06 Փետրվարի 2023 17:10
Ջաբրայիլի շրջանում գտնվող Խուդաֆերինի կամուրջը՝ իր տեսակի մեջ աշխարհի՝ հնագույն պատմութամբ ամենատպավորիչ կառույցներից է:
Այս մասին Caliber.Az-ին ասել է ԱՄՆ-ից ճանապարհորդ Քրիստիան Ֆլեյշերը, ով այցով գտնվում է Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում՝ 11 երկրներից ժամանած ճանապարհորդների միջազգային խմբի կազմում։
Նրա խոսքով, սա նրա առաջին այցն է Ղարաբաղ։
«Ես արդեն մեկ անգամ եղել եմ Ադրբեջանում, իմ առաջին ճամփորդությունը շատ հիշարժան էր։ Եվ ես որոշեցի կրկին այցելել ձեր երկիր, այդ թվում՝ լինել օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում»,- ասել է նա։
Ճանապարհորդը ընդգծել է, որ նրա համար շատ հետաքրքիր էր այստեղ լինելը, հիանալ Խուդաֆերինի կամրջով, քանի որ ԱՄՆ-ում նման հնագույն պատմական հուշարձաններ չկան։ «Ինձ համար հետաքրքիր էր նաև Արազ գետի այն կողմում գտնվող Իրանի տարածքը դիտելը»,- ասել է նա
«Ես տեսել եմ բազմաթիվ կամուրջներ և գետեր ամբողջ աշխարհում, բայց Խուդաֆերինը ամենահիշարժաններից մեկն է», - նշել է նա:

Путешественник из США: Худаферинский мост - один из самых впечатляющих сооружений
Худаферинский мост, находящийся в Джабраильском районе, - один из самых впечатляющих сооружений подобного рода в мире с древней историей.
Об этом Report заявил путешественник из США Кристиан Флешер (Christian Fleischer), находящийся с визитом на освобожденных территориях Азербайджана в составе международной группы путешественников из 11 стран.
По его словам, это его первая поездка в Карабах.
«Я уже бывал в Азербайджане однажды, моя первая поездка была очень запоминающейся. И я решил еще раз посетить вашу страну, в том числе, побывать на освобожденных от оккупации территориях», - сказал он.
Путешественник подчеркнул, что ему очень интересно находиться здесь, любоваться Худаферинским мостом, так как в США нет настолько древних исторических памятников. «Мне также было интересно наблюдать территорию Ирана на другой стороне реки Араз», - сказал он.
«Я видел многие мосты и реки по всему миру, но Худаферинский - один из самых запоминающихся», - отметил он.