Հարավային Կորեայի դեսպանը նշել է՝ իր երկրի նկատմամբ ադրբեջանցիների նկատելի հետաքրքրությունը
08 0Հոկտեմբերի 2025 11:04
Կորեայի Հանրապետությունը մեծ հետաքրքրությամբ է հետևում Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացին։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանում Հարավային Կորեայի դեսպան Կանգ Կիմ Գուն՝ առաջին կորեական պետության՝ Գոչոսոնի հիմնադրման 4358-ամյակին նվիրված միջոցառման ժամանակ։
Նա նշել է, որ Հարավային Կորեայի դիվանագիտական ​​առաքելությունն Ադրբեջանում ականատես է եղել Բաքվի վճռականությանը՝ տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հասնելու համար։
«Որպես Կորեական թերակղզում անվտանգությունն ու կայունությունն ապահովելու ուղղությամբ մշտապես աշխատող երկիր՝ Կորեայի Հանրապետությունը մեծ հետաքրքրությամբ է հետևում տարածաշրջանում խաղաղության գործընթացին», - ասել է դեսպանը։
Դիվանագետը խրախուսական է համարել Ադրբեջան այցելող կորեացիների թվի աճը։ Նա հավելել է, որ մինչև 2025 թվականի օգոստոսը երկիր է այցելել ավելի քան 10,000 կորեացի զբոսաշրջիկ։
Կանգ Կիմ Գուն նաև ընդգծել է՝ ադրբեջանցիների շրջանում կորեական մշակույթի և լեզվի նկատմամբ աճող հետաքրքրությունը. «Երբ ես զբոսնում եմ Բաքվում, ադրբեջանցիները հաճախ ինձ ողջունում են կորեերենով: Քսան տարի առաջ ես չէի կարող պատկերացնել, որ այս քաղաքի փողոցներում լսելու եմ կորեերեն ողջույններ, բայց այսօր մեր ադրբեջանցի ընկերներից ավելի ու ավելի շատերն են հետաքրքրություն ցուցաբերում կորեական մշակույթի նկատմամբ», - ասել է նա՝ նշելով, որ այս տարի դեսպանատունը կազմակերպել է թեքվոնդոյի մրցաշար և K-pop երաժշտության մրցույթ: