«Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերը ոչ միայն լավագույնն են Հարավային Կովկասում, այլ լավագույններից են հետխորհրդային տարածքում»
Լեգենդար քառյակի օդաչուն կապի մեջ է Caliber.Az-ի հետ:
Հարցազրույց  14 Փետրվարի 2022 - 18:12
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Ուկրաինայում բնակվող Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի առաջին օդաչուներից մեկի, փոխգնդապետ Ալեքսեյ Շվարևի հետ։
-Ալեքսեյ, նախ շնորհավորում եմ Ձեզ Ադրբեջանի Ռազմաօդային ուժերի օրվա կապակցությամբ, որի ստեղծմանը դուք անմիջական մասնակցություն ունեք։
-Շատ շնորհակալ եմ շնորհավորանքների, և ինձ չմոռանալու համար։
-Ալեքսեյ, որքան մեզ հայտնի է, 80-ականների վերջին պատահաբար հայտնվեցիր Ադրբեջանում։ Սխալու՞մ ենք։
-Դե ոնց ասեմ, պատահաբար։ Ծնվել եմ Հյուսիսային Ուրալում, 1982 թվականին ավարտել եմ բարձրագույն ռազմական ավիացիոն դպրոցը, այնուհետ ծառայել եմ այն ժամանակվա Խորհրդային Միության տարբեր զորամասերում։ Հետո Աֆղանստան։ 1989 թվականին ծառայության բերումով եղել է Ադրբեջանում, ծառայել եմ Սանգաչալի օդանավակայանում։ Այնտեղ ստացել է մայորի կոչում։
-Իսկ հետո տեղի ունեցավ ԽՍՀՄ-ի փլուզումը։ Ինչպե՞ս հայտնվեցիք Ադրբեջանի զինված ուժերի շարքերում։
-Ադրբեջանում մեր ստորաբաժանումը լուծարվել էր։ Սկսվեց ավիատեխնիկայի դուրսբերումը հանրապետությունից: Ես դա համարեցի անարդար, քանի որ ԽՍՀՄ-ի փլուզման ժամանակ ամբողջ ռազմական տեխնիկան, որը գտնվում էր այս կամ, այն հանրապետության տարածքում, պետք է փոխանցվեր այդ հանրապետությունների իշխանություններին։ Ուստի ամեն առավոտ մենք գնում էինք օդանավակայան և թույլ չէինք տալիս ուղղաթիռներին թռչել Ադրբեջանի տարածքից։ Հավատում եք, թե ոչ, մենք մեկնել ենք մեր կանանց ու երեխաների հետ։
-Ովքե՞ր ենք «մենք.
-Մենք՝ Սերգեյ Տուվաևը, Սերգեյ Սենյուշկինը, Եվգենի Կառլովը և ես։ Ադրբեջանի ՊՆ ներկայացուցիչները մեզ առաջարկեցին ծառայելու նորաստեղծ ադրբեջանական բանակում, որը պրոֆեսիոնալ ռազմական օդաչուների սուր պակաս ուներ։ Մենք ԽՍՀՄ/ԱՊՀ Զինված ուժերի շարքերից զորացրվելու դիմումներ ենք գրել ու անցել ենք ծառայելու ադրբեջանական բանակում։ Բայց մենք, այսպես ասած, դատարկաձեռն չեն գնացել (ծիծաղում է): Մենք օդանավակայանում կանգնած Մի-24 ուղղաթիռները տեղափոխել ենք Զաբրատի ուղղությամբ, քանի որ համարում էինք, որ դրանք իրավամբ պատկանում են Ադրբեջանին, քանի որ ԽՍՀՄ-ի փլուզման պահին դրանք գտնվում էին նրա տարածքում։
Ադրբեջանական բանակում ծառայության անցնելուց հետո, ինձ շնորհվել է փոխգնդապետի, ավելի ճիշտ՝ գնդապետ-լեյտենանտի կոչում։
1992 թվականի փետրվարի 14-ին Սերգեյ Տուվաև-Ռաֆայել Շիրինով և ես-Ֆախրադդին Մուսաևի անձնակազմի երկու Մի-24 ինքնաթիռները մարտական թռիչք կատարեցին դեպի Ասկերան, որտեղ մենք ճնշեցինք թշնամու կրակակետերը: Այդ ժամանակվանից փետրվարի 14-ը համարվում է Ադրբեջանի ռազմական ավիացիայի ստեղծման օր։
- Հետագայում զղճացի՞ք ադրբեջանական բանակում ծառայելու ձեր որոշման համար։
-Գիտե՞ք, Խոջալիում հայերի արածից հետո, ոչ, ես ոչ մի րոպե չեմ զղճացել։
-Ադրբեջանական բանակին միացած չորս օդաչուներից դուք միակ փրկվածն եք…
