Ադրբեջանը, Վրաստանը և Ղազախստանը համաձայնության են եկել Միջին միջանցքի զարգացման հարցում
06 0Հոկտեմբերի 2025 17:24
Վրաստանի, Ղազախստանի և Ադրբեջանի երկաթուղային ընկերությունները ստորագրել են համատեղ գործողությունների ծրագիր՝ տարանցիկ գնացքների անխափան աշխատանքն ապահովելու և ճանապարհորդության ժամանակը կրճատելու վերաբերյալ։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով վրացական լրատվամիջոցներին, այս մասին հայտնել է «Վրացական երկաթուղիներ»-ը։
Ըստ տեղեկատվության՝ փաստաթուղթը պատրաստվել է՝ հաշվի առնելով կողմերի կողմից ստեղծված համատեղ աշխատանքային խմբի եզրակացությունները։ Այդ եզրակացությունները հիմնված են ամբողջ տրանսպորտային միջանցքի երթուղու երկայնքով՝ Ալտինկոլից մինչև Սև ծովի նավահանգիստներ, տեղի ունեցող գործընթացների ֆիզիկական զննման և վերլուծության վրա։
«Համաձայնագիրը նախատեսում է «Միջին միջանցքում» առկա սահմանափակումների վերացում, ներառյալ ենթակառուցվածքային, գործառնական և լոգիստիկ ասպեկտները, մաքսային ձևակերպման համար անհրաժեշտ ժամանակի կրճատումը։ Փաստաթուղթը սահմանում է աշխատանքների և պատասխանատու անձանց համար կոնկրետ ժամկետներ։ Համատեղ գործողությունների ծրագիրը կարևոր փուլ է «Միջին միջանցքի» զարգացման գործում։ Ձեռք բերված համաձայնագիրը կնպաստի տարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդմանը, տարանցիկ ներուժի լիարժեք օգտագործմանը և եվրոպական և ասիական շուկաների միջև բեռնափոխադրումների ծավալների ավելացմանը», - ասվում է «Վրացական երկաթուղիներ»-ի հաղորդագրության մեջ։