Ռուսաստանի նոր ռազմակայան Թովուզի հետ սահմանին. նպատակներ և խնդիրներ
Ինչպես վերջերս հաղորդել է «Ազատություն» ռադիոկայանի հայկական ծառայությունը՝ արդեն ավելի քան մեկ ամիս է Ադրբեջանի հետ սահմանակից Հայաստանի Տավուշի մարզի Բերդի շրջանի Այգեպար գյուղի մոտ նախկին օդանավակայանի տարածքում ընթանում է ռուսական ռազմակայանի ակտիվ շինարարությունը։ Հայկական լրատվամիջոցների համաձայն, խոսքը պետությանը պատկանող տարածքի մասին է, որտեղ դեռ խորհրդային ժամանակներում գտնվում էր ՅԱԿ-40 ինքնաթիռների համար թռիչքավայրէջքային գոտի։
Տեղի բնակիչների խոսքով՝ շինարարության ղեկավարների թվում կան նաև ռուսներ։ Այս տեղեկությունը դարձել է հերթական փաստարկ այն բանի, որ կառուցվում է որոշակի ռազմական նշանակության օբյեկտ ռուսական կողմի կարիքների համար։ Սակայն հայկական լրատվամիջոցների հիմնական փաստարկը հանդիսանում է այն, որ հունիսի 17-ին Հայաստանի կառավարության հերթական նիստի չզեկուցվող հարցերի թվում եղել է նաև՝ «Հայաստանի տարածքում ռուսական ռազմաբազաների տեղակայման կետերի մասին» արձանագրության մեջ փոփոխություններ մտցնելու վերբերյալ թիվ 2 արձանագրությունը ստորագրելու մասին հարցը։ Հայաստանի կառավարության կայքում տեղադրված տեքստի համաձայն երկրի տարածքում տեղակայված ռուսական ռազմաբազաների տեղակայման կետերի հասցեների փոփոխության հետ կապված, ծագել է ռուսական կողմին փոխանցվող հողամասերի և անշարժ գույքի կազմում, ինչպես նաև իրավական հիմք կազմող փաստաթղթերում փոփոխություններ մտցնելու անհրաժեշտությունը։ Ինչը բյուրոկրատիայի լեզվից մարդկային լեզվով թարգմանությամբ նշանակում է մեկ բան՝ Հայաստանի տարածքում շուտով կհայտնվեն ռուսական նոր բազաներ։
Ի դեպ, Այգեպար գյուղը Ադրբեջանի Թովուզի շրջանի Ալիբեյլի գյուղից բառացիորեն մեկ կիլոմետրի վրա է։ Պետական սահմանի այս ամբողջ հատվածը 2020 թվականի հուլիսին դարձավ երկու կողմերից զոհերին հանգեցրած և Ղարաբաղում 44-օրյա Հայրենական պատերազմի նախօրեին Ադրբեջանի համբերության բաժակը լցրած կատաղի դիրքային մարտերի թատերաբեմ։ Այդուհանդերձ, չնայած Ղարաբաղում Հայաստանի ջախջախիչ պարտությանը, Թովուզի ուղղությունը դեռևս ռազմավարական նշանակություն ունի Ադրբեջանի Հանրապետության համար։ Հայաստանի հետ պետական սահմանը այս հատվածը ընդգրկում է, ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ հարևան Վրաստանի տնտեսական անվտանգության համար ծայրահեղ կարևոր նշանակություն ունեցող համեմատաբար նեղ երկաթուղային և ավտոմայրուղային միջանցք դեպի Վրաստան: Դրա հետ մեկտեղ, այստեղով անցնում են նաև նավթի և գազի խողովակաշարեր, որոնք արդեն իսկ կարևոր են ավելի լայն աշխարհատնտեսական համատեքստում։
Չպետք է մոռանալ նաև այն, որ Թովուզը, Ղազախը և ընդհանրապես Գյանջայից դեպի արևմուտք ընկած տարածքները սոցիալ-տնտեսական առումով Ադրբեջանի տնտեսապես ամենաակտիվ շրջաններից են։ Այս տարածաշրջանը նաև խիտ բնակեցված է՝ հետևաբար, կան մի ամբողջ շարք պատճառներ, որ Ազատություն ռադիոկայանի հայկական ծառայության բարձրացրած թեման պետք է պահվի մեր վերլուծականի ուշադրության դաշտում։
