Գյումրի, բայց ոչ հիմա
«Ռուսական ռազմաբազան շրջափակվելու է»։ Ոչ, սա ուկրաինական ճակատից ամփոփագրեր և ՆԱՏՕ-ի գաղտնի փաստաթղթերի մանրամասներ չեն: Սա ընդդիմադիր Հայաստանի Ազգային ժողովրդավարական բևեռի (ԱԺԲ) ներկայացուցիչ Վահե Գասպարյանի հայտարարությունն է, որը նա արել էր անցյալ տարվա դեկտեմբերի վերջին։ «Մենք մեր ժողովրդին կդիմենք Գյումրիի ռազմաբազան շրջափակելու կոչով»,- խոստացել է նա։
Ասվել է՝ արվել է: Եվրոպամետ և ռուսաֆոբ «Սասնա ծռեր» կուսակցության կոչին (հենց նա է կազմում ԱԺԲ-ի կորիզը) արձագանքել են շուրջ երկու հարյուր հոգի, ովքեր հունվարի 8-ին հավաքվել էին Գյումրիի 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի դիմաց բողոքի ցույցին։ Ինչպես տեսնում եք, «օպերացիայի» մասշտաբները որոշ չափով տարբերվում են հայտարարված պլաններից։ «Ժողովուրդը» չներկայացավ։ Նվազ ամբոխը վանկարկեց հակառուսական կարգախոսներ և ծածանեց համապատասխան պաստառներ։ Ահա դրանցից մի քանիսը. «Ռուսաստանը՝ թշնամի է», «Ապաօկուպացիա, ապասովետականացում, ապառուսականացում», «Ղարաբաղում միջազգային խաղաղապահներ», «Ոչ ռուս-թուրքական օկուպացիաին», «Բացեք միջանցքը», «Ոչ ՀԱՊԿ-ին», և, կներեք, «Նման դաշնակիցը միզամանի վրա»։ Եթե առաջին կարգախոսների բառացի իմաստը, իրենց բոլոր անհեթեթություններով ու միմյանց հակասություններով հանդերձ, միանգամայն պարզ է, ապա բարձրացված խնդիրների համատեքստում, թե ինչ է նշանակում «միզամանի վրա» արտահայտությունը՝ մնում է առեղծված։ Այնուամենայնիվ, ինչ էլ որ չնշանակի ծնողական շտապեցման և գողական պախարակի այս բերանացի հիբրիդը՝ այն հնչում է բավականին վիրավորական:
Ակցիան կրում էր ոչ լիովին հնչյունաբաժան անվանում՝ «Շրջափակում հանուն շրջափակումից դուրս գալու», որից հետևում էր ցուցարարների հիմնական պահանջը Ռուսաստանի նկատմամբ՝ ապահովել «միջանցքի» (Լաչինի ճանապարհի) ապաշրջափակումը։ Այստեղ ի դեպ, ևս մեկ սխալ քայլ։ «Շրջափակում» բառը, և այն էլ ռուսական ռազմավարական օբյեկտի նկատմամբ կիրառմամբ՝ ռուսների մոտ միանշանակ առաջացնում է շատ տհաճ զուգակցություններ...
