«Անհնար է Երևանում գրասենյակ բացել՝ առանց Ռոբերտ Քոչարյանի ընտանիքին վճարում կատարելու»
—Յուրի, առաջին հերթին շնորհակալ ենք Ձեզ այն բանի համար, որ արձագանքեցիք հարցազրույցի վերաբերյալ մեր խնդրանքին։ Թույլ տվեք Ձեզ տալ առաջին հարցը։ Ի՞նչ եք կարծում, ինչու՞ ԵԱՀԿ ՄԽ-ի միջնորդությամբ Բաքվի և Երևանի միջև 30 տարի շարունակվող բանակցություններում ոչ մի առաջընթաց չգրանցվեց։
—Գիտեք, իշխանությունները հակամարտության լուծումը ձգձում էին, որովհետև զբաղվում էին այլ գործերով։ Առաջին ղարաբաղյան պատերազմից հետո, 1994 թվականին հրադադարը համընկնել է նավթի գների աճի հետ։ Ադրբեջանական նավթը մրցունակություն ձեռք բերեց, իսկ Ադրբեջանը սկսեց իրագործել էներգակիրները արտաքին շուկաներ մատակարարելու լայնամասշտաբային նախագծեր, այսինքն անելիքներ ունեին։ Եկեք չմոռանանք, որ տեղի ունեցավ Ղարաբաղի սրբականացում, կարծես թե այն սրբավայր է։ Իրականում այդ տարածաշրջանին պետք է այլ ձևով նայել։ Հասկանալի է այնտեղի քարերին, ավերակներին, կրոնական շինություններին խոնարհվել, բայց եկեք խոսենք Ղարաբաղի և այնտեղ ապրող մարդկանց մասին։ Այն գյուղական վայր է, ոչ Բաքու է, ոչ Երևան։ Շատ քչերն են ուզում ապրել Ղարաբաղում։ Քաղաքում ապրող մարդը գյուղական վայր չի գնա։ Այդ ողջ տարիներին Ղարաբաղի հարցով և նրա հետ կապված բանակցություններով զբաղվում էին այն մարդիկ, որոնք չէին պատրաստվում ապրել գյուղական վայրում։ Դա վերաբերվում է ինչպես Ադրբեջանին, այնպես էլ Հայաստանին։ Հետևաբար հայցք նետեք Ղարաբաղի վրա, որպես մի այնպիսի վայրի, որտեղ հարկավոր է կառուցել պոլիկլինիկաներ, դպրոցներ և այլն, այլ ոչ թե ինչ որ վերածականի վրա։ Օրինակ, այդ նույն Ռոբերտ Քոչարյանը, ով սկզբում «ԼՂՀ»-ի «նախագահն» էր (չակերտները-խմբ.), իսկ հետո նաև Հայաստանի նախագահը։ Նա այն մարդն է, ով հեռացել է այնտեղից, և դա նորմալ դինամիկա է, որովհետև քաղաքի բոլոր բնակիչները երբևիցե եղել են գյուղացիներ։ Այսպիսին է միտումնաբանությունը՝ բոլորը ձգտում են դեպի քաղաք, և այս իմաստով ինչ որ անհեթեթություն կա, որ Ղարաբաղը հատուկ տարածաշրջան է, որը ավելի կարևոր է քան Ադրբեջանի և Հայաստանի մյուս վայրերը։
Այդ բոլոր տարիներին Ղարաբաղի վերնախավը զբաղվել է անձնական հարստացմամբ։ Իսկ հետո, երբ Ղարաբաղում պատերազմ սկսվեց, պարզվեց, որո ոչ ոք դրան պատրաստ չէր։
—Հայաստանի ներկայիս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ընդդիմությունում լինելու ժամանակ «ղարաբաղյան կլանին» մեղադրում էր ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորելուն անընդունակ լինելու մեջ, բայց իշխանության գալուց հետո, նա միայն մոտեցրեց պատերազմը։ Ես նկատի ունեմ նրա «Ղարաբաղը Հայաստան է և վերջ» տխրահռչակ արտահայտությունը։ Ինչի՞ հետ է կապված նրա հայացքների այդպիսի փոփոխությունը։
—Ես համոզված չէմ, որ դա հայացքների փոփոխություն է։ Ես չեմ կարող այստեղ համերաշխ լինել վարչապետի հետ։ Եվ ընդհանրապես, ստեղծվել էր այնպիսի իրավիճակ, երբ մենք՝ լրագրողներս անընդհատ բացատրում ենք այս, կամ այն պաշտոնյայի, քաղաքական գործչի արտահայտությունների իմաստը։ Իսկ դրանք ելնում են կոնկրետ կոնյուկտորայից, կարևոր չէ, ինչպիսի գաղափարախոսական, կրոնական պատկրացում ունեն։ Ինձ համար կարևոր է, որպեսզի նրանք զբաղվեն իրենց գործով, չէ որ նրանց ոչ ոք չի պատգամավորել պատերազմ սկսել։
