Ձերբակալվել են Հայաստանի պաշտպանության նախարարության երկու պաշտոնյաներ Օգնել են խուսափել բանակից
Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության երկու պաշտոնատար անձինք ձերբակալվել են՝ կաշառքի դիմաց զինծառայությունից և ուսումնական հավաքներին մասնակցելուց ապօրինի տարկետում ձևակերպելու համար։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հայկական լրատվամիջոցներին հղումով, այս մասին հայտնում է Հայաստանի հակակոռուպցիոն կոմիտեն։
Նշվում է, որ առաջին դեպքում Ա.Տ-ն. Ա.Ա-ի հետ միասին օգնել է ժամկետային զինծառայողին՝ խուսափել զինվորական զորակոչից և ստացել 10 հազար դոլար կաշառք, մեկ այլ դեպքում նրանք երկու քաղաքացու օգնել են 120 հազար դրամով (մոտ 300 դոլար) ուսումնական հավաքների մասնակցելու ժամկետների փոփոխություն կատարել։
Բացի այդ, Ա.Տ-ն պայմանավորվել է, որպեսզի իր ծանոթներից մեկը ուսումնական հավաքներին մասնակցելու մասին ծանուցում չստանա։ Փոխարենը նա և պաշտպանական գերատեսչության չորս այլ պաշտոնյաներ անվճար ճաշել են այդ քաղաքացու ռեստորանում։
Ներկայումս Ա.Թ-ն և Ա.Ա-ն ձերբակալվել են: Եվս ութ պաշտոնյաների նկատմամբ գործն ուղարկվել է դատարան, նրանք մեղադրվում են՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ կաշառք ստանալու միջնորդության և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ։

Арестованы два чиновника Минобороны Армении Помогали откосить от армии
Двое должностных лиц оборонного ведомства Армении арестованы за незаконное оформление отсрочки от воинской службы в обмен на взятку и участия в учебных сборах.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом сообщает Антикоррупционный комитет Армении.
Отмечается, что в первом случае А.Т. вместе с А.А. помог призывнику откосить от воинского призыва и получил взятку в размере $10 тысяч, в другом случае они же помогли двум гражданам за сумму в 120 тыс драмов (около $300) перенести сроки участия в учебных сборах.
Кроме того, А.Т. устроил, чтобы одному из его знакомых не пришло уведомление об участии в учебных сборах. Взамен он и еще четыре представителя оборонного ведомства получили бесплатный обед в ресторане этого гражданина.
В настоящее время А.Т. и А.А. арестованы. В отношении еще восьми фигурантов дело направлено в суд, они проходят по статьям за посредничество во взяточничестве группой лиц по предварительному сговору и получения взятки в особо крупном размере.