Բացի վերը նշված Վահե Գասպարյանից, իրենց ակտիվությամբ աչքի են ընկել նաև ոչ այնքան անհայտ պատմաբան, լրագրող, Կանադայում նախկին դեսպան Արա Պապյանը։ «Եթե Ռուսաստանը չի կարողանում կամ չի ցանկանում ապահովել ապաշրջափակումը, ապա թող ուղիղ ասի, և մենք կորոշենք մեր գործողությունները»,- հայտարարել է նա՝ անելով նուրբ աշխարհաքաղաքական ակնարկներ։
Այնուհետև լուրերի ամփոփագրերից հետևում է. «Երևանից Գյումրի են ժամանել բազմաթիվ ոստիկաններ, ովքեր ակցիայի մասնակիցներին թույլ չեն տվել մոտենալ այն փողոցին, որտեղ գտնվում է զորամասը։ Ցուցարարների և ոստիկանների միջև տեղի ունեցավ ընդհարում։ Ակցիայի մոտ 100 մասնակից բերման է ենթարկվել»։
Ահա և հակիրճ ամեն ինչի մասին: Կարծես թե, ոչ մի առանձնահատուկ բան չի եղել: Հայաստանի իշխանությունների նկատմամաբ Պուտինը, ըստ ամենայնի, դժգոհելու բան չունի։ Բնակչության հազիվ 3%-ի աջակցությանը տիրապետող մարգինալ արմատական կուսակցությունը անցկացրել է սակավաթիվ ակցիա, որը, դրան ավելացրած նաև ցրել են։
Թող մեզ չհուզի Հայաստանում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի և Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում ժամանակավորապես տեղակայված ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի միջև իրավական համահարաբերակցության բացակայությունը։ Հայկական քարոզչության՝ ականջներից բռնելու և չմիացողներին իրար միացնելու բոլոր ունակություններով հանդերձ, պարզ է, որ կապը այստեղ ձևական է։ «Լաչինյանի դադար»-ի նկատմամբ Ռուսաստանի՝ հայ հասարակության կարծիքով, պասիվ դիրքորոշմամբ անկյուն քշված Փաշինյանը՝ իր արտաքին քաղաքական կուրսը փոխելու Հայաստանի յուրահատուկ ազդանշան է տալիս Ռուսաստանին։ Իբր, դուք չեք կարող ազդել Ադրբեջանի վրա, չեք կարող խաղաղ բանակցություններում առաջ մղել մեզ հարկավոր օրակարգը, այդ դեպքում մենք կշրջվենք դեպի Արևմուտք։ Իբր, հակառուսական ուժերը մեզ մոտ դեռ թույլ են, բայց եթե Ռուսաստանն ավելի կոշտ դիրքորոշում չդրսեւորի Ադրբեջանի նկատմամբ, ապա այդ խմբերի ազդեցությունը կուժեղանա։ Մեր երկիրը ժողովրդավարական է, ես չեմ կարող արգելել ակցիան, այնուհանդերձ մեծ կեսին կապել եմ։ Ինչ կլինի հետո, ոչ ոք չի կարող երաշխավորել։ Մի խոսքով, պարզունակ բլեֆ, որը ազգային կոլորիտի լույսի ներքո միանգամայն կարելի է դնել ասումա-դիվանագիտություն անունը։
Աշխարհում չեն հարգում ոչ մի ծանրակշիռ գործողությունների վրա չհենված նման դիվանագիտությանը։ Այո, ակցիան ցրեցին։ Հիմնական հարցն այն է, թե որտե՞ղ: Ուժայինների լիազորություններն էին ցուցարարներին շրջել հեռավոր դիրքերում և թույլ չտալ նրանց մոտենալ ճեղապարսատիկից կրակոցի հեռավորության վրա։ Դեմարշը աչքի առաջ է։ Վերը նշված ձեր անպարկեշտ կարգախոսների հետ միասին ստացվել է ինչ որ տգեղ մի բան։ Մի տեսակ ցատկով ապտակ ավագ եղբորը։ Սա ռուսական իշխանությունների նյարդացումների խնայատուփի մեջ լրացուցիչ կոպեկներից բացի այլ բան չի առաջացնի, և մեղավորը կրկին Փաշինյանն է լինելու։ Փաշինյանի ողբերգությունը նրանում է, որ նա ոչինչ չի ձեռնարկում։ Նա միայն «ազդանշաններ է ուղարկում», մինչդեռ Ադրբեջանը իր քաղաքականությունն իրականացնելու համար հաջողությամբ համատեղում է դիվանագիտական, տնտեսական և ռազմական գործիքները։ Իսկ 44-օրյա պատերազմում կրած ջախջախիչ պարտությունից հետո նա պետք է ձեռնարկի միայն մեկ բան՝ խաղաղություն Ադրբեջանի հետ, նրա տարածքային ամբողջականության ճանաչմամբ։ Հնարավոր է, նրա համար դժվար է նման քայլի գնալ՝ հաշվի առնելով ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին գործոնների ճնշումը։ Մինչդեռ, համենայնդեպս, Փաշինյանն ինքն էլ է գիտակցում նման պահվածքի անհեռանկարությունը։ Պետք չէ լինել մեծ դիմագետ, որպեսզի նկատել, թե որքան շփոթված է նա, և արդեն վաղուց...