Բանը նրանում է, որ Ղարաբաղի մասին խոսակցությունները մենաշնորհվել էին։ Որոշակի մարդիկ, մարդկանց խմբեր իհարկե կարող էին հանդիպել, շփվել, բայց այդ ամենը անցկացվում էր փակ ռեժիմում։
Վերադառնալով 2018 թվականը, թավշյա հեղափոխության և Փաշինյանի իշխանության գալը. պատերազմի ոչ մի ազգայնամոլական պատվեր չի եղել, այսինքն մարդիկ փողոց դուրս եկան սոցիալական արդարության պահանջով, այլ ոչ թե ինչ որ վերացական տարածքի զավթման համար։ Հեղափոխության առաջին, երկրորդ տարին ցույց տվեց, որ օլիգարխների կուլակաթափությունը՝ այդքան էլ հեշտ գործ չէ։ Փաստորեն հասկանալի դարձավ, որ հեշտ չի լինի բյուջեից նրանց կողմից կողոպտվածը վերադարձնել, բայց հարկավոր էր շարունակել պաթոսով խոսել ինչ որ բանի մասին։ Եվ ահա այստեղ գալիս է այն պահը, երբ քո մոտ արդեն չկան կոնկրետ ծրագրեր ու գործեր, դու սկսում ես խոսել «ցավոտ կետի» մասին։ Մեր դեպքում՝ Ղարաբաղի մասին։ Դրանով մեղանչում են ոչ միայն Հայաստանի քաղաքական գործիչները։ Երբ պաշտոնյային չի հաջողվում տեղեկացնել ձեռքբերումների, կամ ձախողումների մասին, նա սկսում է անհեթեթություն տարածել։
Երբ Նիկոլ Փաշինյանը սկսեց ղարաբաղյան խնդրի մասին խոսակցությունը, նա արդեն չէր կարող խոսել տեղի ունեցող գործընթացների մասին, միգուցե նա ընդհարվեց խորը բյուրոկրատական պետության, բանակային կոռուպցիայի հետ։ Ինչ որ պահ նա շատ հաճախ էր դուրս գալիս ուղիղ եթեր և խոսում էր ինչ որ բացահայտումների, փաստաթղթերի մասին։ Եվ դրանով հանդերձ, հաճախ էր կրկնում, որ կան այնպիսի բաներ, որոնց մասին նա չի կարող խոսել, այսինքն դա ազգային անվտանգության հարց է։ Հնարավոր է նրան հայտնի են դարձել կոռուպցիայի աղաղակող փաստերի, գողության վիթխարի մասշտաբների մասին։ Շատ կարևոր է հասկանալ, որ Փաշինյանը բանակում չի ծառայել։ Նա լրագրող էր, ընդ որում լրագրության ոչ վատ ներկայացուցիչ։ Հարցը նրանում է, որ մենք սովոր ենք բանակի վրա նայել գեներալների, նախարարների ղեկավարության պրիզմայով, այլ ոչ թե զինվորների տեսակետից։ Իսկ մենք ամենից հաճախ հայտնվում ենք զինվորի կարգավիճակում։ Նիկոլ Փաշինյանը բանակի մասին պատկերացում չուներ և նախընտրեց այն վստահել ոչ ամեանազնիվ մարդկանց։ Եթե պետությունը կոռումպացված է, ապա պետք է հասկանալ, որ այստեղ զինվորականները ավելի շատ են կոռումպացված, քան մյուսները, որովհետև հեշտ է ձեռքը մտցնել ռազմական բյուջեն։ Սպառազինության գնումները՝ մեծ գումարներ են և չափից ավելի պատասխանատվություն, դու շրջապատված ես հայրենասիրական և լրատվամիջոցների պաշտպանության լուսապսակով, չէ որ լրագրողները կարող են բանակային ղեկավարության քննդատողներին մեղադրել թշնամական շահերի սպասարկման մեջ։ Ահա այս քննդատական հայացքը Նիկոլ Փաշինյանի մոտ բացակայում էր, չէ որ նրանք, ովքեր մնացել էին նախկին իշխանությունից՝ շատ ավելի փորձառու աճպարարներ էին՝ քաղաքական իմաստով։ Նրանք իրեն խաբեցին, ուռճացնելով տարբեր առասպելներ, և նա ինչ որ պահ դարձավ անհեթեթ գաղափարների պատանդ, այն որ հակամարտության ռազմական ճանապարհով լուծումը հնարավոր է։ Դա պաշտոնյայի համար բացարձակ նորմալ պահվածք է, բայց բարոյական, կրոնական տեսակետից այն հանդիսանում է բացարձակապես հանցավոր։ Պատերազմը՝ ձախողում է, և բոլոր նրանք, ովքեր նպաստել են դրան և ոչ մի դիմադրություն չեն ցուցաբերել, դրանից կարիերա են արել, փող են շինել։ Դա շատ մեծ ցուցակ է, նրանում կան լրագրողներ, քաղաքական գործիչներ, պատգամավորներ, դեմոկրատներ, լիբերալներ։ Ահա այսպիսի պատասխանատվություն ես կվերագրեյի Նիկոլ Փաշինյանին։
