Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2023 թվականի մարտի 23-ին հայտարարություն է տարածել՝ փորձելով խաթարել Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների՝ անվտանգ և արժանապատիվ վերադառնալու իրավունքը։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքի հայտարարության մեջ։
Փաստաթղթում նշվում է, որ Հայաստանի կառավարության ղեկավարը փորձել է Արևմտյան Ադրբեջանի հարցը ներկայացնել որպես տարածքային հարց։
«Նկատի ունենալով այն փաստը, որ ադրբեջանցիները մինչ իրենց վտարումը կոմպակտ ապրել են ներկայիս Հայաստանի տարածքում, ուզում ենք ընդգծել, որ Արևմտյան Ադրբեջանի հարցը մարդու իրավունքների հարց է և օրակարգ է մտել՝ 2018թ. ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող էթնիկ զտումների քաղաքականության և այդ քաղաքականության հետևանքները վերացնելուց հրաժարվելու արդյունքում։
Եվս մեկ անգամ ընդգծում ենք, որ մենք հանդիսանում ենք Հայաստան կոչվող տարածքի օրինական բնակիչները, և մեր տներ վերադառնալը մեր բացարձակ և անսասան իրավունքն է։
Այլ երկրներում ազգային փոքրամասնությունների վիճակը զրպարտելու փոխարեն՝ Հայաստանի վարչապետը պետք է անվերապահորեն պայմաններ ստեղծի Հայաստանից վտարված ադրբեջանցի բնակիչների վերադարձի համար, դադարեցնի՝ ադրբեջանցիների բնակության տարածքների ապօրինի բնակեցման քաղաքականությունը և Ադրբեջանի մշակութային ժառանգության ոչնչացնելը։
Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների վերադարձի հարցը պետք է լուծվի ադրբեջանցիների համար վերիֆիկացիայի ու երաշխիքային մեխանիզմների և իրավաբանորեն պարտավորեցնող միջազգային համաձայնագրի շրջանակներում։ Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների վերադարձն իրենց տներ և այնտեղ նրանց անհատական ու հավաքական իրավունքների ապահովումը անհրաժեշտ պայման է հանդիսանում՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

ПОЛИТИКА  23 Марта 2023 - 21:30
Премьер-министр Армении Никол Пашинян выступил с заявлением 23 марта 2023 года и попытался подорвать право изгнанных из Армении азербайджанцев на безопасное и достойное возвращение.
Как передает Report, об этом говорится в заявлении Общины Западного Азербайджана.
В документе констатируется, что глава армянского правительства попытался представить тему Западного Азербайджана как территориальный вопрос.
«Отмечая тот факт, что азербайджанцы компактно жили на территории нынешней Армении, пока не были изгнаны, мы хотели бы подчеркнуть, что вопрос Западного Азербайджана является вопросом прав человека и он встал на повестку дня в результате проводимой правительством Армении политики этнических чисток и отказа от ликвидации последствий этой политики.
Еще раз подчеркиваем, что мы являемся законными жителями территории, которая называется Арменией, и возвращение в свои дома наше абсолютное и непоколебимое право.
Вместо того чтобы клеветать на положение национальных меньшинств в других странах, премьер-министр Армении безоговорочно должен создать условия для возвращения изгнанных из Армении жителей-азербайджанцев, прекратить политику незаконного заселения территорий, где проживали азербайджанцы, и уничтожения культурного наследия Азербайджана.
Вопрос о возвращении азербайджанцев, изгнанных из Армении, должен решаться в рамках механизмов верификации и гарантий для азербайджанцев и юридически обязывающего международного соглашения. Возвращение изгнанных из Армении азербайджанцев в свои дома и обеспечение там их индивидуальных и коллективных прав является необходимым условием для установления прочного мира в регионе», - говорится в заявлении.