Իսկ ի՞նչ կլինի արդյումնքում:
Դրա հավանականությունը, որ Ռուսաստանը շուտով կհավաքի իր բազան՝ չնչին է։ Նման քայլի համար բացարձակապես չկան ոչ տնտեսական, ոչ քաղաքական, ոչ ռազմական նախադրյալներ։ Բուն հայ հասարակության մեջ նույնպես չկան ոչ մի պայմաններ նման կտրուկ շրջադարձի համար։ Ռուսաստանից գանգատվում են, բայց իրենց անվտանգության երաշխիքի այլընտրանք առայժմ չեն պատկերացնում։
Մյուս կողմից՝ Հայաստանում հավաքական Արեւմուտքի զինված ուժերը տեղակայելու հավանականությունը եւս աննշան է։ Սկսենք նրանից, որ հավաքական Արեւմուտք հասկացությունը մեծ մասամբ անկոռեկտ է։ Բազմաբևեռության և բոլորը բոլորի դեմ պատերազմի պայմաններում այս հասկացողությունը վերածվում է անախրոնիզմի։ ԱՄՆ-ի առաջնահերթությունների մեջ, օրինակ, չեն մտնում մեծ Մերձավոր Արևելքում ռազմական կոնտինգենտների տեղակայման պլանները: Այլ կերպ նրանք այնտեղից նախապես դուրս չէին գա։ Մեծ Բրիտանիան ընդհանրապես հայկական իսթեբլիշմենթի կողմից չի նշվում որպես դաշնակից։ Խոսելով Արևմուտքի մասին՝ հայ քաղաքական գործիչները առաջին հերթին նկատի ունեն Եվրամիությունն ու Ֆրանսիան։ Բայց նույնիսկ այս երկու թվացյալ նույնական դերակատարների միջև կան հակասություններ Հարավային Կովկասում խաղաղության տեսլականում: Եվրամիությունը, որպես վերպետական կառույց, հաշվի է առնում իր բոլոր անդամների, ներառյալ արևելաեվրոպականների շահերը։ Իսկ վերջիններս, ռուսական բնական գազի մատակարարումների կրճատման ֆոնին, ադրբեջանական ներկրվող վառելիքի մեծ կարիք ունեն։ Փարիզը, լինելով արևելքից գազի մատակարարումներից հարաբերականորեն անկախ, փորձում է առաջ մղել սեփական նեոկայսերական օրակարգը և անխուսափելի կլինչի մեջ է մտնում Բրյուսելի հետ: Կրկին նշենք դիմագիտությունը և հիշենք, թե ինչպես լարված ու մռայլ է Մակրոնը, և որքան անկաշկանդ ու կենսուրախ է Միշելը բանակցային հարթակներում, ինչպես դա եղել է, օրինակ, Պրահայում։ Այո, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում բազաների տեղակայման հարցը տեսականորեն ներառված չէ Ադրբեջանի հետ քննարկվող հարցերի շրջանակում, սակայն, այնուամենայնիվ, Բաքվի և Երևանի միջև սահմանազատման բացակայության պայմաններում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի հարցը մնում է բաց, և մեր գործընկերները պետք է լսեն մեր կարծիքը։
Իսկ Ֆրանսիան էլ արտաքին քաղաքականության, ինչպիսին էլ որ լինի՝ հստակ դոկտրինի բացակայության ֆոնին, այսօրվա դրությամբ (չնայած իր հայտարարած հավակնություններին) չի տիրապետում Հարավային Կովկասում ռազմական ներկայություն ապահովելու որևէ հնարավորության։ Ավելի շատ նեոկայսերական հռետորաբանությամբ, քան բուն մանևրներով զբաղվածությամբ այս պետությունը միայն «տեղում» խնդիրներ կստեղծի իր խնամակալ՝ Հայաստանին։ Թե ինչով է հղի Ադրբեջանի հետ բանակցային գործընթացի ձգձգումը, ամբողջ աշխարհը համոզվեց 44-օրյա պատերազմի ժամանակ։ Հաշվի առնելով այս ցավալի փորձը՝ կրկնում ենք, Հայաստանի շահերից է բխում Ադրբեջանի հետ որքան հնարավոր է շուտ խաղաղություն կնքել՝ նրա տարածքային ամբողջականության ճանաչմամբ։ Ավաղ, այս քայլի բոլոր նախադրյալները դեռ կախված են օդում։
PS. Բավական խորհրդանշական է հնչում հայկական ԶԼՄ-ների ամփոփագրերից Գյումրիում տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի վերջին արտահայտությունը. «Ակցիայի մասնակիցների մնացած մասը ուղևորվեց դեպի «Մայր Հայաստան» հուշահամալիր։ Շրջանակը փակվեց։ Ավելի վաղ հիշատակված անհեթեթ կարգախոսը գտավ իր հասցեատիրոջը և գտավ իր ամբողջական հնչեղությունը։ Ինչպես ասում են, «միզանոթի վրա՝ և օրորոցի մեջ»:

АНАЛИТИКА  10 Января 2023 - 09:22
«Российская военная база будет окружена». Нет, это не сводки с украинского фронта, и не детали секретных документов НАТО. Это заявление Ваге Гаспаряна, представителя оппозиционного Национально-демократического полюса Армении (НДП), сделанное им в конце декабря прошлого года. «Мы обратимся к нашему народу с призывом заблокировать военную базу в Гюмри», - обещал он.
