարածքներում լիազորված մարմինների անձնակազմի համար համատեղ մարտական պատրաստության միջոցառումների անցկացում` պետությունների ազգային օրենսդրությանը համապատասխան. 4) համագործակցության այլ ձևեր:
Փաստաթղթում նշվում է, որ գաղտնի տեղեկատվության փոխանակումը, օգտագործումը և պաշտպանությունն իրականացվում է գաղտնի տեղեկատվության փոխադարձ պաշտպանության մասին առանձին միջազգային պայմանագրի հիման վրա։
Կողմերը չեն օգտագործում սույն պայմանագրով համագործակցության ընթացքում ձեռք բերված տեղեկատվությունը ի վնաս այդ տեղեկատվությունը տրամադրած կողմի:

Казахстан и Азербайджан заключат соглашение о военной разведке
В Казахстане опубликован проект постановления об утверждении соглашения между правительствами Казахстана и Азербайджана о сотрудничестве в сфере военной разведки в области обороны.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, документ размещен на портале «Открытые НПА», который предназначен для публикации законопроектов и проведения общественного обсуждения.
Согласно проекту, стороны договорились о следующих формах сотрудничества: 1) официальные визиты руководителей уполномоченных органов и рабочие встречи экспертов; 2) взаимный обмен разведывательной военной информацией в области обороны по следующим тематическим направлениям: террористические и экстремистские организации; военно-политические события, представляющие взаимный интерес; 3) проведение на территориях государств совместных мероприятий боевой подготовки для личного состава уполномоченных органов в соответствии с национальным законодательством государств; 4) иные формы сотрудничества.
В документе говорится, что обмен, использование и защита секретной информации осуществляются на основе отдельного международного договора о взаимной защите секретной информации.
Стороны не используют информацию, полученную в ходе сотрудничества в рамках настоящего соглашения, в ущерб стороне, предоставившей эту информацию.
«Информация, которой страны будут обмениваться в рамках подписанного соглашения, не может быть раскрыта, предоставлена и передана третьей стороне без письменного согласия стороны, предоставившей соответствующую информацию», - говорится в документе.