Եվ վերջապես, ամենակարևորը։ Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր դեռ չի կնքվել։ Եվ, դատելով Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարի և նրա հայ գործընկերոջ վերջին հանդիպման արդյունքներից, Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը տրամադրված է շարունակել ձգձգել ժամանակը։ Համենայնդեպս, հանդիպումից հետո հայկական կողմի հրապարակած մամուլի հաղորդագրությունում ոչ մի խոսք չկա խաղաղության գործընթացի մասին, սակայն նորից հիշատակվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը։ «ՀՀ ԱԳ նախարարը վերահաստատել է հայկական կողմի տեսակետը այն մասին, որ ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական կարգավորումը կարևոր նշանակություն ունի տարածաշրջանում կայուն և ամուր խաղաղության հասնելու ճանապարհին, և այս համատեքստում ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահության ինստիտուտի՝ նրա միջազգային մանդատի համապատասխան օգտագործելու կարևորությունը»,- հատկապես այսպիսի հունով են բնութագրում հայաստանյան լրատվամիջոցները հանդիպման արդյունքները։ ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հետախուզական վարչության ղեկավարի Երևան այցի նպատակները, որն անսպասելի էր և գրեթե միաժամանակ Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հանդիպմանը, նույնպես, մեղմ ասած, մնում են մշուշոտ։
Ըստ ամենայնի, եթե պետական սահմանից այն կողմ իրականում հայտնվի ռուսական մեկ այլ բազա, ապա դա առաջին հերթին պետք է դիտարկել որպես միջազգային հարաբերություններում Հայաստանի կողմից սուբյեկտիվության հետագա կորստի գործընթացի մաս։ Նման օբյեկտների կառուցման վերաբերյալ որոշումները, դրա հետ միասին, միշտ կայացվում են նախապես։ Իսկ կոնկրետ այս դեպքում խոսքը գործնականորեն զրոյից ռազմական օբյեկտ կառուցելու մասին է, որը, ամենայն հավանականությամբ, կունենա նաև թռիչքավայէջքային գոտի, եթե ոչ լրիվ պրոֆիլային ավիաբազա։
Հարց է ծագում՝ ինչո՞ւ հատկապես հիմա և ինչի՞ է պատրաստվում Կրեմլը։ Վարկածները մի քանիսն են։ Եթե խնդիրը դիտարկենք մեր կողմից Ղարաբաղի ազատագրված տարածքում կառուցված այսպես կոչված «Լաչինի միջանցքի» այլընտրանքային ճանապարհի թեմայի հետ միասին, ապա չի բացառվում, որ ռուսական կողմը ռազմական ենթակառուցվածքի այս օբյեկտը նախապատրաստում է Խանքենդիից, Աղդերեից և Խոջավենդից իր խաղաղապահ զորախմբի մանդատի ժամկետը լրանալուց հետո հնարավոր վերատեղակայման համար։ Քանի որ շատ միամտություն կլինի հավատալ, որ ռուսական զորախումբը մանդատի ավարտից հետո պարզապես կլքի Հարավային Կովկասը և կվերադառնա իր մշտական տեղակայման վայրերը Ռուսաստանի Դաշնության համապատասխան ռազմական շրջանի տարածքում։ Մեծ հավանականությամբ նա կմնա Հարավային Կովկասում, այսինքն՝ կվերատեղավորվի Հայաստանում։ Մինչև այս ժամկետի ավարտը դեռ շատ ժամանակ կա՝ մոտ երեք տարի։ Շատ բան կարող է տեղի ունենալ, առավել ևս Ուկրաինայում պատերազմի և համաշխարհային քաղաքականության մեջ բառացի քաոսի ֆոնին։ Այնուամենայնիվ, Ռուսաստանի դեսպան Միխայիլ Բոչարնիկովի ուշացած, բայց ակտիվորեն լուսաբանվող այցը Շուշա, որը նաև գործնականում համընկել է Ադրբեջանի և Հայաստանի ԱԳ նախարարների հանդիպման և Բերնսի Երևան այցի հետ, կարող է խոսել այդ հաշվով Բաքվի և Կրեմլի միջև պայմանավորվածությունների մասին։
Մյուս կողմից, ակնհայտ է, որ Մոսկվան առաջիկա տարիներին բոլոր ջանքերը կգործադնի նրա համար, որպեսզի Ղարաբաղում պահի իր ռազմական քանակակազմը, քանի որ ռուսների համար դա Բաքվի և Երևանի վրա ազդեցության կարևոր լծակ է։ Այս համատեքստում չի կարելի բացառել, որ տարածաշրջանի կարևորագույն տրանսպորտային և էներգետիկ զարկերակներին անմիջապես մոտիկ ռազմակայանի կառուցումը կդառնա Ադրբեջանի վրա, ինչպես Ղարաբաղում ռուս զինվորականների գտնվելու ժամկետի երկրացման հարցում, ինչպես նաև Եվրոպային էներգառեսուրսներ մատակարարելու առումով ճնշման յուրատեսակ տար։
