Բրայզա. Եվրոպան պատրաստ է դիմակայել Կրեմլի էներգետիկ շանտաժին
Եվրոպան պատրաստ է դիմակայել Ռուսաստանի էներգետիկ շանտաժին: ԵՄ-ում համոզված են, որ այս ձմռանը կկարողանան դիմանալ հնարավոր դիսկոմֆորտին՝ ռուսական գազի մատակարարումների ամբողջական դադարեցման սպառնալիքների ֆոնին։
UNIAN-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Espresso հեռուստաալիքի եթերում ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարի նախկին խորհրդական, ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով նախկին տնօրեն, դիվանագետ Մեթյու Բրայզան։
«Ձմեռը բավական անհարմար կլինի եվրոպացիների համար, բայց անհարմար կլինի որոշ խոշոր ձեռնարկությունների համար, ոչ թե տների համար: Սրանք ցուրտ ժամանակներ կլինեն Եվրոպայի համար: Ըստ Գերմանիայում հասարակական կարծիքի հարցումների՝ գերմանացիները պատրաստ են ցածր ջերմաստիճանի իրենց տներում և պատրաստ են տնտեսական աճի որոշակի դանդաղեցման»,- ընդգծել է Բրայզան։
Դիվանագետի խոսքով, իրական մարտահրավերը լինելու է եվրոպացիների կարծիքի փոփոխությունը ձմռանը, եթե շատ ցուրտ լինի, և դժվարությունները գերազանցեն Ռուսաստանին դիմակայելու պատրաստակամությունը։

Брайза: Европа готова противостоять энергетическому шантажу Кремля
Европа готова к энергетическому шантажу России. В ЕС убеждены, что смогут перетерпеть возможный дискомфорт этой зимой, на фоне угроз полного прекращения поставок российского газа.
Как передает УНИАН, об этом сказал бывший советник госсекретаря США, бывший директор по делам Европы и Евразии в Совете нацбезопасности США, дипломат Мэтью Брайза в эфире телеканала «Эспрессо».
«Зима будет довольно некомфортной для европейцев, но некомфортно будет некоторым крупным предприятиям, а не домам. Это будут холодные времена для Европы. Согласно опросам общественного мнения в Германии, немцы готовы на снижение температуры в домах, готовы и на некоторое замедление экономического роста», - подчеркнул Брайза.
По словам дипломата, настоящим вызовом будет изменение мнения европейцев в разгар зимы, если будет очень холодно, и дискомфорт превысит готовность противостоять РФ.
«Европа демонстрирует готовность противостоять российскому энергетическому шантажу, в случае которого России будет нанесен сокрушительный экономический удар. Кремль не будет в состоянии продолжать финансировать военные действия против Украины весной. Европейцы понимают, что Россию нужно остановить на поле боя», - заметил Брайза.