—Ի՞նչու իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ցանկացած նախաձեռնությունը հանդիպում է ընդդիմության կտրուկ հակազդեցությանը։ Ձեր կարծիքով, ինչի՞ հետ է կապված դա։
—Նախ, հայկական ընդդիմությունը բաղկացած է նախկին նախագահներից և նրանց կցված օլիգարխներից, ովքեր սպասարկում են նրանց շահերը։ Այդ մարդիկ, տարբեր տվյալներով հանդիսանում են միլիարդատերեր։ Իսկ Հայաստանը այդքան էլ հարուստ երկիր չէ, որպեսզի իր սահմաններում նորմալ մարսի դոլարային միլիոնատերներին, ուստի այդպիսի խոշոր գումարներով, բիզնեսով, մեդիա կայսրությամբ մարդիկ են եղանակ ստեղծում։ Նա ունի մեծ գումարներ, իսկ հարուստների շուրջ միշտ պտտվում են շատ մարդիկ, ովքեր պատրաստ են նրանց սպասարկել և նույնիսկ դրա համար մրցակցում են և՛ լրագրողներ, և՛ քաղաքական գործիչներ, և՛ կուսակցություններ։ Նրանք դեմ կլինեն ամեն ինչին, ինչով հանդես կգա Նիկոլ Փաշինյանը իր կուսակցության հետ։
Երկրորդը, փորձում են քարոզել վաղ թեզերը, այլ ծրագիր նրանք չունեն։ Մենք պետք է հասկանանք նրանց բնական վախերը: Այդ մարդիկ լրագրողներ, գործարարներ, քաղաքական գործիչներ են, որոնց ձեւավորումը տեղի է ունեցել շրջափակման, փակ սահմանների պայմաններում։ Նման մթնոլորտում նրանց համար հարմարավետ է բիզնեսով զբաղվել, ներկայացնում են պատերազմի կուսակցություն, ողջունում են մենաշնորհը։ Ուրիշ կերպ վարվել չգիտեն, մենաշնորի դերի վրա են հավակնում։
Մի այսպիսի օրինակ կբերեմ իմ սեփական փորձից: ՏՏ ընկեր ունեմ, նա փորձեց Երևանի կենտրոնում ընկերություն բացել, բայց պարզվեց, որ դա անհնար է։ Առանց Ռոբերտ Քոչարյանի ընտանիքին վճարում կատարելու անհնար է գրասենյակ բացել Երևանում. Վերջինս ամեն ինչ զավթել է՝ համագործակցություն իր բանկերի հետ, գրասենյակներ վարձակալել իր շենքում, համալիրում կամ օգտվել իր բջջային օպերատորների ծառայություններից, ավտոմեքենաներ գնել իր որդու ընկերությունում։ Տարիների ընթացքում նրանց շոշափուկները թափանցել են բոլոր ոլորտները, ինչն էլ որոշել է նրանց ազդեցությունը։ Հետևաբար, նրանք ընդդիմություն են, դեռ գնում են ողջ լոյալությունը, այսինքն՝ չունեն հեղինակության հենարան։ Սա է նրանց օրակարգը, նրանք հարմարավետ են շրջափակման, պատերազմի վտանգի, բոլոր ոլորտների, այդ թվում՝ լրատվամիջոցների վերահսկողության մեջ։ Իրենց կողմից պատրաստված բոլոր լրատվամիջոցները նույնպես հեշտությամբ փող են վերցնում, աջակցում են նրան ու քննադատում ցանկացածին։
Դա չի նշանակում, որ ներկայիս կառավարությանը չպետք է քննադատել։ Ընդհակառակը, նրան քննադատելու շատ բան կա, բայց օլիգարխային մեդիայի կողմից ուռչացված այդ ընդհանուր աղմուկի մեջ շատ հաճախ խլացվում են մյուս կարևոր ձայները, այդ թվում նաև պատերազմի մասին, քանզի շուկան բաժանվել է ռուսամետ քոչարյանական ԶԼՄ-ների և փաշինյանական արևմտամետ լրացվամիջոցների միջև։
