Ֆարիդ Շաֆիև. Սահմանին գտնվող զինված ուժերը լիովին չեն ենթարկվում Փաշինյանին
Ադրբեջանի Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի (ՄՀՎԿ) խորհրդի նախագահ Ֆարիդ Շաֆիևը մեկնաբանել է Հայաստանի կողմից պետական սահմանին իրականացված վերջին սադրանքները։
Сaliber.Az-ի հետ զրույցում կենտրոնի ղեկավարը նշել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի կարողանում լիովին վերահսկել ՀՀ զինված ուժերը:
«Այս կառույցներում երկար ժամանակ աշխատում են երկրի նախկին ղեկավարներ Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի կլանից մարդիկ։ Նույն իրավիճակն էր նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում։ ԱԳՆ ներկայիս ղեկավարն այդ համակարգին չէր պատկանում, ուղղակի նրան նշանակեցին այդ պաշտոնում։ Կարծում եմ, որ Փաշինյանի կառավարությունը շահագրգռված չէ սահմանային գոտում լարվածության օջախ ստեղծելու մեջ։ Ենթադրում եմ, որ սահմանին գտնվող զինված ուժերը լիովին չեն ենթարկվում նրան», - նշել է Ֆարիդ Շաֆիևը։

Фарид Шафиев: Вооруженные силы на границе подчиняются Пашиняну не полностью
Председатель правления Центра анализа международных отношений Азербайджана (ЦАМО) Фарид Шафиев прокомментировал провокации, совершаемые в последнее время Арменией на госгранице.
В разговоре с Report руководитель центра отметил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян не может полностью контролировать вооруженные силы:
«В этих структурах долгое время работают люди из клана бывших глав государства Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна. Такая же обстановка была и министерстве иностранных дел Армении. Действующий же глава МИД не относился к той системе, его привели туда. Я считаю, что правительство Пашиняна не заинтересовано в создании того или иного конфликта, очага напряженности в пограничной зоне. Полагаю, вооруженные силы на границе не полностью подчиняются ему», - отметил Ф.Шафиев.