- Այո, Եվգենի Կառլովը և Ֆախրադին Մուսաևը զոհվել են 1992 թվականի ապրիլի 11-ին։ Ուսումնական թռիչքի ժամանակ աղետի հետևանքով զոհվել են Զաբրատի ավիացիոն ջոկատի հրամանատար, գնդապետ Յավեր Ալիևը և հրահանգիչ օդաչու Սերգեյ Սենյուշկինը։ Սերգեյ Տուվաևը ողբերգական մահով զոհվել է Ռուսաստանում՝ Առաջին Ղարաբաղյան պատերազմից հետո։ Ուզում եմ հիշեցնել, որ այսօր՝ փետրվարի 14-ին, ոչ միայն Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի օրն է, այլև Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի գնդի առաջին հրամանատար Սերգեյ Տուվաևի ծննդյան օրը, ով նշանակալի ավանդ է ներդրել Ադրբեջանի ռազմական ավիացիան ստեղծման գործում։
Ես հրաշքով ողջ մնացի։ 1992 թվականի մայիսին Աղդամի շրջանի Գյուլաբլը գյուղի մոտ իմ ուղղաթիռը խոցվեց Stinger ՇԶՀՀ-ով։ Ես իմ օպերատոր Ռաֆայել Շիրինովին հրաման տվեցի թողնել անկառավարելի դարձած ուղղաթիռը։ Նրանից հետո ես էլ թռա։ Իմ դուրս ցատկելուն պես, ուղղաթիռը շրջվեց և իմ մոտ ևս երկու շրջան անելուց հետո վթարի ենթարկվեց՝ քիչ էր մնում դիպչի իմ պարաշյուտին։ Այդպես, ես գերի ընկա։ Իհարկե, հայերն ինձ դաժանորեն ծեծի ենթարկեցին։ Բարեբախտաբար, նրանք չհասցրին ինձ սպանել, քանի որ ինձ օգնության էին ուղարկվել ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինները։
Հետո հոսպիտալ։ Հոսպիտալից հետո ինձ առաջարկեցին մասնակցել ուսումնական թռիչքային կենտրոնի ստեղծմանը, ինչով էլ մենք զբաղվեցինք Զաբրատի ավիացիոն ջոկատի օդաչու Հուսեյնջան Ազիմովի հետ։ Կուրսանտների առաջին շրջանավարտները (1992թ. նոյեմբեր - 1994թ. մարտ) դարձան ադրբեջանական ռազմաօդային ուժերի ողնաշարը, որն ակտիվ մասնակցություն ունեցավ Ադրբեջանի դեմ հայկական ագրեսիան կանխելու գործում։
Իսկ 1995 թվականին ես ընտանիքով տեղափոխվեցի Ուկրաինա։
-Արդեն բնակվելով Ուկրաինայում՝ հետևե՞լ եք արդյոք Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի զարգացմանը։ Ինչպե՞ս արձագանքեցին 44-օրյա պատերազմի մեկնարկին։
-Իհարկե, հետևել եմ, չեմ կորցրել կապը մարտական ընկերներիս և իմ ուսանողների հետ (ի դեպ, գնդապետ Ֆիզուլի Ջավադովը, ով զոհվել է 2021 թվականի նոյեմբերի 30-ին Ադրբեջանի Պետական սահմանապահ ծառայության ուղղաթիռի կործանման հետևանքով, իմ լավագույն ուսանողներից էր): Կարող եմ ասել, որ Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերը տարիների ընթացքում անցել են կայացման ու հզորացման երկար ու դժվարին ճանապարհ։ Առանց որևէ չափազանցության, կարող եմ վճռականորեն հայտարարել, որ ադրբեջանական ռազմաօդային ուժերի օդաչուները լավագույնն են Հարավային Կովկասում։ Ավելին՝ լավագույններից մեկը հետխորհրդային տարածքում։
Անհանգստացել եմ արդյոք ես Հայրենական պատերազմի ժամանակ:. Այն էլ ինչպես: Ես անհամբեր լուրեր էի կորզում ռազմական գործողությունների թատերաբեմից: Ես հասկանում էի, որ եթե արտաքին ուժերը չկանգնեցնեն Ադրբեջանին, ապա նա անպայման կհաղթի։ Ադրբեջանական բանակը գործել է պրոֆեսիոնալ՝ հակառակորդին հասցնելով հզոր ու ջախջախիչ հարվածներ։ Ադրբեջանի հաղթանակի և նրա տարածքային ամբողջականության վերականգնման կապակցությամբ ուրախությանս սահման չկար. Դա արդար հաղթանակ էր.
