ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցչությունն Ադրբեջանում դադարեցնում է իր գործունեությունը
Միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերին համապատասխան՝ Ռազմագերիների, անհետ կորածների և պատանդ վերցված քաղաքացիների հարցերով պետական հանձնաժողովը (Պետական հանձնաժողով) գործունեություն է ծավալել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ներկայացուցչության հետ համագործակցության շրջանակներում՝ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի դեմ ռազմական ագրեսիայի հետևանքով գերի և պատանդ վերցված քաղաքացիների ազատ արձակման, ինչպես նաև անհետ կորած անձանց որոնման ոլորտում։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասվում է Ռազմագերիների, անհետ կորածների և պատանդ վերցված քաղաքացիների հարցերով պետական հանձնաժողովի հաղորդագրության մեջ։
«ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցչության գործունեության առաջիկա դադարեցման կապակցությամբ Ադրբեջանի Հանրապետության անհետ կորած քաղաքացիների ընտանիքներին տեղեկացնում ենք, որ Պետական հանձնաժողովը և համապատասխան պետական մարմինները ձեռնարկում են անհետաձգելի միջոցառումներ մեր անհետ կորած քաղաքացիների ճակատագիրը պարզելու համար։ Մասնավորապես, օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում իրականացվում են ինտենսիվ որոնողական, պեղման և արտաշիրիմման աշխատանքներ, հայտնաբերված մնացորդների նույնականացում, ինչպես նաև անհետ կորած նահատակների նույնականացված մնացորդների փոխանցում նրանց ընտանիքներին։
Տեղեկացնում ենք, որ ինչպես նախկինում, Պետական հանձնաժողովի աշխատանքային խումբը քննարկում է քաղաքացիների դիմումները, պահպանում է ամենօրյա կապ նրանց հետ և շարունակում է ընդունելությունը Աշխատանքային խմբում»։