—Թուրքիան և Հայաստանը կկարողանան արդյո՞ք նորմալացնել հարաբերությունները։
—Իհարկե կկարողանան։ Ես չեմ պատկերացնում, թե ինչ պետք է տեղի ունենա, որպեսզի նրանք չկարողանան պայմանավորվել։ Սրա համար ինչ-որ շոկ է պետք, կոպիտ միջամտություն, մեծ պատերազմ, որպեսզի չկարողանանք համաձայնության գալ։ Փակ սահմանների դեպքում մարդիկ չեն կարող գնալ աշխատանքի, և, հետևաբար, սահմանի բացումը հրատապ է, որպեսզի Ադրբեջանի, Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանամերձ շրջանները վերածվեն խաչմերուկի։ Եթե սահմանները բաց լինեին, ապա պատերազմը կարող էր չլինել։
Սահմանների բացումն անհրաժեշտ է նույն փակուղային գյուղերի բնակիչների համար, որպեսզի այդ վայրերը շնչեն։ Ժամանակն է դադարեցնել զենքը ձեռքին մարդկանց պատվիրակել իշխանությունը։ Թող քաղաքական գործիչներն ու դիվանագետները վերջապես գործի անցնեն, դա նրանց պարտականությունն է կապեր հաստատել, բացել սահմանները։ Այսինքն՝ սահմանների կարգավորման և բացման հարցում, իհարկե, ես լավատես եմ։
—Ի՞նչ եք կարծում, Ադրբեջանն ու Հայաստանը կարո՞ղ են պայմանավորվել առանց միջնորդների՝ ի դեմս ԵՄ-ի և Ռուսաստանի:
—Գիտեք, նրանք իրենք ունեն երրորդ երկրների միջնորդության կարիքը։ Ցանկացած միջնորդ ինչ-որ պահի սկսում է օգտվել այն հանգամանքից, որ մենք զրկված ենք միմյանց հետ անմիջական շփումից։ Միջնորդի հետ հեշտությամբ շփվում ենք, բայց միմյանց հետ չի ստացվում։ Միջնորդներով հարևանի մասին պատկերացում ունենալը սխալ է, ավելի լավ է ուղիղ կապ ունենալ։ Մենք չափազանց շատ միջնորդներ ունենք՝ ոչ միայն ի դեմս երրորդ երկրների, այլև լրատվամիջոցների տեսքով։ Միջնորդները ամենուր են, ում են պետք, չգիտեմ։ Եթե առանց նրանց մենք իրար կոկորդ ենք կրծելու, ապա լավ, թող լինեն։ Ադրբեջանում և Հայաստանում շատերը կարող են հանդիպել և բանակցել, խոսել ամեն ինչի մասին։ Մարդիկ ամենուր նույնն են, և երբվանի՞ց է դժվարացել համաձայնվել։ Մենք՝ հայերս ու ադրբեջանցիներս, ամբողջ կյանքում զբաղվում ենք նրանով, որ կարող ենք պայմանավորվել։
—Ադրբեջանցիները կայցելե՞ն Հայաստան, իսկ հայերը` Ադրբեջան, ինչպես դա եղել է Խորհրդային Միության ժամանակ:
—Չեմ ուզում ինձնից առաջ ընկնել, ակնհայտ է, որ Խորհրդային Միության պես չի լինի։ Չկա և չի լինի վերադարձ նույնին, կլինի մի բան, որը մենք ոչ մի կերպ չենք պատկերացնում։ Այցելե՞լ միմյանց. Չգիտեմ, միթե հիմա ինչ-որ մեկը դա ուզու՞մ է։ Մի բան է զբոսաշրջային ճամփորդության գնալը, և բոլորովին այլ բան է՝ ապրելու համար տեղափոխվել։
Առաջ վազելով կասեմ. հավանաբար, հայերն ու ադրբեջանցիները կկարողանան այցելել միմյանց։ Գիտեք, ես Թբիլիսիում էի, երբ ընթանում էր Չեմպիոնների լիգայի «Սևիլիա»-«Բարսելոնա» հանդիպումը։ Այնտեղ շատ մարդիկ կային Ադրբեջանից, Հայաստանից, Եգիպտոսից, Վրաստանից։ Յուրաքանչյուրը, ովքեր եկել էին, իրենց հետ բերել էին իրենց ազգային դրոշները։ Ինչ-որ պահի Ադրբեջանի և Հայաստանի դրոշները միասին սկսեցին ծածանվել, բոլորը կրում էին Բարսելոնայի կամ Սևիլիայի համազգեստը։ Իհարկե, սահմանի երկու կողմում գտնվող որոշ ազգայնամոլները շարունակելու են թշնամություն սերմանել։

