Իտալիայում հայտնաբերվել է Հայաստանի համար նախատեսված երեք տոննա կոկաին ՖՈՏՈ/ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Ռեջիո Կալաբրիայի նահանգային հրամանատարության ֆինանսական գվարդիան և Ջոյա Տաուրոյի մաքսային ծառայողները՝ համակարգված և ղեկավարվող Ռեջիո Կալաբրիայի դատախազության կողմից, ավարտել են՝ միջազգային թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի համալիր գործողությունը՝ առգրավելով 2734 կգ մաքուր կոկաին:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ Guardia di Finanza-ին հղումով, ճանապարհին հազարավոր բեռնարկղերի մեջ քննիչները հայտնաբերել են՝ Գուայաքիլից (Էկվադոր) երկու հետևորդների, ովքեր մեկնում էին Հայաստան, որտեղ նրանք պետք է հասնեին վրացական Բաթումի նավահանգստով։
Կոկաինը հայտնաբերվել է երկար ու դժվարին որոնումներից հետո՝ օգտագործելով ADM-ի և Guardia di Finanza-ի կենոլոգիական ստորաբաժանումների տրամադրած բարդ սկաներները:
Պարզվել է, որ կոկաինի խմբաքանակը եղել է բացառիկ մաքուր և կատարյալ վիճակում և կարող էր առևտրականներին ավելի քան 800 միլիոն եվրո եկամուտ բերել:

В Италии обнаружены три тонны кокаина, предназначенного Армении
Финансовая гвардия провинциального командования Реджо-ди-Калабрия и должностные лица таможни Джойя-Тауро при координации и под руководством прокуратуры Реджо-Калабрия завершили сложную операцию, направленную на борьбу с международным оборотом наркотиков, было изъято 2734 кг чистого кокаина.
Как сообщает Caliber.Az со ссылкой на Guardia di Finanza, следователи среди тысяч контейнеров в пути выявили два, следующих из Гуаякиля (Эквадор) и направлявшихся в Армению, куда они должны были прибыть через грузинский порт Батуми.
Кокаин был идентифицирован после долгих и сложных поисковых операций с помощью сложных сканеров, предоставленных ADM и кинологическим подразделениям Guardia di Finanza.
Партия кокаина была признана исключительно чистым и в идеальном состоянии, могло принести торговцам доход в размере более 800 миллионов евро.