Շուշա քաղաքն ընտրվել է Պատմական քաղաքների լիգայի անդամ
Պատմական քաղաքների լիգայի Գլխավոր ասամբլեայի նիստում, որը տեղի ունեցավ 2022 թվականի նոյեմբերի 14-16-ը Հարավային Կորեայի Անդոն քաղաքում՝ 18-րդ համաշխարհային համաժողովի շրջանակներում, հայտարարվել է Շուշա քաղաքի Լիգային անդամակցության մասին։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս կապակցությամբ Լիգայի գլխավոր քարտուղար Շիբատա Շիգենորին հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ հայտարարելով Շուշա քաղաքի Լիգայի անդամ ընտրվելու մասին։
Այնուհետեւ, Շուշայի շրջանում ԱՀ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Այդըն Քերիմովը Գլխավոր ասամբլեայի մասնակիցներին տեղեկացրել է՝ Շուշա քաղաքի պատմամշակութային նշանակության, օկուպացիայի ժամանակ հայերի կողմից իրականացված վանդալիզմի մասին, Շուշայում անցկացվող բարեկարգման և շինարարական աշխատանքների մասին։
Նշենք, որ Պատմական քաղաքների լիգան միջազգային հարթակ է, որը ներառում է աշխարհի տարբեր երկրների 126 քաղաք։ Լիգայի շրջանակներում քաղաքները սերտորեն համագործակցում են պատմամշակութային ժառանգության պահպանման, պատմամշակութային հուշարձանների պահպանման և քաղաքների զբոսաշրջային ներուժը մեծացնելու նպատակով։

Город Шуша избран членом Лиги исторических городов
На заседании Генеральной Ассамблеи Лиги исторических городов, состоявшемся 14-16 ноября 2022 года в южнокорейском городе Андонг в рамках 18-й мировой конференции, было объявлено о членстве города Шуша в Лиге.
Как сообщает АПА, в связи с этим генеральный секретарь Лиги Шибата Шигенори выступил с заявлением, в котором объявил об избрании города Шуша членом Лиги.
Затем специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдын Керимов проинформировал участников Генеральной Ассамблеи об историческом и культурном значении города Шуша, о вандализме, совершенном армянами в период оккупации, о проводимых в Шуше работах по благоустройству и строительству.
Отметим, Лига исторических городов - это международная платформа, которая включает 126 городов разных стран мира. В рамках Лиги города тесно сотрудничают в целях сохранения историко-культурного наследия, сохранения историко-культурных памятников и повышения туристического потенциала городов.