ԱՀ ՊՆ. Հայաստանի ԶՈՒ-ի կազմավորումների ավելի քան 90 մարտական ​​դիրքեր անցել են մեր զինված ուժերի վերահսկողության տակ
20 Սեպտեմբերի 2023 15:45
Սեպտեմբերի 20-ին Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունը հերթական ճեպազրույցն է անցկացրել ԶԼՄ-ների համար։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, ճեպազրույցում նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Անար Էյվազովը նշել է, որ հակաահաբեկչական միջոցառումների շրջանակներում վնասազերծվել են՝ հակառակորդի զինտեխնիկա, մարտական դիրքեր և ապաստարաններ։
«Հայաստանի զինված ուժերի կազմավորումների ավելի քան 90 մարտական դիրքեր, ինչպես նաև ռազմավարական նշանակության մի քանի բարձունքներ անցել են մեր զինված ուժերի վերահսկողության տակ։ Բացի այդ, որպես ռազմական ավար առգրավվել է 7 ռազմական մեքենա, 4 ականանետ, 1 տանկ, 2 հետևակի մարտական մեքենա և հակառակորդին պատկանող զգալի քանակությամբ զինամթերք»,- հայտարարել է Անար Էյվազովը։
Նա հավելել է, որ ՊՆ-ն կներկայացնի տեսակադրեր, որտեղ երևում է, թե ինչպես են զինամթերքը սպառվող՝ Հայաստանի զինված ուժերի կազմավորումների զինծառայողները խուճապահար լքում մարտական դիրքերը։
Ա.Էյվազովն ասել է, որ սոցիալական ցանցերում բնակչությանը կոչ է արվում օգնություն ցուցաքերել Ադրբեջանի Զինված ուժերին. «Քաղաքացիներին խնդրում են գումար և սնունդ հավաքել, մասնակցել օգնության տարբեր արշավներին։ Պաշտպանության նախարարությունը քաղաքացիներին խորհուրդ է տալիս չարձագանքել նման կոչերին։ «Ձեռնարկվել են բոլոր անհրաժեշտ աշխատանքները մեր Զինված ուժերի նյութատեխնիկական բազայի ամրապնդման, պարենային և այլ պաշարների հետագա բարելավման ուղղությամբ, և համակարգված կերպով իրականացվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ ցանկացած պայմաններում և չափանիշներին համապատասխան մեր ստորաբաժանումների անխափան մատակարարումն ապահովելու համար»։
Ճեպազրույցում ընթերցվել է նաև ՊՆ հայտարարությունը. «Հաշվի առնելով Ղարաբաղի հայ բնակիչների ներկայացուցիչների դիմումը, որը ստացվել է ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի միջոցով, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 20-ին ժամը 13:00-ին դադարեցնել տեղական հակաահաբեկչական միջոցառումները, հետևյալ պայմաններով.
Ադրբեջանի Հանրապետության Ղարաբաղի տարածաշրջանում տեղակայված Հայաստանի զինված ուժերի կազմավորումները և ապօրինի հայկական զինված կազմավորումները վայր են դնում զենքերը, լքում մարտական դիրքերն ու ռազմական կետերը և ամբողջությամբ զինաթափվում։ Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները լքում են Ադրբեջանի տարածքը, հայկական անօրինական զինված կազմավորումները կազմալուծվում են
Միաժամանակ հանձնվում է ողջ սպառազինությունն ու ծանր տեխնիկան.
Վերոնշյալ գործընթացների իրականացումն ապահովվում է ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի հետ համաձայնեցված»։

Минобороны АР: Под контроль наших ВС перешли более 90 боевых позиций формирований ВС Армении
Как сообщает Caliber.Az, на брифинге начальник пресс-службы министерства полковник Анар Эйвазов отметил, что в рамках антитеррористических мероприятий была нейтрализована техника военного назначения, боевые позиции и укрытия противника.
«Под контроль наших Вооруженных сил перешли более 90 боевых позиций формирований Вооруженных сил Армении, а также несколько стратегически важных высот. Кроме того, в качестве трофеев были захвачены принадлежащие противнику 7 единиц военно-транспортных средств, 4 миномета, 1 танк, 2 боевые машины пехоты и значительное количество боеприпасов», - заявил Анар Эйвазов.
Он добавил, что Минобороны представит видео-кадры, на которых видно, как военнослужащие формирований Вооруженных сил Армении, у которых заканчиваются боеприпасы, в панике покидают боевые позиции.
А.Эйвазов сообщил, что в социальных сетях звучат призывы к населению оказать помощь Вооруженным силам Азербайджана: «Граждан просят собрать деньги и продовольствие, принять участие в различных кампаниях помощи. Министерство обороны рекомендует гражданам не реагировать на подобные призывы. Проведена вся необходимая работа по укреплению материально-технической базы наших Вооруженных сил, по дальнейшему совершенствованию продовольственного и иного снабжения, планомерно осуществляются необходимые мероприятия по бесперебойному обеспечению наших подразделений в любых условиях и в соответствии с нормами».
На брифинге также было зачитано заявление Министерства обороны: «С учетом обращения представителей армянских жителей Карабаха, поступившего через российский миротворческий контингент, достигнута договоренность о приостановлении антитеррористических мероприятий локального характера 20 сентября 2023 года в 13:00 на следующих условиях:
Расположенные в Карабахском районе Азербайджанской Республики формирования вооруженных сил Армении и незаконные армянские вооруженные формирования складывают оружие, оставляют боевые позиции и воинские посты и полностью разоружаются. Подразделения вооруженных сил Армении покидают территорию Азербайджана, незаконные армянские вооруженные формирования расформировываются;
Параллельно сдаются все вооружение и тяжелая техника;
Реализация вышеуказанных процессов обеспечивается в координации с российским миротворческим контингентом».