2025 թվականի հունվարի 1-ին Իրանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Սեյիդ Ջաֆար Աղայի Մարիանը կանչվել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարություն։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ հանդիպմանը իրանական կողմին վճռական բողոք է հայտնվել Ադրբեջանի և նրա նախագահի հասցեին վիրավորական արտահայտությունների կապակցությամբ, որոնք արվել են դեկտեմբերի 29-ին Արդաբիլում Իրանի գերագույն առաջնորդի ներկայացուցիչ այաթոլլա Սեյեդ Հասան Ամելիի մասնակցությամբ միջոցառմանը։ Միջոցառումը հեռարձակվել է Իրանի հեռուստաալիքներից մեկով։
Ադրբեջանական կողմը խիստ բողոք է հայտնել Իրանին՝ կապված այս միջադեպի հետ, նշվել է, որ նման հակաադրբեջանական քարոզչությունը հակասում է երկկողմ հարաբերությունների ոգուն։
«Նման գործողություններն ուղղված են ատելության և թշնամանքի սերմանմանը և չեն նպաստում միջպետական և միջանձնային հարաբերությունների պահպանմանն ու խորացմանը, Ադրբեջանը պահանջում է դադարեցնել նման սադրանքները երկրի դեմ:»,- ընդգծել են գերատեսչությունում։