«Ես ուրախ եմ, որ Ադրբեջանը հաղթեց ու վերադարձրեց իր հողերը»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Ադրբեջանում ՄԱԿ-ի նախկին ներկայացուցիչ (1992-1995 թթ), եգիպտոսցի դիվանագետ Մահմուդ Էլ Սաիդի հետ։
—Միստեր Էլ Սաիդ, շնորհակալություն, որ համաձայնվեցիք հարցազրույց տալու։ Կկարողանաիք արդյո՞ք մանրամասն պատմել Ադրբեջանում Ձեր նշանակման մասին։ Ձես համար դա եղել է արդյո՞ք անսպասելի։
— Դա տեղի ունեցավ 1992 թվականի աշնանը։ Ես այդ ժամանակ աշխատում էի Նյու Յորքում, անձամբ ծանոթ էի ՄԱԿ-ի այդ ժամանակվա գլխավոր քարտուղար Բուտրոս Գալիի հետ։ Հատկապես նա՝ Ադրբեջանում իմ նշանակման մասին որոշում ընդունեց, քանզի նրան հայտնի էր, որ ես մահմեդական եմ։
Խոստովանեմ, ես զարմացած էի այդ նշանակմամբ, քանզի Ադրբեջանի մասին ոչ մի տեղեկություն չունեի։ Ճիշտն ասած, Ադրբեջանի մասին ինձ միայն հայտնի էր լուրերի տեսությունից։ Ինչպես հիմա հիշում եմ, Ադրբեջանում իմ նշանակման լուրը ինձ հասավ Ժնևում, ուրբաթ օրն էր, աշխատանքային շաբաթի վերջը։ Արդեն երկուշաբթի, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնականը իր առանձնասենյակում հանդիպեց ինձ և սկսեց ինձ համոզել իմ առաքելության կարևորության մեջ, պատմեց Ադրբեջանի գեղեցկությունների մասին, Բաքվում իմ նշանակման վերաբերյալ սպասումների մասին։ Ինձ համար նախապատրաստվել էր զեկույց, որտեղից ես իմացա, որ Ադրբեջանը հանդիսանում է ԽՍՀՄ-ի փլուզման հետևանքով անկախություն ստացած երիտասարդ երկիր։
Բնական է, ես իմ նշանակման մասին պատմեցի տիկնոջս, և խորհրդակցելով նրան և իմ երկու տարեկան երեխային ինձ հետ վերցնելու որոշում ընդունեցի։ Այսպիսով, 1992 թվականի նոյեմբերին ես հայտնվեցի Ադրբեջանում։
—Առաջին հայացքից ինչպե՞ս թվաց Ձեզ Բաքուն։
—Անկեղծ ասած քաղաքը ինձ թվաց աղքատ։ Ինձ օդանավակայանում հանդիպեցին և տարան հյուրանոց, որը ուղղակի զզվելի էր։ Ես չգիտեի ինչ անել այդ իրավիճակում։ Կինս սարսափի մեջ էր։ Բարեբախտաբար ինձ իմ ընտանիքի հետ տեղափոխեցին «Ադրբեջան» հյուրանոցը, բայց այնտեղ սենյակը փոքր էր և մաքուր չէր։ Աղջիկս ինձ հարցրեց «Պապա, սա մեր նո՞ր տունն է»։ Ես այնքան ընկճված էի, որ որոշեցի հաջորդ օրը վերադառնալ Նյու Յորք, հրաժարվել այդ նշանակումից։ Եվ այստեղ ինձ զանգահարում է տեղացի պաշտոնյան և հայտնում է, որ Ադրբեջանի նախագահ Աբուլֆազ Էլչիբեյը պատրաստ է ինձ ընդունել։ Մենք տարբեր թեմաների շուրջ շատ երկար զրուցեցինք։
Երբ վերադարձա հյուրանոց, տեսա որ մեր սենյակը արդեն հավաքել և կարգի են բերել։ Այն դարձել էր մաքուր, հարման, վայելչատես և դրանից հետո ես որոշեցի մնալ Ադրբեջանում և շարունակել կատարել իմ առաքելությունը։
—1992 թվական։ Ղարաբաղում պատերազմի թեժ ժամանակ։ Ձեզ այդ ժամանակ ի՞նչ էր հայտնի պատերազմի մասին։ ՄԱԿ-ը ինչպիսի՞ դիրքորոշում էր ընդունել ղարաբաղյան հակամարտության կապակցությամբ։
