Աղդամի շինարարական աղբը կվերամշակվի
Աղդամի օկուպացիայի ժամանակ առաջացած շինարարական աղբը կվերամշակվի և կօգտագործվի շինարարական աշխատանքներում։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարվել է Աղդամի շրջանում շինարարական և աղբավայրերի թափոնների կառավարման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի շրջակա միջավայրի ծրագրի (UNEP) կողմից պատրաստված զեկույցի շնորհանդեսին։
Բնապահպանության և բնական պաշարների նախարարության կազմակերպմամբ անցած տարի իրականացվել է UNEP-ի փորձագետների գնահատման այցը Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներ՝ այդ տարածքներում բնապահպանական վնասը վերացնելու համար միջազգային աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով։
Այս տարածքներում շենքերի շինարարության և քանդման թափոնները կառավարելու համար իրականացվել են Շուշա քաղաքում և Աղդամի շրջանում վերցված շինարարական թափոնների նմուշների լաբորատոր անալիզներ, և պարզվել է, որ թափոնները պիտանի են շինարարության մեջ օգտագործելու համար՝ վերամշակումից հետո:

Строительные отходы в Агдаме пойдут на переработку
Строительные отходы, образовавшиеся в период оккупации в Агдаме, будут переработаны и использованы в строительных работах.
Как сообщает Report, об этом было объявлено на презентации доклада, подготовленного программой ООН по окружающей среде (UNEP) об управлении строительными и свалочными отходами в Агдамском районе.
При организации Министерства экологии и природных ресурсов в прошлом году был осуществлен оценочный визит экспертов UNEP на освобожденные территории Азербайджана с целью оказания международной поддержки в устранении экологического вреда на этих территориях.
Для управления отходами от строительства и сноса зданий на этих территориях были проведены лабораторные анализы образцов строительных отходов, взятых в городе Шуша и Агдамском районе, и было установлено, что отходы пригодны для использования в строительстве после их переработки.