Сказано – сделано. На призыв проевропейской и русофобской партии Сасна Црер (именно она составляет ядро НДП) откликнулось порядка двухсот человек, собравшихся 8 января на акцию протеста перед 102-й российской военной базой в Гюмри. Как видите, масштаб «операции» несколько отличался от заявленных планов. «Народ» не явился. Жиденькая толпа скандировала антироссийские лозунги и размахивала соответствующими плакатами. Вот некоторые из них: «Россия-враг», «Деоккупация, де-советизация, де-русификация», «Международных миротворцев в Карабах», «Нет русско-турецкой оккупации», «Открыть коридор», «Нет ОДКБ», и, простите, «На горшок такого союзника». Если буквальный смысл первых лозунгов, при всех своих нелепостях и противоречиях друг другу, вполне ясен, то что такое выражение «на горшок» в контексте поднятых проблем, остается загадкой. Впрочем, что бы ни значил этот словесный гибрид родительского понукания и воровской фени, звучит он достаточно оскорбительно.
Акция носила не вполне членораздельное название - «Блокада ради выхода из блокады», из чего следовало главное требование протестующих к России – обеспечить разблокирование «коридора» (лачинской дороги). Тут кстати, еще один прокол. Слово «блокада», да еще применительно к российскому стратегическому объекту, определенно вызовет у россиян очень неприятные ассоциации…
Активностью кроме упомянутого Ваге Гаспаряна также отличился небезызвестный Ара Папян, историк, журналист и бывший посол в Канаде. «Если Россия не может или не хочет обеспечить разблокирование, то пусть скажет прямо, и мы определимся со своими действиями», - заявил он, делая тонкие геополитические намеки.
Далее из сводок новостей следует: «Из Еревана в Гюмри прибыли многочисленные полицейские, которые не давали участникам акции приблизиться к улице, на которой расположена воинская часть. Произошла стычка между митингующими и полицейскими. Около 100 участников акции было задержано».
Вот вкратце и все. Как бы, ничего особенного. К армянской власти Путину придраться, вроде, не в чем. Маргинальная радикальная партия, от силы имеющая 3% поддержки населения, провела малочисленную акцию, которую вдобавок разогнали.
Пусть нас не смущает отсутствие правовой корреляции между 102-й российской военной базой, размещенной в Армении и временно размещенном в части Карабахского региона Азербайджана РМК. При всей способности армянской пропаганды притягивать за уши и соединять не соединяемое, ясно, что связь здесь формальная. Пашинян, загнанный в угол пассивной, по мнению армянского общества, позицией России в «Лачинском стоянии», подает своеобразный сигнал России о готовности Армении сменить свой внешнеполитический курс. Мол, вы не можете воздействовать на Азербайджан, не можете продвинуть нужную нам повестку на мирных переговорах, тогда мы развернемся на Запад. Дескать, антироссийские силы у нас пока слабы, но если Россия не займет более жесткую позицию по отношению к Азербайджану, то влияние этих групп будет усиливаться. Страна у нас демократическая, запретить акцию я не могу, тем не менее  - повязал добрую половину. Что будет потом, никто гарантировать не может. Одним словом, примитивный блеф, который, в свете национального колорита, вполне можно окрестить асума-дипломатией.
