Ամերիկյան պետական գործակալությունը գաղտնի օգնել է հայ անջատողականներին Ղարաբաղում
Ադրբեջանի Խոջավենդի շրջանում՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 14-ին ադրբեջանական բանակի կողմից ազատագրված Բուլութան գյուղում, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կողմից հայկական օկուպացիայի տարիներին կառուցվել և հագեցվել է բժշկական կենտրոն։ .
Caliber.Az-ի խմբագրությունը ձեռք է բերել լուսանկարներ, որոնք ցույց են տալիս, որ ՄԶԳ-ն՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետական վարչության՝ արտերկրում օգնություն տրամադրելու ոլորտում բարձրագույն դաշնային մարմինը կոպտորեն խախտել է մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը՝ Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում բժշկական կենտրոն կառուցելով։
Նշենք, որ այս ամենը տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որի համանախագահներից մեկն է հանդիսանում ԱՄՆ-ը, աշխատել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ։ Այսինքն՝ մի կողմից ԱՄՆ կառավարությունը «խաղաղության», կոչ է արել Ադրբեջանին, իսկ մյուս կողմից՝ ԱՄՆ դաշնային գործակալությունը, որի ղեկավարությունը նշանակվում է ԱՄՆ նախագահի կողմից՝ Սենատի համաձայնությամբ և գործում է քարտուղարի հետ համաձայնեցված, խրախուսել է հայկական օկուպացիան?! Այս փաստը ևս մեկ անգամ վկայում է այն մասին, որ ԱՄՆ-ն Ադրբեջանի նկատմամբ երկակի ստանդարտների քաղաքականություն է վարում։
Կարելի է ենթադրել, որ նման բուժկետեր են կառուցվել ոչ միայն հայերի կողմից օկուպացված մեկ գյուղում։ Մեր հրատարակությունը պատրաստ է լուսաբանել ԱՄՆ ՄԶԳ արձագանքն այս փաստերի վերաբերյալ։

Американское госагентство тайно помогало армянским сепаратистам в Карабахе
В Ходжавендском районе Азербайджана в селе Булутан, которое было освобождено азербайджанской армией 14 октября 2020 года, в годы армянской оккупации Агентством США по международному развитию (USAID) был построен и оснащен медицинский пункт.
В распоряжении редакции Caliber.Az оказались фотографии, свидетельствующие о том, что USAID – высший федеральный орган государственного управления Соединенных Штатов Америки в области оказания помощи за рубежом, строительством медицинского пункта на оккупированных территориях Азербайджана грубо нарушил территориальную целостность и суверенитет нашей страны.
Как видно на одной из фотографий, на стену здания была прикрепленена табличка с объявлением на армянском о том, что здание было оборудовано именно американским федеральным агентством. И хотя она не сохранилась полностью, но на ней все еще можно разглядеть запись о том, что медпункт был оснащен на средства USAID.
Это подтверждает и следующая фотография. Так, на раковине медпункта «красуется» логотип USAID.
Отметим, что все это происходило в то время, когда Минская группа ОБСЕ, одним из сопредседателей которой являются США, проводила работу по урегулированию Карабахского конфликта. То есть, с одной стороны, правительство США призывало Азербайджан «к миру», а с другой - американское федеральное агентство, руководство которого назначается президентом США с согласия Сената и действует в координации с госсекретарем, поощряло армянскую оккупацию?! Данный факт еще раз свидетельствует о том, что США проводят политику двойных стандартов в отношении Азербайджана.
Можно предположить, что такие медпункты были построены не только в одном оккупированном армянами селе. Наше издание готово осветить реакцию USAID по данным фактам.