Ինչպես Սիմոնյանը մեկնեց Ղազախստան՝ բողոքելու Ադրբեջանից
Բոլորովին վերջերս Caliber.Az-ի մեր գործընկեր և հրապարակախոս Էմին Գալալին՝ Ադրբեջանի և ՄԱԿ-ի միջև գործընկերության 30-ամյակին նվիրված Շուշայում տեղի ունեցած համատեղ միջոցառման շուրջ Հայաստանում բարձրացած նյարդային աղմուկի հետ կապված իր հոդվածում ճիշտ է նշել մեր «բազմաչար հարևանների» լկտիությունը։ Վերջինիս նույն հատկանիշներն այսօր ուզում եմ նշել Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի Ղազախստան կատարած այցի համատեքստում, որտեղ նա հանդիպել է Սենատի նախագահ Մաուլեն Աշիմբաևին։
Ոչ, բուն այցում դատապարտելի ոչինչ չկա: Ղազախստանն ու Հայաստանը ֆորմալ դաշնակիցներ են ՀԱՊԿ-ում և առևտրային գործընկերներ ԵԱՏՄ-ում։ Այստեղ մեկ այլ բան է հետաքրքիր. Մասնավորապես, հայ խոսնակը Աշիմբաևի հետ հանդիպմանը սկսել է դժգոհել ... Ադրբեջանից։ Այո, հարգելի ընթերցողներ, ճիշտ լսեցիք։ Պարզապես կարդացեք այն անհեթեթությունը, որ կրկնում էին հայկական ԶԼՄ-ները. «Հանդիպմանը քննարկվել են ադրբեջանական զինուժի սադրիչ գործողությունները Ղարաբաղում և ներխուժումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածք։ Սիմոնյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ խախտել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, ինչի հետևանքով կան տուժածեր և վիրավորներ։ Նա տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը որակել է որպես խոր հումանիտար ճգնաժամ՝ հույս հայտնելով, որ Ղազախստանը՝ որպես դաշնակից, ազդեցություն կունենա Ադրբեջանի վրա»։
Երևում է Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակի ոչ միայն լկտիությունը, այլ նաև դեմենցիայի ակնհայտ նշաններ։ Ի վերջո, նա որոշել է Ադրբեջանից բողոքել ոչ թե, ասենք, Հունաստանին, Ֆրանսիային, Սիրիային, որոնք սատարում են Հայաստանի ագրեսիվ քաղաքականությանը, այլ Ղազախստանին, որը միշտ, նույնիսկ որպես ՀԱՊԿ անդամ, անվերապահորեն աջակցել է Ադրբեջանին՝ Ղարաբաղի հարցում։ Սիմոնյանին հիշեցնում ենք, որ Ղազախստանի առաջին նախագահը 2013 թվականի դեկտեմբերին հրապարակավ նվաստացրել էր Սերժ Սարգսյանին՝ հայտարարելով ԼՂ հետ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության անհնարինության մասին։ Այս հայտարարությունը հնչեցվել է Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման մասին համաձայնագրի ստորագրման օրը։ Նուրսուլթան Նազարբաևը հստակ զգուշացրել է Սարգսյանին, որ Հայաստանը կարող է անդամակցել ԵԱՏՄ-ին և ՄՄ-ին ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչված սահմաններով։ Այսինքն՝ առանց Լեռնային Ղարաբաղի։ Ավելին, Նազարբաևը ընթերցել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի նամակը՝ տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության վերաբերյալ։
Ղազախստանը միշտ և բոլոր մակարդակներում ընդգծել է, որ Ադրբեջանին միավորում է թուրքական ինքնությունը, պատմությունը, մշակույթը և միջազգային բազմաթիվ խնդիրների նկատմամբ ընդհանուր մոտեցումը։ 2020 թվականի դեկտեմբերին Նուրսուլթան Նազարբաևը, իսկ 2021 թվականի նոյեմբերին՝ Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը շնորհավորել են Ադրբեջանի նախագահին հաղթանակի և երկրի տարածքային ամբողջականության վերականգնման կապակցությամբ։
«Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և ողջ ադրբեջանական ժողովրդին ազգային տոնի առթիվ, որը նշանավորում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգնումը ՄԱԿ-ի կանոնադրության և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի համաձայն։ Այս նշանակալից ամսաթիվը հավերժ գրանցված է Ադրբեջանի Հանրապետության փառավոր տարեգրության մեջ՝ որպես Ձեր ժողովրդի միասնության, տոկունության, աննկուն կամքի խորհրդանիշ՝ հանուն երկրի պետականության և ինքնիշխանության ամրապնդման», - ասել է Տոկաևը իր շնորհավորանքում։
Այս ամենի մասին մոռացել էր Ալեն Սիմոնյանը, ով ժիլետի մեջ լաց լինելով՝ ոչ միայն գլխիվայր շուռ տվեց ամեն ինչ, այլև լկտիություն ունեցավ Ղազախստանից խնդրել «ազդել» Ադրբեջանի վրա։ Մնում է միայն կռահել, թե ինչ զգացումներ է ապրել Մաուլեն Սագաթխանուլին՝ լսելով Սիմոնյանի բողոքները Ադրբեջանի մասին։ Ավելին, նա նախկինում զբաղեցրել է Ղազախստանի խորհրդարանի մաժիլիսի միջազգային հարցերի, պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը և լավ գիտի Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը։
Մինչդեռ, ինչպես Caliber.Az-ին տված հարցազրույցում նշել է ղազախ քաղաքագետ, Ադրբեջանում Ղազախստանի դեսպանատան նախկին խորհրդական Թալգաթ Կալիևը, Ղազախստանը համագործակցում է Հայաստանի հետ նրա միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում, և այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում նրանցից դուրս, չի կարող երկկողմ և բազմակողմ հարաբերությունների թեմա լինել։
«Ղազախստանը միշտ հավատարիմ է եղել և մտադիր է հավատարիմ մնալ միջազգային իրավունքի սկզբունքներին և հանդես է գալիս եղբայրական Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության օգտին։ Մեր երկիրը չի ճանաչել ինքնահռչակ հանրապետությունները, որոնց մեջ մտնում էր Լեռնային Ղարաբաղը՝ ճանաչելով նրա նկատմամբ Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը։
Միևնույն ժամանակ, լինելով Հայաստանի դաշնակիցն ու գործընկերը ՀԱՊԿ և ԵԱՏՄ շրջանակներում՝ Ղազախստանը համագործակցում է Հայաստանի հետ նրա միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում, և այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում դրանցից դուրս, չի կարող երկկողմ և բազմակողմ հարաբերությունների առարկա լինել։
Իհարկե, Ղարաբաղում իրավիճակի սրումն ինձ վրդովեցնում է, ես կցանկանայի հուսալ գործընթացի խաղաղ կարգավորում և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության լիովին վերականգնում խաղաղ ճանապարհով»,- ասել է Տ.Կալիևը։

Как Симонян Казахстану на Азербайджан жаловаться ездил
Совсем недавно наш коллега и публицист Caliber.Az Эмин Галалы в своей статье, касавшейся поднявшейся в Армении нервной шумихи вокруг проведенного в Шуше совместного мероприятия, посвященного 30-летию партнерства между Азербайджаном и ООН, верно подметил наглость и бесцеремонность наших «многострадальных соседей». Сегодня эти же качества последних хотелось бы отметить и в контексте визита спикера Национального собрания Армении Алена Симоняна в Казахстан, где он встретился с председателем Сената Мауленом Ашимбаевым.
