Արևմտյան Ադրբեջանի համայնք. Հայաստանի կառավարությունը պետք է երաշխավորի մեր վերաինտեգրումը
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի նախագահ Ազիզ Ալեքբերլին՝ Փախստականների համաշխարհային օրվան նվիրված՝ «Փախստականների համաշխարհային օրը և Ադրբեջանում փախստականների խնդիրը» միջոցառմանն իր ելույթում։
«Չնայած երկխոսության վերաբերյալ մեր մշտական ջանքերին, հայկական կողմը խուսափում է այս գործընթացից, իսկ խուսափումը խոչընդոտում է գործընթացի առաջընթացին»,- հավելել է համայնքի նախագահը։
Ազիզ Ալեքբերլին ևս մեկ անգամ դիմել է միջազգային հանրությանը.
«Միևնույն ժամանակ, մարդու իրավունքների վրա հիմնված մեր նպատակի իրականացումը կախված է՝ միջազգային հանրության քաղաքական և գործնական աջակցությունից։ Մենք բարձր ենք գնահատում այս ուղղությամբ մեզ ցուցաբերվող աջակցությունը»։

Община Западного Азербайджана: Правительство Армении должно гарантировать нашу реинтеграцию
Как сообщает АПА, об этом заявил председатель Общины Западного Азербайджана Азиз Алекберли в своем выступлении на мероприятии «Всемирный день беженцев и проблема беженцев в Азербайджане», посвященном Всемирному дню беженцев.
«Несмотря на наши постоянные усилия по диалогу, армянская сторона избегает этого процесса, и уклонение препятствует продвижению процесса», - добавил председатель общины.
Азиз Алекберли еще раз обратился к международному сообществу:
«В то же время реализация нашей цели, основанной на правах человека, зависит от политической и практической поддержки международного сообщества. Мы высоко ценим поддержку, оказанную нам в этом направлении».