Հրատապ. Հայաստանը Արևմուտքին խնդրել է փոխարինել ՀԱՊԿ-ին Եվրախորհրդարանի պատգամավորների հետ Միրզոյանի փակ հանդիպման մանրամասները
26 Հունվարի 2023 18:35
Եվրախորհրդարանի պատգամավորների և Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Արարատ Միրզոյանի միջև, վերջինիս Հունվարի 23-25-ը Բրյուսել կատարած այցի ընթացքում կայացած հանդիպման փակ հատվածում՝ հայկական կողմը պատասխանել է եվրախորհրդարանի պատգամավորների տարբեր հարցերին։
Նախորդ հրապարակումներից մեզ արդեն հայտնի Էստոնիայի պատգամավոր Մարինա Կալյուրանդը հարց է տվել ՝ ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու հեռանկարների մասին։ Հաշվի առնելով ռուսական կողմի հետ Կալյուրանդի (որի օրիորդական ազգանունը Ռաևսկայա է) կապերի առկայությունը, բավականին ախտանշանային է, որ հենց նա է Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարին տվել Կրեմլի համար այդքան զգայուն հարցը։
Բայց Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարի կողմից տված պատասխանը դարձել է անսպասելիորեն անկեղծ բոլորի համար՝ և՛ դահլիճում ներկա եվրախորհրդարանի պատգամավորների, և՛ Կալյուրանդի, և՛ նրա Կրեմլի հսկիչների համար։ Այսպիսով, Միրզոյանը հայտարարել է, որ «ամեն ինչ հնարավոր է» (!), դրանով հանդերձ նշելով, որ Հայաստանը չի կարող իրեն թույլ տալ վակուում իր անվտանգության մեջ։ Այնուհետև, Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ընդգծել է, որ Երևանը պատրաստ է ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու թեմայի շուրջ ցանկացած քննարկումների, այդպիսով հասկացնել տալով, որ ռուսական անվտանգության հովանոցի փոխարինումը հնարավոր է Արևմուտքից այլընտրանքային անվտանգության երաշխիքներ ստանալու դեպքում։ Ավարտելով իր միտքը՝ Միրզոյանը հայտարարել է, որ ԵՄ-ի դիտորդական առաքելությունը «արդեն օգնել է կյանքեր փրկել», ինչը կարելի է գնահատել, որպես ևս մեկ հստակ ազդանշան. շարունակեք այդ ոգով, ընդլայնեք առաքելությունն ու նրա մանդատը, և մենք անպայման կլքենք ՀԱՊԿ-ը։
Ինչպես նաև հատկանշական է, որ Արարատ Միրզոյանը առանց ապացույցի հայտարարել է, որ Ադրբեջանը «ռուսական գազ» է վաճառում, պահանջելով պատժամիջոցներ կիրառել Բաքվի դեմ։ Այս դեպքում կցանկանայի և՛ Միրզոյանին, և՛ Եվրախորհրդարանում նրա ելույթները լսողներին հիշեցնել, որ դեռ հունվարի 10-ին, հայրենական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցի ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հստակ պատասխանել է արտասահմանյան մամուլում շահարկումների վերաբերյալ հարցին այն մասին, որ մեր երկիրը իբր գնում է ռուսական գազը, որպեսզի հետո վերաարտահանի Եվրոպա, համաշխարհային շուկաներ։ Նախագահ Ալիևը նման հրապարակումները անվանել է տեղեկատվական մանիպուլյացիա։
«Եթե նույնիսկ մակերեսորեն նայել մեր արտահանման ծավալներին, պարզ է, որ այդ մասին խոսք անգամ չի կարող գնալ։ Այո, մենք Ռուսաստանից գազ գնել ենք, վաղուց, երբ ես դեռ նավթային ընկերությունում էի աշխատում։ Եվ դա ձեռնտու էր: Այդ ժամանակ մեր սեփական գազը մեզ չէր բավականեցնում։ Եվ մենք գազ էինք գնում, որպեսզի մազութ չօգտագործենք էլեկտրաէներգիա արտադրելու համար, այսինքն՝ ավելի շատ օգուտներ ստանալու համար։ Եվ իհարկե, մազութով աշխատող էլեկտրակայանները աղտոտում են շրջակա միջավայրը։ Այսօր մեր բոլոր էլեկտրակայանները աշխատում են կա՛մ գազով, կա՛մ ջրով, մասամբ՝ վերականգնվող աղբյուրներով: Բայց հետո Ռուսաստանից գազի գնումները դադարեցին, եթե չեմ սխալվում, դա եղել է 2006 կամ 2007 թվականին, թանկացումների կտրուկ աճի պատճառով՝ գրեթե կրկնակի անգամ։ Մենք դադարեցրել ենք ռուսական գազի գնումները։ Դա այն ժամանակ էր, անցել է գրեթե 15 տարի։ Այժմ խոսք է գնում այն մասին, որպեսի ձեռք բերել 1 մլրդ խմ ծավալով ռուսական գազ։ Պայմանագիրը կնքվել է նախորդ տարվա վերջին։ Եվ, փաստորեն, մենք այդ ծավալի նույնիսկ կեսը դեռ չենք ստացել։ Ինչու՞ ենք մենք դա անում: Մեր սպառումն աճում է, բնակչությունը աճում է։ Այսինքն ասել այն մասին, որ մենք գնում ենք ռուսական գազ և վերավաճառում ենք՝ կարող են ասել կա՛մ դիլետանտները, կա՛մ սադրիչները։ Այս դեպքում, կարծում եմ, մենք բախվում ենք և՛մեկի, և՛ մյուսների հետ»,- ասել է Ալիևը։
Եթե մի կողմ դնենք Ադրբեջանի կողմից ռուսական գազի վերաարտահանման մասին Միրզոյանի պնդումների կեղծ լինելը և հավատանք, որ նա ինքը իսկապես հավատում է այդ կեղծ տեղեկատվությանը, ապա կստացվի, որ նա կուլիսային խոսակցություններում բացահայտորեն պաշտպանում է Ռուսաստանի դեմ Արևմուտքի պատժամիջոցային ռեժիմը։ Դիվանագետի համար այնքան էլ ոչ խելացի բան, թեև Միրզոյանին պրոֆեսիոնալ դիվանագետ անվանելը իսկապես դժվար է։