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևային՝ իմ ընտանիքին ցուցաբերած օգնության համար։ 2019 թվականի փետրվարին, երբ հայտնի դարձավ, որ աղջիկս ծանր հիվանդ է, Մեհրիբան Ալիևան կարգադրություն արեց անհապաղ նյութական օգնություն ցուցաբերել իմ ընտանիքին։ Ես խորապես երախտապարտ եմ նրան այդ հոգատարության համար: Ուզում եմ նաև երախտագիտությունը հայտնել՝ Ուկրաինայում Ադրբեջանի դեսպանատանը, առաջին հերթին՝ դեսպան Էլմիրա Ախունդովային և ռազմական կցորդին՝ իմ ընտանիքի հանդեպ ցուցաբերած ուշադրության համար։
Եվ ես սրտանց շնորհավորում եմ Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի բոլոր օդաչուներին՝ մասնագիտական տոնի առթիվ։ Մենք հաղթող երկրի օդաչուներ ենք։

«ВВС Азербайджана не просто лучшие на Южном Кавказе, но одни из лучших на постсоветском пространстве»
Пилот из легендарной четверки на связи с Caliber.Az
ИНТЕРВЬЮ  14 Февраля 2022 - 16:19
Интервью Caliber.Az с проживающим в Украине одним из первых пилотов ВВС Азербайджана подполковником Алексеем Шваревым.
- Алексей, в первую очередь, поздравляю вас с Днем Военно-воздушных сил Азербайджана, к созданию которых вы имеете самое непосредственное отношение.
- Спасибо большое за поздравление, и за то, что не забываете обо мне.
- Алексей, насколько нам известно, в Азербайджане в конце 80-х годов вы оказались случайно. Мы не ошибаемся?
- Ну, как сказать, случайно. Я родился на Северном Урале, в 1982 году окончил Высшее военное авиационное училище, потом служил в различных частях тогдашнего Союза. Потом был Афганистан. В 1989 году по долгу службы оказался в Азербайджане, служил на аэродроме Сангачал. Тут же получил звание майора.
- А потом произошел развал СССР. Как вы оказались в рядах Вооруженных сил Азербайджана?
- Нашу часть в Азербайджане расформировали. Начался вывод авиатехники из республики. Я считал это несправедливым, так как на момент распада СССР вся военная техника, которая находилась на территории той или иной республики, должна была быть передана властям этих республик. Поэтому мы каждое утро выезжали на аэродром и не позволяли перегонять вертолеты с территории Азербайджана. Не поверите, мы выезжали со своими женами и детьми.
- Мы - это кто?
- Мы - это Сергей Туваев, Сергей Сенюшкин, Евгений Карлов и я. Представители Минобороны Азербайджана предложили нам перейти служить в недавно созданную азербайджанскую армию, в которой имелся острый дефицит профессиональных военных пилотов. Мы написали рапорты об увольнении из рядов ВС СССР/СНГ и перешли служить в азербайджанскую армию. Но перешли, так сказать, не с пустыми руками (смеется). Мы перегнали стоявшие на аэродроме вертолеты Ми-24 в сторону Забрата, поскольку считали, что они по праву принадлежат Азербайджану, так как на момент распада СССР находились на его территории.