«Невозможно открыть офис в Ереване без внесения оплаты семье Роберта Кочаряна»
- Юрий, в первую очередь, благодарим вас за то, что откликнулись на нашу просьбу об интервью. Позвольте задать вам первый вопрос. Как вы считаете, почему переговоры между Баку и Ереваном при посредничестве МГ ОБСЕ, длившееся 30 лет, не привели к каким-либо сдвигам?
- Вы знаете, власти оттягивали решение конфликта, потому что занимались другими делами. Перемирие в 1994 году, после Первой Карабахской войны, совпало с ростом цен на нефть. Азербайджанская нефть обрела конкурентоспособность, а Азербайджан стал осуществлять широкомасштабные проекты по поставкам энергоресурсов на внешние рынки, то есть, ему было чем заняться. Давайте не будем забывать, что происходила сакрализация Карабаха, как будто это священное место. На самом деле на этот регион стоит взглянуть иначе. Я понимаю, поклоняться там камням, руинам, религиозным сооружениям, но давайте поговорим о Карабахе и проживающих там людях. Это сельская местность, не Баку и не Ереван. Мало кто хочет жить в Карабахе. Человек, который живет в городе, не поедет в сельскую местность. Все эти годы вопросом Карабаха и переговорами по нему занимались люди, которые не собирались жить в сельской местности. Это касается как Азербайджана, так и Армении. Поэтому взгляните на Карабах как на место, где нужно строить поликлиники, школы и так далее, а не как на что-то виртуальное. Например, тот же Роберт Кочарян, который был сначала «президентом» «НКР» (кавычки – Ред.), а потом и президентом Армении. Это человек, который уехал оттуда, и это нормальная динамика; все городские жители являлись когда-то сельскими жителями. Такова тенденция - все едут в города, и в этом смысле есть какой-то абсурд, что Карабах - это особый регион, который важнее других мест Азербайджана и Армении.
Все эти годы верхушка в Карабахе занималась личным обогащением. А потом, когда в Карабахе началась война, оказалось, что никто к этому готов не был.
- Будучи в оппозиции, нынешний премьер-министр Армении Никол Пашинян обвинял «карабахский клан» в неспособности разрешить Карабахский конфликт, но после прихода к власти он лишь приблизил начало войны. Я имею в виду его печально известное выражение «Карабах - это Армения и точка». С чем связана подобная смена его взглядов?
- Я не уверен, что это смена взглядов. Я не могу тут солидаризироваться с премьер-министром. Вообще же, возникла ситуация, когда даже мы - журналисты - постоянно объясняем смысл высказываний того или иного чиновника, политика. А они исходят из конкретной конъюнктуры, мне не важно, какие идеологические, религиозные представления они имеют. Мне важно, чтобы они занимались своими делами, ведь никто не делегировал их начинать войну.
Проблема в том, что разговоры о Карабахе были монополизированы. Определенные люди, группы лиц, конечно, могли встречаться, общаться, но все это проходило в закрытом режиме.