—Նախքան իմ նշանակումը ես այնքան էլ տեղյակ չէի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հակամարտության մասին։ Պարզապես լսել էի, որ երկրները պատերազմում են միմյանց հետ։ Երբ ինձ նշանակեցին Ադրբեջանում ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչ, սկսեցի ուշադրությամբ և խորապես ուսումնասիրել այդ երկրի նրբությունները, կարդալ համապատասխան գրականություն, հայ-ադրբեջանական հակամարտության նախապատմությունը։
Ինչ վերաբերում է ՄԱԿ-ին, ապա այդ պահին նա հստակ դիրքորշում չուներ ղարաբաղյան հարցի հետ կապված։ ՄԱԿ-ի նպատակը կայանում էր ղարաբաղյան պատերազմի դադարեցման մեջ, նա չգիտեր այդ հակամարտության ճշմարիտ դրդապատճառները։ Չէ որ պետք է հասկանալ, որ 1992 թվականն էր, ԽՍՀՄ-ը միայն վերջերս էր փլուզվել։
—Ադրբեջանում Ձեզ ամենից շատ ի՞նչը դուր եկավ։
—Երբ եկա Ադրբեջան, գիտեի, որ այն մահմեդական երկիր է։ Ձգտում էի Ադրբեջանի նախագահին բացատրել, թե ինչ է իրենից ներկայացնում ՄԱԿ-ը, Ազգային Ասսամբլեան։ Ամենից շատ ինձ դուր եկան ադրբեջանական սովորույթները և մարդիկ, ես սիրեցի այդ երկիրը։ Այդ երկիրը ինձ զմայլեց իր գեղեցկությամբ, բայց այդ ժամանակ կենսամակարդակը ցածր էր։ Ես առիթ ունեցա լինել նաև Թուրքիայում, բայց ամենից շատ ինձ դուր եկավ Ադրբեջանը։
—Դուք ե՞րբ լքեցիք Ադրբեջանը։ Ձեր առաքելության ավարտից հետ այցելել եք արդյո՞ք այդ երկիր։
—Ադրբեջանում իմ առաքելությունը ավարտվեց 1995 թվականի նոյեմբերին։ Դրանից հետո ես երկու անգամ այցելել եմ Բաքու։ Եվ յուրաքանչյուր անգամ նկատել եմ, թե ինչպես է սրընթաց փոխվում քաղաքի պատկերը, այն դառնում է ավելի գեղեցիկ ու ժամանակակից։ Քաղաքի հմայիչ, ջերմ մթնոլորտը ինձ դուր եկավ։
—Հետևում էիք արդյո՞ք Ադրբեջանի մասին հետագա տեղեկատվությանը։ Ինչպե՞ս արձագանքեցիք Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակին։
—Ես ուրախ եմ, որ Ադրբեջանը հաղթեց և վերադարձրեց իր հողերը։ Ադրբեջանը լավ նախապատրաստվել էր, նա դարձել է ուժեղ պետություն և նպատակաուղղված էր իր հինավուրց հողերի վերադարձման հետ կապված։
—Ի՞նչ կարծիքի եք Հարավային Կովկասի ապագայի մասին։
—Տարածաշրջանը ունի լավ հեռանկարներ, այդ թվում նաև Ադրբեջանը, քանզի նա հարուստ է նավթով ու գազով։ Նրան լավ ապագա է սպասում։

«Я рад, что Азербайджан победил и вернул свои земли»
Интервью Caliber.Az с бывшим представителем ООН в Азербайджане (1992-1995 гг.), египетским дипломатом Махмудом Эль-Саидом.
- Мистер Эль-Саид, благодарим вас за то, что согласились на интервью. Могли вы бы рассказать подробно о вашем назначении в Азербайджан? Было ли это для вас неожиданностью?