После перехода на службу в азербайджанскую армию мне было присвоено звание подполковника, или, правильнее, полковника-лейтенанта.
14 февраля 1992 года два Ми-24 в составе экипажей Сергей Туваев - Рафаэль Ширинов и я - Фахраддин Мусаев совершили боевой вылет в Аскеран, где мы подавили огневые точки противника. С тех пор день 14 февраля и считается днем создания военной авиации Азербайджана.
- Не жалели в последующем о своем решении перейти на службу в азербайджанскую армию?
- Знаете, после того, что армяне совершили в Ходжалы, нет, не жалел ни минуты.
- Из четверки перешедших в азербайджанскую армию пилотов вы единственный оставшийся в живых…
- Да, Евгений Карлов и Фахраддин Мусаев погибли 11 апреля 1992 года. Во время учебного полета в результате катастрофы погибли командир Забратского авиаотряда полковник Явер Алиев и летчик-инструктор Сергей Сенюшкин. Сергей Туваев трагически погиб в России уже после Первой Карабахской войны. Хочу напомнить, что сегодня, 14 февраля, не только День ВВС Азербайджана, но и день рождения первого командира полка ВВС Азербайджана Сергея Туваева, который внес немалый вклад в создание военной авиации Азербайджана.
Сам я чудом остался жив. В мае 1992 года мой вертолет был сбит из ПЗРК «Стингер» близ села Гюлаблы Агдамского района. Я дал команду своему оператору Рафаэлю Ширинову покинуть ставший неуправляемым вертолет. После него выпрыгнул и я. Только я выпрыгнул, как вертолет накренился и, сделав еще два круга возле меня, рухнул, чуть не задев мой парашют. Так я попал в плен. Меня, конечно, армяне сильно избили. К счастью, убить меня они не успели, поскольку на мое спасение был брошен азербайджанский спецназ.
Потом был госпиталь. После госпиталя мне предложили принять участие в создании летного учебного центра, чем мы и занялись с пилотом Забратского авиаотряда Гусейнджаном Азимовым. Первый выпуск курсантов (ноябрь 1992 - март 1994) стал костяком ВВС Азербайджана, принимавшим самое активное участие в отражении армянской агрессии против Азербайджана.
А в 1995 году я с семьей переехал в Украину.
- Уже проживая в Украине, отслеживали ли вы развитие ВВС Азербайджана? Как реагировали на начало 44-дневной войны?
- Конечно, отслеживал, связей с боевыми товарищами и своими учениками я не терял (кстати, погибший 30 ноября 2021 года в результате крушения вертолета Госпогранслужбы Азербайджана полковник Физули Джавадов был одним из моих лучших учеников). Могу сказать, что ВВС Азербайджана за эти годы проделали большой и трудный путь становления и укрепления. Без всякого преувеличения могу твердо заявить, что пилоты ВВС Азербайджана лучшие на Южном Кавказе. Даже более - одни из лучших на постсоветском пространстве.
Переживал ли я во время Отечественной войны? Еще как переживал, жадно ловил новости с театра военных действий. Я понимал, что если внешние силы не остановят Азербайджан, то он непременно победит. Азербайджанская армия действовала профессионально, наносила по врагу мощные и сокрушительные удары. Моей радости победе Азербайджана и восстановлению его территориальной целостности не было предела. Это была справедливая победа.
Пользуясь случаем, хочу поблагодарить первого вице-президента Азербайджана Мехрибан ханум Алиеву за помощь, оказанную моей семье. В феврале 2019 года, когда стало известно о тяжелой болезни моей дочери, Мехрибан ханум Алиева распорядилась об оказании немедленной материальной помощи моей семье. Я глубоко ей признателен за эту заботу. Хочу также выразить благодарность посольству Азербайджана в Украине, в первую очередь, послу Эльмире Ахундовой и военному атташе за внимание к моей семье.
А всех пилотов ВВС Азербайджана от всей души поздравляю с профессиональным праздником! Мы - пилоты страны-победителя!