Բայրամով. Արևելյան գործընկերության առաջնահերթությունները պետք է համապատասխանեն տարածաշրջանի իրողություններին
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Բրյուսել կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում մասնակցել է Արևելյան գործընկերության երկրների արտգործնախարարների հանդիպմանը։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությանը, Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ջոզեֆ Բորելի նախագահությամբ հանդիպմանը մասնակցել են նաև Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհելին, ինչպես նաև Եվրամիության և Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարները։
Նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ կարևոր է, որ Արևելյան գործընկերության առաջնահերթությունները համապատասխանեն տարածաշրջանի իրողություններին, ինչպես նաև իրականացվող տարածաշրջանային նախաձեռնություններին և վստահություն հայտնել, որ այս հարթակը կարող է դրական ներդրում ունենալ տարածաշրջանի հետ ԵՄ համագործակցության մեջ՝ տարածաշրջանային զարգացման ժամանակակից միտումների նկատմամբ ճիշտ մոտեցման և ադապտացման միջոցով։
Նշվել է, որ ԵՄ-Կենտրոնական Ասիա ռազմավարության համաձայն՝ Ադրբեջանը լիովին աջակցում և խրախուսում է համագործակցությունը Կենտրոնական Ասիայի գործընկերների հետ, ինչպես նաև նրանց հնարավոր մասնակցությունը Արևելյան Գործընկերության համապատասխան միջոցառումներին՝ տարածաշրջանային տրանսպորտային, էներգետիկ և թվային կապերի ընդլայնման նպատակով։