ԱԶԲ-ն տնտեսական տեմպերի դանդաղում է կանխատեսում Հայաստանում
Հայաստանում տնտեսական աճը կրկնապատկվել է՝ 2021-ի 5,7%-ից հասնելով 12,6%-ի 2022-ին՝ հիմնականում պայմանավորված պահանջարկի աճով և ներդրումների աճով, որոնք պայմանավորված են Ռուսաստանից մարդկանց և կապիտալի մեծ հոսքով։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին գրում են հայկական լրատվամիջոցները։
Սակայն Ասիական զարգացման բանկը կանխատեսում է, որ 2023 թվականին Հայաստանում տնտեսական աճը կդանդաղի մինչև 6,5%, իսկ 2024 թվականին կնվազի մինչև 5,5%։ Կանխատեսվում է նաև, որ 2023 թվականին գնաճը կդանդաղի մինչև 7,0%, իսկ 2024 թվականին կշարունակի նվազել մինչև 6,2%:
Զեկույցում նշվում է, որ կրթության մակարդակի բարձրացումը էական նշանակություն ունի Հայաստանի ներառական և կայուն աճի համար։ Զեկույցի համաձայն՝ երկրին անհրաժեշտ են այնպիսի կրթական չափորոշիչներ, որոնք կբավարարեն բարձրագույն և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների և աշխատաշուկայի պահանջները։ Զեկույցն ընդգծում է, որ դպրոցական ենթակառուցվածքներում ներդրումները նույնպես կարևոր են կրթության մատչելիությունն ու որակը բարելավելու համար:
Նշենք, որ ընդհանուր առմամբ Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի համար ԱԶԲ-ն կանխատեսում է 4,8% աճ 2023 և 2024 թվականներին։