Զանգիլանում հայտնաբերվել է խարըբյուլբյուլի երկու նոր տեսակ
Զանգիլանում հայտնաբերված խարըբյուլբյուլի երկու նոր տեսակները ներառված են Կարմիր գրքի lll հրատարակության մեջ:
Այս մասին ասել է Բուսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Սայարա Իբադուլաեւան, փոխանցում է Caliber.Az-ը։
Նրա խոսքով, թեև բույսերի մահը վերջին շրջանում հիմնականում կապում են գլոբալ տաքացման հետ, սակայն, ըստ գիտնականների, հիմնական պատճառը մարդածին գործոններն են, և այդ ուղղությամբ որոշակի միջոցներ պետք է ձեռնարկվեն։
«Զանգիլանում հայտնաբերեցինք խարըբյուլբյուլի երկու նոր տեսակ, որոնք դեռևս չեն նույնականացվել Ադրբեջանի բուսական աշխարհում։ Մեր աշխատակիցները հավաքել են այնպիսի բույսեր, որոնք չէին հավաքվել 86 տարի, լուսանկարել են դրանք և որոշել դրանց գտնվելու վայրը։ «Կարմիր գրքի» ստեղծումը հարստացրել է Բուսաբանության ինստիտուտի հերբարիումային ֆոնդը»։

В Зангилане обнаружены два новых вида харыбюльбюля
По ее словам, хотя гибель растений в последнее время в основном связывают с глобальным потеплением, по мнению ученых, основной причиной являются антропогенные факторы и в этой связи нужно принять определенные меры.
Она сообщила, что в Карабахе была проведена инспекция для 3-го издания «Красной книги»: «Мы также осмотрели Топханинский лес с участием ANAMA. Мы, пусть и частично, но всё же внесли его современную флору в 3-е издание Красной книги.
Мы обнаружили в Зангилане два новых вида, которые еще не идентифицированы для флоры Азербайджана. Наши сотрудники собрали растения флоры Азербайджана, которые не собирали 86 лет, сфотографировали их и определили их местонахождение. Написание «Красной книги» обогатило Гербарный фонд Института ботаники».
«Мы обнаружили в Зангилане два новых вида харыбюльбюля, но это исчезающие виды данного цветка», — сказала она.