Возвращаясь в 2018 год, в дни бархатной революции и приход Пашиняна к власти: никакого националистического заказа на войну не было, то есть люди вышли на улицу с требованием социальной справедливости, а не за захват каких-то виртуальных территорий. Первый, второй год революции показал, что раскулачивание олигархов - не такое легкое дело. Дело в том, что стало понятным, что нелегко будет вернуть награбленное ими из бюджета, но надо было продолжать пафосно говорить о чем-то. И вот тут наступает момент, когда у тебя закончились конкретные программы и дела, ты начинаешь говорить о «болевой точке». В нашем случае - о Карабахе. Этим грешат не только армянские политики. Когда чиновнику не удается поведать о достижениях или провалах, он начинает нести чушь.
Когда Никол Пашинян заговорил о карабахской проблеме, он уже не мог говорить о происходящих процессах, может быть, он столкнулся с глубинным чиновничьим государством, армейской коррупцией. В какой-то момент он очень часто выходил в прямой эфир и говорил о каких-то разоблачениях, документах. И часто при этом повторял, что есть такие вещи, о которых он не может говорить, то есть, это вопрос национальной безопасности. Возможно, ему стали известны вопиющие случаи коррупции, огромные масштабы воровства. Очень важно понимать, что Пашинян не служил в армии. Я, кстати, не обвиняю его за это, молодец, что не служил. Ведь никому не нужно служить в такой армии. Иными словами, он не представлял, что такое институт армии. Он был журналистом, причем не худшим представителем журналистики. Вопрос в том, что мы привыкли смотреть на армию через призму генералов, министров, руководства, а не с точки зрения солдата. А мы чаще всего оказываемся в статусе солдат. Никол Пашинян не имел понятия об армии и предпочел довериться не самым честным людям. Если государство коррумпированное, то надо понимать, что военные тут являются большими коррупционерами, чем остальные, потому что запускать руку в военный бюджет легко. Закупки вооружения - это очень большие деньги и непомерная ответственность, ты окружен ореолом патриотической защиты и медиазащищенности, ведь журналисты могут обвинить критиков армейского руководства в служении вражеским интересам. Вот этого критического взгляда Николу Пашиняну не хватило, ведь те, кто остался от предыдущей власти, являются гораздо более опытными манипуляторами в политическом смысле. Они его обманули, раздувая всякие мифы, и он в какой-то момент оказался в плену абсурдных идей, что решение конфликта военным путем возможно. Это абсолютно нормальное для чиновников поведение, но с моральной, религиозной точки зрения оно является абсолютно преступным. Война - это провал, все те, кто способствовал этому и не оказывал никакого сопротивления, делали на этом карьеру, деньги. Это такой большой список, и в нем есть журналисты, политики, депутаты, демократы, либералы. Вот такую ответственность я бы вменил Николу Пашиняну.
- Почему любые инициативы правящей партии «Гражданский договор» встречают резкое противодействие оппозиции? С чем, по-вашему, связано такое неприятие?
Во-первых, армянская оппозиция состоит из бывших президентов и прикрепленных к ним олигархов, обслуживающих их интересы. Эти люди, по разным данным, являются миллиардерами. А Армения - не такая богатая страна, чтобы нормально переваривать долларовых миллионеров в своих пределах, и поэтому человек с такими огромными деньгами, бизнесом, медиаимпериями делает погоду. У него большие деньги, а вокруг богатых всегда крутится много людей, которые готовы их обслуживать и даже конкурируют за это. Сюда входят и журналисты, и политики, и партии. Они будут против всего, за что будет выступать Никол Пашинян со своей партией.
Во-вторых, они пытаются пропагандировать ранние тезисы, другой программы у них нет. Надо понимать их естественные страхи. Эти люди являются журналистами, бизнесменами, политиками, становление которых происходило в условиях блокады, закрытых границ. В такой атмосфере им комфортно делать бизнес, они представляют партию войны, приветствуют монополию. По-другому они не умеют, они претендуют на роль монополистов.