Մենք հասկանում ենք, որ այս տեղեկատվության հրապարակումն անակնկալ կլինի հայկական կողմի համար՝ բայց ժամանակն է, որ նրանք ընտելանան նրան, որ մենք աչքեր ու ականջներ ունենք ամենուր։ Նույնիսկ ամենաանսպասելի վայրերում:

Срочно: Армения попросила Запад заменить ОДКБ
В ходе закрытой части встречи, проведенной между депутатами Европейского парламента и главой МИД Армении Араратом Мирзояном в рамках визита последнего в Брюссель 23-25 января, армянская сторона ответила на различные вопросы евродепутатов.
Уже известная нам по прошлым публикациям депутат от Эстонии Марина Кальюранд задала вопрос о перспективах выхода Армении из ОДКБ. К слову, учитывая наличие связей Кальюранд (девичья фамилия которой – Раевская) с российской стороной, довольно симптоматично, что именно она задала главе армянского МИД столь чувствительный для Кремля вопрос.
Но ответ, данный главой МИД Армении, стал неожиданно откровенным для всех - и для присутствующих в зале евродепутатов, и для Кальюранд, и для ее кремлевских кураторов. Так, Мирзоян заявил, что «возможно все» (!), при этом отметив, что Армения не может позволить себе вакуум в своей безопасности. Далее глава армянского внешнеполитического ведомства подчеркнул, что Ереван готов к любым дискуссиям на тему выхода Армении из ОДКБ, таким образом дав понять, что замена российского зонтика безопасности возможна в случае получения альтернативных гарантий безопасности от Запада. Завершая свою мысль, Мирзоян заявил, что миссия наблюдателей ЕС «уже помогла спасти жизни» - что можно расценивать как еще один четкий сигнал: продолжайте в таком духе, расширяйте миссию и ее мандат, и мы обязательно покинем ОДКБ.
Также примечательно, что Арарат Мирзоян бездоказательно заявил, что Азербайджан продает «российский газ», потребовав ввести санкции против Баку. В этом случае хотелось бы напомнить и Мирзояну, и тем в ЕП, кто заслушался его речами, что еще 10 января в ходе интервью отечественным телеканалам президент Азербайджана Ильхам Алиев четко ответил на вопрос относительно манипуляций в зарубежной прессе о том, что наша страна якобы закупает российский газ, чтобы потом его реэкспортировать в Европу, на мировые рынки. Президент Алиев назвал подобные публикации информационной манипуляцией.
«Даже если элементарно посмотреть на объемы нашего экспорта, ясно, что об этом речь идти не может. Да, мы покупали газ у России, давно, еще когда я работал в нефтяной компании. И это было выгодно. Тогда нам не хватало собственного газа. И мы покупали газ, с тем чтобы не использовать мазут для выработки электроэнергии, то есть, с тем чтобы получать большую выгоду. И конечно же, электростанции, работающие на мазуте, загрязняют окружающую среду. Сегодня все наши электростанции работают либо на газе, либо на воде, частично на возобновляемых других источниках. Но потом покупки газа из России прекратились, если я не ошибаюсь, это было в 2006 или 2007 году, по причине резкого увеличения цены, практически в два раза. Мы перестали покупать российский газ. Это было тогда, прошло уже почти 15 лет. Сейчас речь идет о том, чтобы приобрести российский газ в объеме 1 миллиарда кубометров. Контракт был заключен в конце прошлого года. И, по существу, даже половины этого объема мы еще не получили. Для чего мы это делаем? У нас растет потребление, растет население. То есть говорить о том, что мы покупаем российский газ и перепродаем могут либо дилетанты, либо провокаторы. В данном случае, думаю, мы сталкиваемся и с теми, и с другими», - сказал Алиев.
Если отбросить в сторону лживость утверждений Мирзояна о реэкспорте Азербайджаном российского газа и поверить, что сам он в эту фейковую информацию действительно верит, то выходит, что он в кулуарных беседах открыто поддерживает санкционный режим Запада против России. Не очень умно для дипломата, хотя профессиональным дипломатом Мирзояна назвать действительно сложно.
Мы понимаем, что публикация данной информации станет сюрпризом для армянской стороны - но пора им привыкнуть, что наши глаза и уши есть везде. Даже в самых неожиданных местах.