Ե՞րբ է սկսվելու Աղդամի վերաբնակեցումը Մեկնաբանում է նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը
Ադրբեջանն իր միջոցների հաշվին ակտիվորեն քաղաքաշինական աշխատանքներ է իրականացնում օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է՝ Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի (բացառությամբ Շուշայի շրջանի) մեջ ներառված Ադրբեջանի օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Էմին Հուսեյնովը:
«Աղդամում առաջին ազգային քաղաքաշինական ֆորումի անցկացումը շատ խորհրդանշական է»,- ասել է Է.Հուսեյնովը։
Նա նշել է, որ ավերված Աղդամը ինտենսիվ վերակառուցվում է։
Նրա խոսքով, մինչև 2024 թվականի վերջ նախատեսվում է Աղդամում ավարտել հիմնական խոշոր սոցիալական և ենթակառուցվածքային ծրագրերը, իսկ 2025 թվականին կսկսվի բնակչության քաղաք վերադարձի նախնական փուլը. «Սկզբնական փուլում նախատեսվում է վերաբնակեցնել 10 հազար մարդ»։

Когда начнется переселение в Агдам?
Азербайджан активно проводит градостроительные работы на освобожденных от оккупации территориях на собственные средства.
Как передает Report, об этом сказал специальный представитель президента Азербайджана на освобожденных от оккупации территориях, входящих в Карабахский экономический район (за исключением Шушинского района) Эмин Гусейнов.
«Проведение первого национального градостроительного форума в Агдаме очень символично», - заявил Э. Гусейнов.
Он отметил, что разрушенный Агдам интенсивно отстраивается.
По его словам, к концу 2024 года в Агдаме планируется завершить основные крупные социально-инфраструктурные проекты, и начальный этап возвращения населения в город начнется в 2025 году: «На начальном этапе планируется переселение 10 тысяч человек».