Приведу вам такой пример из собственного опыта. У меня есть друг-айтишник, он пытался открыть фирму в центре Еревана, но это оказалось невозможно. Невозможно открыть офис в Ереване без внесения оплаты семье Роберта Кочаряна. У последней все схвачено - сотрудничество с его банками, аренда офисов в его здании, комплексе или пользование услуг его мобильных операторов, покупка машин в компании его сына. За эти годы их щупальца проникли во все сферы, что определило их влиятельность. Поэтому они являются оппозицией, всю лояльность они до сих пор покупают, то есть репутационной поддержки у них нет. Это их повестка, им комфортно в блокаде, угрозе войной, контроле всех отраслей, в том числе медиа. Все их медиа, которые натренированы ими, тоже с легкостью берут деньги, поддерживают его и выступают с критикой в адрес кого угодно.
Это не значит, что нынешнее правительство не стоит критиковать. Наоборот, его есть за что критиковать, но в этом общем шуме, раздуваемом олигархическими медиа, очень часто заглушаются другие важные голоса, в том числе о войне, поскольку рынок разделен между пророссийскими кочаряновскими СМИ и пашиняновскими прозападными медиа.
- Смогут ли Турция и Армения нормализовать отношения?
- Конечно смогут. Я не представляю, что должно произойти, чтобы они не смогли договориться. Для этого нужно какое-то потрясение, грубое вмешательство, большая война, чтобы не суметь договориться. Люди при закрытых границах не могут ездить на заработки, и поэтому как воздух нужно открытие границы, чтобы приграничные районы Азербайджана, Армении и Турции превратились в перекрестки. Если бы границы были открытыми, то войны могло бы и не произойти.
Открытие границ необходимо для тех же жителей тупиковых деревень, чтобы эти места задышали. Пора уже перестать людям с оружием в руках делегировать власть. Пусть политики, дипломаты наконец-то займутся прямым делом, это их обязанность устанавливать связи, открывать границы. То есть, в вопросе нормализации и открытия границ, конечно, я оптимист.
- Как вы считаете, Азербайджан и Армения в состоянии договориться без посредников в лице ЕС и России?
- Вы знаете, посредничество третьих стран нужно им самим. Любой посредник в какой-то момент начинает пользоваться тем, что мы лишены прямого общения друг с другом. С посредниками мы легко общаемся, а друг с другом не получается. Неправильно через посредников иметь представление о соседе, лучше иметь связь напрямую. У нас слишком много посредников не только в лице третьих стран, но и СМИ. Посредники - они везде, кому они нужны - не знаю. Если без них мы будем друг другу грызть глотки, то ладно, пусть они будут. Многие люди в Азербайджане и Армении могут встречаться и договариваться, разговаривать обо всем. Люди везде одинаковые и с каких пор стало трудно договориться? Мы - армяне и азербайджанцы - всю жизнь занимаемся тем, что умеем договариваться.
- Будут ли азербайджанцы ездить в Армению, а армяне в Азербайджан, как это было во времена СССР?
- Забегать вперед я не хочу, явно не будет как в Советском Союзе. Возврата к тому же самому нет и не бывает, будет то, чего мы никак себе не представляем. Ездить друг к другу? Не знаю, разве сейчас кто-то этого хочет? Одно дело отправляться в туристическую поездку, а совсем другое - переехать жить.
Забегая вперед, скажу: наверное, армяне и азербайджанцы смогут ездить друг к другу. Знаете, я был в Тбилиси, когда проходил матч Лиги чемпионов «Севилья»-«Барселона». Там было очень много людей из Азербайджана, Армении, Египта, Грузии. Каждый, кто приехал, привез с собой национальные флаги. В какой-то момент азербайджанские и армянские флаги стали развеваться вместе, все ходили в форме «Барселоны» или «Севильи».
Конечно, какие-то националисты по обе стороны границы будут и в дальнейшем сеять вражду.
- Какие шаги надо предпринять для примирения обоих народов?
- Мне кажется, лучше сконцентрироваться на насущных вещах, это ненормально - встречаться и обсуждать прошлое. Например, есть какой-то приграничный район в Азербайджане или Армении, где есть проблема питьевой воды, прокладки дорог или разминирования. Надо создавать совместные группы по разминированию, помогать друг другу в решении гуманитарных проблем. Этим лучше заниматься, а не обсуждать исторические ошибки. Я за мирное сосуществование. Люди с оружием не строят, а разрушают. Нужно сосредотачиваться на гуманитарных проектах, на поствоенном восстановлении, ведь многие потеряли близких во время войны. Люди, которые пережили войну и могут спокойно поговорить об этом, они в первую очередь и должны встречаться.