Այսպիսով, Թովուզի հետ սահմանին ռուսական նոր ռազմակայանը քաղաքական տեսակետից կլինի բազմաֆունկցիոնալ։ Ադրբեջանի համար լավագույն սցենարի դեպքում այն կօգտագործվի 2025 թվականին խաղաղապահ քանակակազմի վերատեղակայման համար։ Վատագույն դեպքում՝ ներմուծված մահակ տարածաշրջանի կարևորագույն տրանսպորտային և էներգետիկ հանգույցների վրա։ Այնուամենայնիվ, քանի դեռ շինարարության մասշտաբի վերաբերյալ կոնկրետ մանրամասներ չկան, հետագա կանխատեսումներ անելն անշնորհակալ գործ է։

Новая база России на границе с Товузом: цели и задачи
Как недавно сообщила армянская служба радио «Свобода», уже больше месяца на территории бывшего аэропорта близ села Айгепар в Бердском районе приграничной с Азербайджаном Тавушской области Армении идет активное строительство российской военной базы. Согласно армянским СМИ, речь идет о принадлежащем государству участке территории, на котором еще в советское время находилась взлетно-посадочная полоса для самолетов Як-40.
По утверждению местных жителей, среди руководителей строительства есть и россияне. Эта информация стала очередным доводом в пользу того, что строится некий объект военного назначения для нужд российской стороны. Однако главным аргументом армянских СМИ является то, что 17 июня в числе недокладываемых вопросов очередного заседания правительства Армении был и вопрос о подписании протокола №2 о внесении изменений в протокол «О пунктах дислокации российской военной базы на территории Армении». Согласно тексту, размещенному на сайте армянского правительства, в связи с изменением адресов пунктов дислокации российской военной базы, расположенной на территории Армении, возникла необходимость внесения изменений в состав передающихся российской стороне земельных участков и недвижимого имущества, а также в документы, составляющие правовую основу. Что в переводе с языка бюрократии на человеческий язык означает одно – на территории Армении в скором времени появятся новые российские базы.
Кстати, село Айгепар находится буквально в одном километре от села Алибейли Товузского района Азербайджана. Весь этот участок государственной границы в июле 2020 года стал ареной ожесточенных позиционных боев, приведших к жертвам с обеих сторон и переполнивших чашу терпения Азербайджана в канун 44-дневной Отечественной войны в Карабахе. Тем не менее, несмотря на разгром Армении в Карабахе, Товузское направление по-прежнему остается стратегически важным для Азербайджанской Республики. Государственная граница с Арменией на этом участке прикрывает относительно узкий железнодорожный и автомагистральный коридор на Грузию, имеющий критически важное значение для экономической безопасности как Азербайджана, так и соседней Грузии. Помимо этого, здесь проходят также нефте- и газопроводы, важные уже в более широком геоэкономическом разрезе.
