Պետական ​​կոմիտե. Ղարաբաղում ավերածությունները կարելի է համեմատել Պալմիրայում և Նիմրուդում ավերածությունների հետ
03 Դեկտեմբերի 2022 09:23
Կովկասի մշակույթի բնօրրան համարվող Ղարաբաղում հայերի կողմից մշակութային, պատմական և կրոնական հուշարձանների ոչնչացումը կարելի է համեմատել՝ ԴԱԻՇ-ի կողմից սիրիական հնագույն Պալմիրա և իրաքյան Նիմրուդ քաղաքներում իրականացված ավերածությունների հետ։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին «Մեծ վերադարձ. կրոնական, հոգևոր և բազմամշակութային ասպեկտներ» համաժողովում հայտարարել է՝ Կրոնական կազմակերպությունների հետ աշխատանքի պետական կոմիտեի փոխնախագահ Սահիբ Նագիևը։
Փոխնախագահը նշել է, որ Ղարաբաղի տարածաշրջանում ավերվել է ավելի քան 60 մզկիթ, մոտ 200 սրբավայր, պղծվել են մեր կրոնական արժեքները, հայերը կենդանիներ են պահել կիսախարխուլ մզկիթներում, ավելի քան 900 գերեզմանատուն ամբողջությամբ ավերվել և թալանվել է։
Անդրադառնալով Ղարաբաղում ներկայումս իրականացվող վերականգնման աշխատանքներին, կոմիտեի ներկայացուցիչը նշել է, որ այդ հարցը մշտապես գտնվում է նախագահ Իլհամ Ալիևի ուշադրության կենտրոնում։

Госкомитет: Разрушения в Карабахе можно сравнить с разрушениями в Пальмире и Нимруде
Разрушение армянами культурных, исторических и религиозных памятников в Карабахе, считающемся колыбелью культуры Кавказа, можно сравнить с разрушениями, совершенными ИГИЛ в древнем сирийском городе Пальмира и иракском городе Нимруд.
Как сообщает Report, об этом заявил заместитель председателя Госкомитета по работе с религиозными организациями Сахиб Нагиев на конференции «Великое возвращение: религиозные, духовные и мультикультурные аспекты».
Зампредседателя отметил, что в Карабахском регионе было разрушено более 60 мечетей, около 200 святынь, осквернены наши религиозные ценности, в полуразрушенных мечетях армяне содержали животных, более 900 кладбищ были полностью разрушены и разграблены.
Касаясь проводимых в настоящее время в Карабахе восстановительных работ, представитель Комитета отметил, что этот вопрос всегда находится в центре внимания президента Ильхама Алиева.