«Հրապարակ». Հայաստանի ընդդիմությունը հրաժարվել է «կռվել Ղարաբաղի համար»
Մայիսի 20-ին Քոչարյանի ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության մի խումբ պատգամավորներ պատրաստվում են գնալ Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր համայնք (Զանգեզուր-խմբ.)՝ մասնակցելու ՀՅԴ «Կամավորական շարժում» ՀԿ-ի կազմակերպած հանրահավաքին։
Այս մասին, ըստ Caliber.Az-ի, գրում է հայկական «Հրապարակ» թերթը։
«Բանը նրանում է, որ խորհրդարանական ընդդիմությունը պետք է փրկի իր դեմքը։ Չնայած Ղարաբաղի շուրջ զարգացումները մոտենում են գագաթնակետին, սակայն նրանք չեն պատրաստվում դիմադրության շարժում սկսել։
Մեր աղբյուրները տարբեր պատճառաբանություններ են բերում։ Մեկն այն է, որ ասպարեզը հանձնում են նրանց, ովքեր ծաղրում են իրենց պայքարը և քննադատում փողոցը սեփականաշնորհելու համար։ Բայց «Հայաստան» դաշինքը փորձում է իր պասիվությունը թաքցնել փոքր գործողությունների հետևում, օրինակ՝ այցելում է մարզեր, մասնակցում փոքր բողոքի ակցիաների, Իշխան Սաղաթելյանը և մյուսները պարբերաբար հայտարարում են, որ ժողովուրդը պետք է պատրաստ լինի ընդվզման, ասում են, որ պայքարը չի ավարտվել. Իսկ ՀՀԿ թիմը (նախկին նախագահ Սարգսյանի կուսակցություն-խմբ.) և «Պատիվ ունեմ» դաշինքն էլ ավելի պասիվ են»,–գրում է թերթը։

«Грапарак»: Армянская оппозиция отказалась «бороться за Карабах»
Группа депутатов парламентской фракции Кочаряна «Армения» 20 мая собирается отправиться в общину Корнидзор Сюникской области (Зангезур – ред.) для участия в митинге, организованном общественной организацией «Добровольное движение» АРФ Дашнакцутюн.
«Дело в том, что парламентской оппозиции нужно спасти свое лицо. Несмотря на то, что развития вокруг Карабаха приближаются к кульминации, они не собираются начать движение сопротивления.
Наши источники называют разные причины. Одна из них в том, что они передают арену тем, кто высмеивает их борьбу и критикует за то, что они приватизировали улицу. Но блок «Армения» пытается скрыть свою пассивность за небольшими действиями, например, посещает области, участвует в небольших акциях протеста, Ишхан Сагателян и другие периодически заявляют, что народ нужно готовить к восстанию, говорят, что борьба не закончена. А команда РПА (Партия экс-президента Саргсяна – ред.) и блок «Честь имею» еще более пассивны», - пишет газета.