Нет, в самом визите нет ничего предосудительного - Казахстан и Армения являются формальными союзниками в рамках ОДКБ и торговыми партнерами в рамках ЕАЭС. Интересно тут другое. А именно - армянский спикер на встрече с Ашимбаевым принялся жаловаться на… Азербайджан. Да-да, уважаемые читатели, вы не ослышались. Просто вчитайтесь в бред, который растиражировали армянские СМИ: «На встрече обсуждались провокационные действия азербайджанских вооруженных сил в Карабахе и вторжение на суверенную территорию Армении. Симонян подчеркнул, что Азербайджан в очередной раз нарушил трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 г., в результате чего есть пострадавшие и раненые. Он охарактеризовал ситуацию в регионе как глубокий гуманитарный кризис, выразив надежду, что Казахстан как союзник окажет влияние на Азербайджан».
Налицо не просто наглость и бесцеремонность спикера армянского парламента, но и явные признаки деменции. Ведь жаловаться на Азербайджан он решил не, скажем, Греции, Франции, Сирии, которые поддерживают агрессивную политику Армении, а Казахстану, который всегда, даже будучи членом ОДКБ, безоговорочно поддерживал Азербайджан в вопросе Карабаха. Напомним Симоняну, что первый президент Казахстана публично унизил Сержа Саргсяна в декабре 2013 года, заявив о невозможности вступления Армении в ЕАЭС с Нагорным Карабахом. Заявление это прозвучало в день подписания договора о создании Евразийского экономического союза. Нурсултан Назарбаев четко предупредил Саргсяна, что Армения может вступить в ЕАЭС и ТС в рамках тех границ, которые признаны ООН. То есть без Нагорного Карабаха. Более того, Назарбаев зачитал письмо президента Азербайджана Ильхама Алиева по поводу членства Армении в экономическом союзе.
Казахстан всегда и на всех уровнях подчеркивал, что с Азербайджаном его объединяют тюркская идентичность, история, культура и общий подход по многим международным вопросам. В декабре 2020 года Нурсултан Назарбаев, а в ноябре 2021 года президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев поздравили президента Азербайджана с победой и восстановлением территориальной целостности страны.
«Сердечно поздравляю Вас и весь азербайджанский народ с национальным праздником, знаменующим восстановление территориальной целостности Азербайджана в соответствии с Уставом Организации Объединенных Наций и резолюциями Совета Безопасности ООН. Эта знаменательная дата навсегда вписана в славную летопись Азербайджанской Республики как символ единства, стойкости, несгибаемой воли Вашего народа во имя укрепления государственности и суверенитета страны», - говорилось в поздравлении Токаева.
Обо всем этом забыл Ален Симонян, который, плачась в жилетку, не только перевернул все с ног на голову, но и имел наглость просить Казахстан «воздействовать» на Азербайджан. Остается только догадываться, какие чувства испытывал Маулен Сагатханулы, выслушивая жалобы Симоняна на Азербайджан. Тем более, что в прошлом он занимал пост председателя комитета по международным делам, обороне и безопасности Мажилиса Парламента Казахстана и хорошо знает ситуацию по Карабаху.
Между тем, как отметил в беседе с Caliber.Az казахстанский политолог, бывший советник посольства Казахстана в Азербайджане Талгат Калиев, Казахстан сотрудничает с Арменией в ее международно признанных границах, и все происходящее за их пределами не может быть предметом двусторонних и многосторонних отношений.
«Казахстан всегда придерживался и намерен придерживаться принципов международного права и выступает за территориальную целостность братского Азербайджана. Наша страна не признавала самопровозглашенные республики, к коим относился и Нагорный Карабах, признавая над ним суверенитет Азербайджана.
При этом, являясь союзником и партнером Армении в рамках ОДКБ и ЕАЭС, Казахстан сотрудничает с Арменией в ее международно признанных границах, и все происходящее за их пределами не может быть предметом двусторонних и многосторонних отношений.
Безусловно огорчает обострение ситуации в Карабахе, хочется надеяться на мирное урегулирование процесса и полное восстановление территориальной целостности Азербайджана мирным путем», - сказал Т.Калиев.