Ազատագրված տարածքներն ավելի քան 1 մլն ականներից մաքրելու համար կպահանջվի ավելի քան 50 տարի Նախագահի հատուկ ներկայացուցչի հայտարարությունը
03 0Հոկտեմբերի 2023 12:37
Ադրբեջանի օկուպացիայից ազատագրված տարածքներն ավելի քան 1 մլն ականներից մաքրելու համար կպահանջվի ավելի քան 50 տարի:
Ինչպես հաղորդում է Сaliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի ազատագրված տարածքներում (բացառությամբ Շուշայի) Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Էմին Հուսեյնովը՝ ելույթ ունենալով Բաքվում Հաբիթաթի համաշխարհային օրվան նվիրված ֆորումում:
Էմին Հուսեյնովը նշել է, որ օկուպացիայի 30 տարիների ընթացքում ավերվել են շենքեր, մշակութային հուշարձաններ, ահռելի վնաս է հասցվել շրջակա միջավայրին։
«Օկուպացիայի ժամանակ ադրբեջանական քաղաքներն ամբողջությամբ ավերվել են։ Մենք դա անվանում ենք ուրբիցիդ»,- ասել է նա:

Для очистки освобожденных территорий от более 1 млн мин потребуется свыше 50 лет Заявление спецпредставителя президента
02 Октября 2023 18:01
Для очистки освобожденных от оккупации территорий Азербайджана от более 1 млн заложенных армянами мин потребуется свыше 50 лет.
Как сообщает Report, об этом заявил спецпредставитель президента на освобожденных от оккупации территориях, входящих в состав Карабахского экономического района (за исключением Шушинского района) Эмин Гусейнов, выступая на форуме, организованном в Баку в связи со Всемирным днем Хабитат.
Э.Гусейнов отметил, что за 30 лет оккупации были разрушены здания и культурные памятники, причинен огромный ущерб окружающей среде.
«За время оккупации азербайджанские города были полностью разрушены. Мы называем это урбаницидом», - сказал он.