Գուտերիշը՝ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ պայմանավորվածությունների մասին
Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռք բերված խաղաղ պայմանավորվածությունները՝ դրական իրադարձություն է ամբողջ աշխարհի համար։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերիշը հայտարարել է՝ Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի ժամանակ։
Գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել՝ դադարեցնել աշխարհում շարունակվող զինված հակամարտությունները, այդ թվում՝ վերաբնակեցման ընդլայնումը, բռնությունը և Գազայի հատվածում անեքսիայի սպառնալիքը։
«Հայիթիից մինչև Եմեն, Մյանմա, Սահել և դրանից այն կողմ մենք պետք է ընտրենք խաղաղության ուղին՝ հիմնված միջազգային իրավունքի վրա։ Անցած տարին հույսի շողեր բերեց. օրինակ՝ Կամբոջայի և Թաիլանդի միջև կնքված հրադադարը և ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև համաձայնագիրը։ Սակայն չափազանց շատ ճգնաժամեր մնում են անվերահսկելի», - ընդգծել է գլխավոր քարտուղարը։