Վաշինգտոնում գնդակոծվել է Ադրբեջանի դեսպանատան ավտոմեքենան
Հոկտեմբերի 10-ի լույս 11-ի գիշերը գնդակոծվել է Վաշինգտոնում Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպանատան ծառայողական ավտոմեքենան։ Միջադեպի կապակցությամբ մեր դիվանագիտական առաքելությունն անմիջապես տեղյակ է պահել ԱՄՆ համապատասխան կառույցներին, իսկ տեսախցիկի նկարները տրամադրվել են մյուս կողմին։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությանը հղումով, այս կապակցությամբ հոկտեմբերի 12-ին մեր երկրում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը կանչվել է ԱԳՆ, տեղի ունեցածի կապակցությամբ լուրջ մտահոգություն և դժգոհություն է հայտնվել, ինչպես նաև մյուս կողմի ուշադրությանն է ներկայացվել ադրբեջանական դիվանագիտական ներկայացուցչության անվտանգությունն ապահովելու պահանջը։
Լուրջ մտահոգության տեղիք է տալիս՝ վերջին ժամանակներս արտերկրում հայկական համայնքների արմատական ներկայացուցիչների կողմից Ադրբեջանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների վրա հարձակումների համակարգված բնույթը, ներառյալ Վաշինգտոնում, Փարիզում, Բեյրութում և այլ քաղաքներում մեր դեսպանատների վրա կատարված հարձակումներն ու վանդալիզմի ակտերը: Արտերկրում մեր դիվանագիտական ներկայացուցչությունների անվտանգության ապահովումը ընդունող երկրի պարտավորությունն է՝ ընդունված միջազգային կոնվենցիայով։ Այս կապակցությամբ մենք մեկ անգամ ևս ընդգծում ենք՝ տեղի ունեցած յուրաքանչյուր միջադեպի առնչությամբ համապատասխան հետաքննություն անցկացնելու և մեր դեսպանատների, ինչպես նաև մեր դիվանագետների անվտանգությունն անհրաժեշտ մակարդակով ապահովելու անհրաժեշտությունը։
Հիշեցնենք, որ 1991 թվականին Հայաստանի անկախության հռչակումից հետո, Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ իրականացնելու նպատակով, ահաբեկիչները ահաբեկչությունը վերածեցին պետական քաղաքականության գործիքի և Ադրբեջանի տարածքների օկուպացման գործընթացում ահաբեկչության միջոցները լայնորեն օգտագործեցին մեր երկրի տարբեր վայրերում, ինչպես նաև ահաբեկչական գործողություններ են կատարել Բաքու քաղաքում։ Ինչպես հայտնի է, հայկական ահաբեկչության զոհ են դարձել աշխարհի տարբեր երկրներում աշխատող 24 թուրք դիվանագետներ։
Ափսոսանքով նշում ենք, որ ոչ մի մեղադրյալ քրեական պատասխանատվության չի ենթարկվել՝ 2020 թվականին եվրոպական մայրաքաղաքներում, ինչպես նաև Լոս Անջելես քաղաքում ադրբեջանական դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, այդ թվում նաև ադրբեջանական համայնքի ներկայացուցչությունների վրա հարձակումների առնչությամբ հարուցված քրեական գործերով։ Հենց այս անպատժելիությունն է, որ ստիպում է արմատական հայկական խմբերին դիմել նոր սադրանքների։
Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտում է օտար երկրներում արմատական ուժերի հանցավոր գործողությունները՝ ուղղված Ադրբեջանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, դիվանագետների և նրանց ունեցվածքի դեմ և հիմնված ատելության վրա, և պահանջում է, որպեսզի համապատասխան երկրներում նման սադրանքները կանխելու համար պատասխանատու կառույցները ողջ պատասխանատվությամբ մոտենան իրենց պարտականություններին։
12:00
Հոկտեմբերի 10-ի լույս 11-ի գիշերը գնդակոծվել է Վաշինգտոնում Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպանատան ծառայողական ավտոմեքենան։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ին հղումով, մեր դիվանագիտական առաքելությունը միջադեպի առնչությամբ անմիջապես տեղեկացրել է ԱՄՆ համապատասխան կառույցներին։

В Вашингтоне обстреляли автомобиль посольства Азербайджана
В ночь с 10 на 11 октября текущего года был обстрелян служебный автомобиль посольства Азербайджанской Республики в Вашингтоне. В связи с произошедшим наше дипломатическое представительство незамедлительно проинформировало соответствующие структуры США, а снимки с камер были предоставлены другой стороне.
Как сообщает Caliber.Az со ссылкой на МИД Азербайджана, в связи с этим 12 октября в МИД был вызван временный поверенный в делах США в нашей стране, выражена серьезная обеспокоенность и недовольство произошедшим инцидентом, а также доведено до сведения другой стороны требование обеспечения безопасности азербайджанского дипломатического представительства.
Серьезную озабоченность вызывает систематический характер нападений на дипломатические представительства Азербайджана со стороны радикальных членов армянских общин за рубежом в последнее время, в том числе нападений и актов вандализма, совершенных против наших посольств в Вашингтоне, Париже, Бейруте и других городах. Обеспечение безопасности наших дипломатических представительств за рубежом — это обязательство принимающей страны, принятое Международной конвенцией. В связи с этим мы еще раз подчеркиваем необходимость проведения соответствующих расследований в связи с каждым произошедшим инцидентом и обеспечения безопасности наших посольств, а также наших дипломатов на необходимом уровне.
Напомним, что после провозглашения независимости Армении в 1991 году, с целью осуществления территориальных претензий к Азербайджану, террористы превратили террор в инструмент государственной политики и в процессе оккупации территорий Азербайджана широко использовали средства террора в различных местах нашей страны, а также совершали террористические акты в городе Баку. Как известно, жертвами армянского террора стали 24 турецких дипломата, работающих в разных странах мира.
С сожалением отмечаем, что ни один обвиняемый не был привлечен к ответственности ни в рамках недавних нападений, ни в рамках уголовных дел, возбужденных в 2020 году в европейских столицах, а также в городе Лос-Анджелес в связи с нападениями на азербайджанские дипломатические представительства, а также на членов азербайджанской общины. Именно эта безнаказанность заставляет радикальные армянские группировки прибегать к новым провокациям.
МИД АР решительно осуждает преступные действия радикальных сил в зарубежных странах, направленные против азербайджанских дипломатических представительств, дипломатов и их собственности и основанные на ненависти, и требует, чтобы структуры, ответственные за предотвращение подобных провокаций в соответствующих странах, подходили к своим обязанностям с полной ответственностью.
Следственные мероприятия, связанные с нападениями на наши дипломатические представительства за рубежом, будут находиться под контролем МИД.
11:44
В ночь с 10 на 11 октября был обстрелян служебный автомобиль посольства Азербайджанской Республики в Вашингтоне.
Как сообщает Caliber.Az со ссылкой на МИД Азербайджана, в связи с произошедшим наше дипломатическое представительство незамедлительно проинформировало соответствующие структуры США.