- Это произошло осенью 1992 года. В то время я работал в Нью-Йорке, был лично знаком с тогдашним генсеком ООН Бутросом Гали. Именно он и принял решение о моем назначении в Азербайджан, поскольку ему было известно, что я являюсь мусульманином.
Признаюсь, я был удивлен этим назначением, так как не имел никакой информации об Азербайджане. Точнее, об Азербайджане мне было известно лишь из сводки новостей. Как сейчас помню, весть о моем назначении в Азербайджан застала меня в Женеве, это была пятница, конец рабочей недели. Уже в понедельник в своем кабинете помощник генсека ООН встретил меня, стал убеждать в важности моей миссии, рассказывал о красотах Азербайджана, об ожиданиях Баку касательно моего назначения. Для меня был подготовлен отчет, из которого я узнал, что Азербайджан является молодой страной, получившей независимость в результате распада СССР.
Естественно, я рассказал о назначении в Азербайджан своей супруге, и, посовещавшись, принял решение взять ее и своего двухлетнего ребенка с собой. Так, в ноябре 1992 года я оказался в Азербайджане.
- Каким вам показался Баку на первый взгляд?
- Если честно, то город показался бедным. Меня встретили в аэропорту, отвезли в отель, который оказался просто отвратительным. Я не знал, что делать в этой ситуации. Моя супруга была в ужасе. К счастью, меня с семьей переселили в гостиницу «Азербайджан», но и там номер оказался маленьким и грязным. Моя дочка спросила: «Папа, это наш новый дом?». Я был настолько удручен, что решил на следующий же день вернуться в Нью-Йорк, отказаться от этого назначения. И тут мне звонит местный чиновник и сообщает, что меня готов принять президент Азербайджана Абульфаз Эльчибей. Мы с ними очень долго беседовали на различные темы.
Когда я вернулся в гостиницу, то увидел, что наш номер уже прибрали и привели в порядок. Он стал чистым, комфортным, презентабельным и я после этого решил остаться в Азербайджане и продолжать выполнять свои обязанности.
- 1992 год. Разгар войны в Карабахе. Что вам было на тот момент известно о войне? Какой позиции придерживалась ООН по Карабахскому конфликту?
- До своего назначения я не так много знал о конфликте между Азербайджаном и Арменией. Я просто слышал, что страны воюют друг с другом. Когда я стал представителем ООН в Азербайджане, то начал внимательно и глубоко изучать тонкости этой страны, читать соответствующую литературу, предысторию армяно-азербайджанского конфликта.
Что касается ООН, то она на тот момент не имела четкой позиции по карабахскому вопросу. Цель ООН заключалась в приостановке карабахской войны, она не знала истинных мотивов этого конфликта. Нужно же понимать, что на дворе был 1992 год, СССР только недавно распался.
- Что вам понравилось больше всего в Азербайджане?
- Когда я приехал в Азербайджан, то знал, что это мусульманская страна. Я пытался объяснить президенту Азербайджана, что из себя представляют ООН, Национальная Ассамблея. Больше всего мне понравились азербайджанские обычаи и люди, я полюбил саму страну. Эта страна поразила меня своей красотой, но уровень жизни тогда был низким. Мне также довелось побывать в Турции, но больше всего мне понравился Азербайджан.
- Когда вы покинули Азербайджан? И посещали ли вы нашу страну после завершения вашей миссии?
- В ноябре 1995 года завершилась моя миссия в Азербайджане. После этого я еще дважды посещал Баку. И каждый раз замечал, как стремительно менялся облик этого города, он становился красивым и современным. Привлекательная, теплая атмосфера города мне пришлась по душе.
- Отслеживали ли вы в последующем информацию об Азербайджане? Как вы отреагировали на победу Азербайджана во Второй Карабахской войне?
- Я рад, что Азербайджан победил и вернул свои земли. У Азербайджана была хорошая подготовка, он становился сильным государством и был нацелен на возвращение своих исконных земель.
- Что вы думаете о будущем Южного Кавказа?
- Регион имеет хорошие перспективы, в том числе Азербайджан, так как он богат нефтью и газом. Его ждет хорошее будущее.