Վաղը 20 ընտանիք կվերաբնակեցվի ազատագրված Թալիշ գյուղում ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Հանդիպում է կայացել այն ընտանիքների հետ, որոնք սկզբնական փուլում կվերաբնակեցվեն օկուպացիայից ազատագրված Թերթերի շրջանի Թալիշ գյուղում։
Ինչպես Сaliber.Az-ին հայտնել են Փախստականների և ներքին տեղահանվածների հարցերով պետական կոմիտեում, Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում (բացառությամբ Շուշայի) Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Էմին Հուսեյնովը, ելույթ ունենալով հանդիպմանը, հայտարարել է, որ երկրի ղեկավարի հանձնարարականների հիման վրա Թալիշ գյուղի օկուպացիայից ազատագրվելուց հետո իրականացվել են շինարարական և վերականգնողական աշխատանքներ, կառուցվել են նոր տներ, ստեղծվել են անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ:
Փախստականների և հարկադիր տեղահանվածների հարցերով պետական կոմիտեի հայրենադարձության վարչությունը թափանցիկության և արդարության սկզբունքների հիման վրա վիճակահանություն է անցկացրել Թալիշ գյուղում վերաբնակեցվող 20 ընտանիքների միջև։ Վիճակահանության արդյունքում որոշվում է տան հասցեն, որը կտրամադրվի ընտանիքներից յուրաքանչյուրին։ Դրանցից 15-ը՝ երեք սենյականոց է, 1-ը՝ երկու և 4-ը չորս սենյականոց։

В освобожденное от оккупации село Талыш завтра переселят 20 семей
Состоялась встреча с семьями, которые на начальном этапе будут переселены в освобожденное от оккупации село Талыш Тертерского района.
Как сообщили Caliber.Az в Госкомитете по делам беженцев и вынужденных переселенцев, специальный представитель президента Азербайджанской Республики на освобожденных от оккупации территориях, входящих в Карабахский экономический район (за исключением Шушинского района) Эмин Гусейнов, выступая на встрече, сказал, что на основании поручений главы государства после освобождения от оккупации в селе Талыш были проведены строительно-восстановительные работы, построены новые дома, создана необходимая инфраструктура.
Департамент репатриации Государственного комитета по делам беженцев и вынужденных переселенцев на основе принципов прозрачности и справедливости провел жеребьевку среди 20 семей, которые будут переселены в село Талыш. В результате жеребьевки определяется адрес дома, который будет предоставлен каждой из семей. 15 из них - трехкомнатные, 1 двухкомнатный и 4 четырехкомнатных частных дома.
20 семей, которые будут переселены в село Талыш, сегодня проживают в Баку, Барде, Тертере, Самухе и Геранбое, в основном в местах временного размещения, в тяжелых условиях, в аварийных домах. В новые дома они переедут накануне праздника Новруз, 16 марта.