Յան Լիդել-Գրեյնջեր. Մենք հուսով ենք, որ մոտ ապագայում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիր կստորագրվի
05 Հունիսի 2023 12:42
Մենք նախկինում ոչինչ չէինք լսել այստեղ տեղի ունեցածի մասին, ուստի ուզում էինք տեսնել, թե ինչ իրադարձություններ են տեղի ունեցել այս գեղեցիկ վայրերում։ Հուսով ենք, որ մոտ ապագայում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կստորագրվի խաղաղության պայմանագիր, և այստեղ իրականացվող վերականգնման աշխատանքները կարագանան։
Այս մասին Ազերթաջին հայտնել է՝ Աղդամ այցելած ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցող Յան Լիդել-Գրեյնջերը։
«Այսօր մենք տեսանք, որ այս տարածքներում լայնածավալ վերականգնման աշխատանքներ են իրականացվում։ Ես տեսա շենքերի հին ու ավերված որոշ հատվածներ պահպանելու ձեր վճռականությունը, և դա ինձ վրա մեծ տպավորություն թողեց։ Մենք ցանկանում ենք մեծ հաջողություններ մաղթել Ադրբեջանին այս գործում։ Ես մի բանում համոզված եմ՝ պետք է անպայման խաղաղություն լինի: Այս աշխարհը պետք է ծառայի ի շահ նրանց, ովքեր ապրելու են այստեղ»,- ասել է համազեկուցողը։

Ян Лидделл-Грейнджер: Надеемся, что в ближайшее время между Арменией и Азербайджаном будет подписано мирное соглашение
КАРАБАХ  05 Июня 2023 - 00:57
Раньше мы ничего не слышали о том, что здесь происходило, и поэтому хотели посмотреть, какие события произошли в этих прекрасных местах. Мы надеемся, что в ближайшее время между Арменией и Азербайджаном будет подписано мирное соглашение и восстановительные работы, ведущиеся здесь, будут ускорены.
Об этом АЗЕРТАДЖ заявил посетивший Агдам содокладчик Мониторингового комитета ПАСЕ Ян Лидделл-Грейнджер.
«Сегодня мы увидели, что на этих территориях ведутся масштабные восстановительные работы. Я увидел вашу решимость сохранить некоторые старые и разрушенные части зданий, и это произвело на меня большое впечатление. Хотим пожелать Азербайджану больших успехов в этой работе. Убежден в одном: обязательно должен быть мир. Этот мир должен служить на благо тех, кто будет здесь жить», - сказал содокладчик.