Ադրբեջանի Պետական ​​սահմանապահ ծառայության գեներալը զեկուցել է ազատագրված տարածքներում կատարվող աշխատանքների մասին
16 Օգոստոսի 2022 14:06
«Ազատագրված տարածքներում պետական սահմանի պաշպանությունն ու պահպանումը կազմակերպելու համար կառուցվել են զորամասերի 19 նոր համալիրներ, ստեղծվել են 110 սահմանային մարտական կետեր, վերականգնվել է Իրանի հետ պետական սահմանին 14 սահմանապահ ուղեկալների գործունեությունը։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է՝ Ադրբեջանի Պետական սահմանապահ ծառայության պետի տեղակալ Աբբաս Խալիլովը։
Նա հիշեցրել է, որ պետական սահմանին կառուցվել են «Էյվազլը» և «Գազանչը» անցակետերը։ Ֆիզուլիի միջազգային օդանավակայանում գործում է սահմանային հսկողություն։
«Ականներից և չպայթած զինամթերքից մաքրվել է 1452 հա տարածք, հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 1530 հակահետևակային, 1762 հակատանկային ական և 245 չպայթած զինամթերք: Ազատագրված տարածքներում կառուցվել են 104 կմ նոր ճանապարհներ, ավարտվել են 223,7 կմ ճանապարհների հիմնանորոգման և ընթացիկ վերանորոգման աշխատանքները»,- հավելել է նա։

Генерал ГПС Азербайджана отчитался о работах на освобожденных территориях
«Для организации охраны и защиты государственной границы на освобожденных территориях построено 19 новых комплексов воинских частей, создано 110 погранично-боевых пунктов, восстановлена деятельность 14 погранзастав на госгранице с Ираном».
Как сообщает Report, об этом заместитель начальника Государственной пограничной службы Азербайджана генерал-лейтенант Аббас Халилов заявил на сегодняшней пресс-конференции.
Он напомнил, что на госгранице были построены пропускные пункты «Эйвазлы» и «Газанчы». В Физулинском международном аэропорту действует пограничный контроль.
«Территория площадью 1 452 гектара очищена от мин и неразорвавшихся боеприпасов, выявлено и обезврежено 1 530 противопехотных, 1 762 противотанковые мины и 245 неразорвавшихся боеприпасов. На освобожденных территориях проложено 104 км новых дорог, выполнен капитальный и текущий ремонт 223,7 км дорог»,- добавил он.