Не стоит забывать и то, что Товуз, Газах, и вообще территории западнее Гянджи представляют собой один из наиболее экономически активных в социально-экономическом отношении регионов Азербайджана. Этот регион еще и плотно заселен – соответственно, есть целый ряд причин, по которым тему, поднятую армянской службой радио «Свобода» следовало бы держать в поле внимания нашей аналитики.
И, наконец, самое важное. Мирный договор с Арменией пока еще не заключен. И, судя по итогам прошедшей совсем недавно встречи главы азербайджанского внешнеполитического ведомства со своим армянским коллегой, правительство Никола Пашиняна настроено продолжать тянуть время. По крайней мере, в пресс-релизе, опубликованном армянской стороной после встречи, нет ни слова о мирном процессе, зато снова упоминается Минская группа ОБСЕ. «Глава МИД РА еще раз подтвердил точку зрения армянской стороны о том, что политическое урегулирование карабахского конфликта имеет важное значение на пути к достижению стабильного и прочного мира в регионе, и в этом контексте подчеркнул важность использования института и опыта сопредседательства Минской группы ОБСЕ, в соответствии с его международным мандатом», - именно в таком ключе описывают итоги встречи армянские СМИ. Цели неожиданного и практически одновременного со встречей глав МИД Азербайджана и Армении визита в Ереван главы Центрального разведывательного управления США также остаются, мягко говоря, туманными.
По всей видимости, если по ту сторону государственной границы и в самом деле появится еще одна российская база, то в первую очередь это следует рассматривать как часть процесса дальнейшей потери Арменией субъектности в международных отношениях. Решения о строительстве такого рода объектов, вместе с тем, всегда принимаются заранее. А в данном конкретном случае речь идет о строительстве практически с нуля военного объекта, который, скорее всего, будет иметь при себе еще и взлетно-посадочную полосу, если не авиабазу полного профиля.
Возникает вопрос – почему именно сейчас и к чему готовится Кремль? Версий несколько. Если рассматривать вопрос вкупе с темой альтернативной т.н. «Лачынскому коридору» дороги, построенной нами на освобожденных территориях в Карабахе, не исключено, что российская сторона готовит данный объект военной инфраструктуры с целью вероятной передислокации своего миротворческого контингента из Ханкенди, Агдере и Ходжавенда по истечении их мандата. Ибо было бы очень наивным полагать, что российский контингент, по истечении мандата, просто покинет Южный Кавказ и вернется в места постоянной дислокации на территории соответствующего военного округа РФ. Он с высокой долей вероятности останется на Южном Кавказе, а именно – передислоцируется в Армению.  До истечения этого самого срока еще немало времени – около трех лет. Произойти может многое, тем более на фоне войны в Украине и буквального хаоса в мировой политике. Однако, пускай и запоздалый, но активно освещаемый визит российского посла Михаила Бочарникова в Шушу, тоже практически совпавший с встречей глав МИД Азербайджана Армении и визитом Бернса в Ереван, может говорить о наметившихся договоренностях на сей счет между Баку и Кремлем.
С другой стороны, очевидно, что Москва в ближайшие годы будет прикладывать максимальные усилия для того, чтобы удержать свой военный контингент в Карабахе, поскольку для россиян это важный рычаг воздействия на Баку и Ереван. В этом контексте нельзя исключать, что строительство военной базы в непосредственной близости от важнейших транспортных и энергетических артерий региона станет своеобразным элементом давления на Азербайджан как в вопросе продления срока пребывания российских военных в Карабахе, так и в вопросе поставок энергоресурсов в Европу.
Таким образом, новая российская военная база на границе с Товузом будет, с политической точки зрения, многоцелевой. При наиболее хорошем раскладе для Азербайджана она будет использована для передислокации миротворческого контингента в 2025-ом году. В худшем – занесенной дубинкой над важнейшими транспортно-энергетическими узлами региона. Впрочем, пока нет конкретных деталей относительно масштабов строительства, делать дальнейшие прогнозы – дело неблагодарное.