Ադրբեջանի տարածքներում, որտեղ ժամանակավորապես տեղակայված են ռուս խաղաղապահներ, կան զանգվածային գերեզմաններ Իսմայիլ Ախունդովի հայտարարությունը
18 Սեպտեմբերի 2023 18:15
«Բախումների ժամանակ անհետ կորչում են քաղաքացիական անձինք»:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, «Անհետ կորածների ճակատագրի պարզաբանմանն ուղղված ազգային և գլոբալ ջանքերի ավելացում» միջազգային համաժողովում ասել է՝ Ադրբեջանի Հանրապետության գերիների, պատանդների և անհետ կորած քաղաքացիների հարցերով պետական հանձնաժողովի աշխատանքային խմբի ղեկավար Իսմայիլ Ախունդովը:
Նա ասել է, որ անհրաժեշտ է ստեղծել մի ինստիտուտ, որը կզբաղվի՝ 20-րդ դարի 90-ականների սկզբին Ադրբեջանի դեմ հայկական ագրեսիայի հետևանքով տեղի ունեցած հակամարտության հետևանքով անհետ կորածների հարզով:
«Հակառակորդի թիրախն էին՝ ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչները և նրանց ընտանիքների անդամները: Միջազգային իրավունքի համաձայն՝ ընտանիքներն իրավունք ունեն տեղեկատվություն ստանալ իրենց անհետ կորած հարազատների մասին։ Բայց ադրբեջանական ընտանիքները 30 տարի է՝ չեն կարողանում տեղեկատվություն ստանալ իրենց անհետ կորած հարազատների մասին։ Ներկայումս ազատագրված տարածքներում մեզ հայտնի թաղումների պեղումները կանխող հիմնական գործոնը ականներն են։ Հանձնաժողովին տրամադրված տեղեկատվության համաձայն՝ ազատագրված տարածքներում, միաժամանակ՝ այն տարածքներում, որտեղ ժամանակավորապես տեղակայված են ռուս խաղաղապահները, կան զանգվածային գերեզմաններ։ Պլանի համաձայն՝ այս տարածքներում կատարվում են պեղումներ և արտաշիրիմման աշխատանքներ՝ թաղման վայրերը բացահայտելու նպատակով»։

На территориях Азербайджана, где временно размещены российские миротворцы, есть массовые захоронения Заявление Исмаила Ахундова
18 Сентября 2023 16:49
«Во время столкновений пропадают без вести мирные жители».
Как сообщает АПА, об этом на международной конференции «Наращивание национальных и глобальных усилий по выяснению судеб без вести пропавших лиц» заявил руководитель рабочей группы Государственной комиссии по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан Азербайджанской Республики Исмаил Ахундов.
Он сказал, что необходимо создать учреждение, которое будет заниматься вопросом лиц, пропавших без вести в результате конфликта, произошедшего в результате агрессии Армении против Азербайджана в начале 90-х годов 20-го века: «Целью врага были азербайджанские мирные жители, члены их семей. Согласно международному праву, семьи имеют право на получение информации о своих пропавших без вести близких. Но азербайджанские семьи в течение 30 лет не могли получить информацию о своих пропавших без вести родных. В настоящее время основным фактором, препятствующим проведению раскопок в известных нам захоронениях на освобожденных территориях, являются мины. По имеющейся у комиссии информации, на освобожденных территориях, в то же время на территориях, где временно размещены российские миротворцы, имеются массовые захоронения. В соответствии с планом на этих территориях проводятся раскопки и эксгумационные работы для выявления мест захоронений».