В мире не уважают такую дипломатию - не подпираемую никакими весомыми действиями. Да, акцию разогнали. Ключевой вопрос – где? В полномочиях силовиков было развернуть демонстрантов на дальних подступах, а не позволять приблизиться на расстояние выстрела из рогатки. Демарш налицо. Вкупе с упомянутыми выше неприличными лозунгами, получилось некрасиво. Эдакий подскок с оплеухой старшему брату. Ничего, кроме дополнительных копеек в копилку раздражения российской власти это не вызовет, и виноват снова будет Пашинян. Трагедия Пашиняна в том, что он ничего не предпринимает.  Он только «посылает сигналы», в то время, как Азербайджан успешно совмещает дипломатические, экономические и военные инструменты для проведения своей политики. А предпринять после разгромного поражения в 44-дневной войне он должен только одно – мир с Азербайджаном  с признанием его территориальной целостности. Возможно, ему трудно пойти на такой шаг в виду давления как внешних, так и внутренних факторов. Между тем, по всей видимости, Пашинян и сам осознает бесперпективность такого поведения. Не нужно быть крупным физиономистом, чтобы заметить, как он растерян, и уже давно…
Что же по итогам?
Вероятность того, что Россия в скором времени свернет свою базу, ничтожно мала. Нет абсолютно никаких ни экономических, ни политических, ни военных предпосылок для такого шага. В самом армянском обществе также нет никаких условий для такого крутого разворота. На Россию сетуют, но альтернативного гаранта своей безопасности пока не представляют.
С другой стороны, также ничтожно мала вероятность размещения в Армении Вооруженных сил коллективного Запада. Начнем с того, что понятие коллективный Запад во многом некорректно. В условиях разворачивающейся многополярности и войны всех против всех, это понятие становится анахронизмом. В приоритетах США, например, нет планов размещения военных контингентов в регионе Большого Ближнего Востока. Иначе бы они предварительно из него не вышли. Велкиобритания вообще не упоминается армянским истеблишментом в качестве союзника. Говоря о Западе, армянские политики прежде всего имеют в виду Евросоюз и Францию. Но даже между этими двумя вроде идентичными акторами существуют коллизии в видении мира на Южном Кавказе. Евросоюз, как надгосударственная структура, учитывает интересы всех своих членов, включая восточноевропейских. А последние, на фоне сокращения российских поставок природного газа, сильно нуждаются в импорте азербайджанского топлива. Париж, будучи относительно независимым от поставок газа с Востока, пытается продавить собственную нео-имперскую повестку и входит в неизбежный клинч с Брюсселем. Опять отметим физиогномику и вспомним, как напряжен и мрачен Макрон, и как непринужден и весел Мишель на переговорных площадках, как это было, например, в той же Праге. Да, вопрос размещения баз на суверенной территории Армении теоретически не входит в круг вопросов, обсуждаемых с Азербайджаном, но тем не менее, в условиях отсутствия делимитации между Баку и Ереваном, вопрос суверенной территории Армении остается открытым, и наши партнеры должны прислушиваться к нашему мнению.
Франция же на фоне отсутствия сколь бы то ни было внятной внешнеполитической доктрины, не обладает на сегодняшний день (несмотря на заявленные амбиции) никакой возможностью обеспечить себе военное присутствие на Южном Кавказе. Занятое больше нео-имперской риторикой, нежели фактическими маневрами, это государство только создает проблемы «на земле» своей подопечной – Армении. Чем чревато затягивание переговорного процесса с Азербайджаном - весь мир убедился в ходе 44-дневной войны. Учитывая этот болезненный опыт, повторимся, в интересах Армении – скорейшим образом заключить мир с Азербайджаном с признанием его территориальной целостности.  Увы, все предпосылки для этого шага пока повисли в воздухе.
PS. Вполне символично звучит последняя фраза из новостных сводок армянских СМИ об акции протеста в Гюмри: «Оставшаяся часть участников акции направилась к монументу «Мать Армения».Круг замкнулся. Упомянутый ранее нелепый лозунг нашел свой адресат и обрел полное звучание. Как говорится, «на горшок – и в люльку».