Առաջիկա ամիսներին Շուշայում կսկսվի ռադիո-հեռուստատեսային կայանի շինարարությունը
Շուշայում ռադիո-հեռուստատեսային մայանի նախագծումն ավարտվել է այս տարվա սկզբին, իսկ շինարարությունը կսկսվի առաջիկա ամիսներին։
Այս մասին ASAN ռադիոյի եթերում հայտարարել է՝ «Տելերադիո» ԲԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Էլման Հասանովը։
«Այս կայանը կլինի երկրորդն Ադրբեջանում՝ Բաքվի հեռուստաաշտարակից հետո՝ մետաղ-բետոնե կոնստրուկցիայով և կպատրաստվի նոր դիզայնով։ Դրանից կիրականացվի ոչ միայն ռադիո և հեռուստատեսային հեռարձակում, այնտեղ կտեղակայվեն նաև հեռուստաստուդիաներ»,- ասել է Է.Հասանովը։
Նա ընդգծել է, որ օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում նախատեսվում է կառուցել նաև այլ կայաններ.
«Դրանք են Զանգիլանում Մինջիվան կայանը, Գուբադլիում Խանլըգ և Բալասոլթանլը կայաները։ Օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում իր ժամանակին մոտ 25 կայան է եղել։ Այս տարածքները օկուպացիայից ազատագրելուց հետո, նախնական մոնիթորինգի արդյունքում որոշվել է վերականգնել մոտ 20-ը, սա առավելագույն թիվ է։ Ներկայումս այս ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են։ Ազատագրված տարածքներում հեռարձակումը վերականգնվել է 6 կայաններում։ Դրանցից ամենամեծը Շուշայի ժամանակավոր կայանն է։ Այս կայանից հեռարձակվում է մոտ 10 հեռուստահաղորդում և 7 FM ալիք»։

В ближайшие месяцы начнется строительство радиотелевизионной станции в Шуше
Проектирование радиотелевизионной станции в Шуше завершено в начале этого года, и в ближайшие месяцы начнется ее строительство.
Об этом в эфире ASAN Radio сообщил временно исполняющий обязанности генерального директора ОО «Телерадио» Эльман Гасанов.
«Эта станция станет второй в Азербайджане после Бакинской телебашни с металлобетонной конструкцией, и будет выполнена в новом дизайне. С нее будет осуществляться не только радио и телевещание, там также будут располагаться и телестудии», - сказал Э.Гасанов.
Он подчеркнул, что на освобожденных от оккупации территориях планируется строительство и других станций:
«Это станция Миндживан в Зангилане, станции Ханлыг и Баласолтанлы в Губадлы. На освобожденных от оккупации территориях когда-то было около 25 станций. После освобождения этих территорий от оккупации в результате первоначального мониторинга было решено восстановить около 20. Это максимальное число. В настоящее время работа в этом направлении продолжается. На освобожденных территориях восстановлено вещание на 6 станциях. Самая крупная из них - временная станция в Шуше. С этой станции транслируется около 10 телевизионных программ и 7 FM-каналов».