Բակո Սահակյանը, Արկադի Ղուկասյանը և Դավիթ Իշխանյանը ձերբակալել և տեղափոխվել են Բաքու
Ղարաբաղի անջատողականների նախկին «նախագահներ» Արկադի Ղուկասյանը (1997-2007) և Բակո Սահակյանը (2007-2020), Դաշնակցության «Ղարաբաղի ներկայացուցիչ» և անջատողական ռեժիմի «խորհրդարանի» նախկին «խոսնակ» Դավիթ Իշխանյանը ձերբակալել և Բաքու են տեղափոխվել Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայության կողմից՝ նրանց դեմ հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այդ անձինք օրենքի առջև պատասխան են տալու երկար տարիներ կատարած հանցավոր արարքների համար։
Նշենք, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Հայրենական պատերազմի հաղթական ավարտից հետո, ըստ եռակողմ հայտարարության, այդ տարածքները և տարածաշրջանը Հայաստանի հետ կապող Լաչինի ճանապարհը վերահսկվում էին ռուս խաղաղապահների կողմից։
Դրանից հետո Ադրբեջանը վճռական քայլեր ձեռնարկեց և ոչնչացրեց անջատողականների բոլոր նենգ ծրագրերը։ Սեպտեմբերի 19-ին ադրբեջանական բանակի կողմից իրականացված լոկալ բնույթի հակաահաբեկչական միջոցառումներից հետո անջատողական ռեժիմը սպիտակ դրոշ բարձրացրեց և ստիպված եղավ հայտարարել իր ինքնալուծարման մասին։
Նշենք, որ պատերազմի նախօրեին Արկադի Ղուկասյանն ասել էր, որ «Բաքվում լավ պատկերացում ունեն մեր բանակի մասին և գիտեն, որ եթե պատերազմը վերսկսվի, Ադրբեջանը կարող է նոր տարածքներ կորցնել»։

Бако Саакян, Аркадий Гукасян и Давид Ишханян задержаны и доставлены в Баку
Бывшие «президенты» сепаратистов в Карабахе Аркадий Гукасян (1997-2007) и Бако Саакян (2007-2020), «карабахский представитель» партии «Дашнакцутюн» и бывший спикер парламента сепаратистского режима Давид Ишханян были задержаны за свои преступные деяния Службой государственной безопасности Азербайджана в рамках возбужденных против них уголовных дел и доставлены в Баку.
Как передает АПА, эти лица ответят перед законом за преступные деяния, которые они совершили и которыми руководили на протяжении многих лет.
Отметим, что после победоносного завершения Отечественной войны 27 сентября 2020 года, согласно трехстороннему заявлению, эти территории и Лачинскую дорогу, соединяющую регион с Арменией, контролировал российский военный контингент.
После этого Азербайджан предпринял решительные шаги и разрушил все коварные планы сепаратистов. После локальных антитеррористических мероприятий, проведенных нашей армией 19 сентября, сепаратистский режим поднял белый флаг и был вынужден объявить о самороспуске.
Отметим, что в преддверии войны А.Гукасян сказал, что «в Баку имеют хорошее представление о нашей армии и знают, что в случае возобновления войны Азербайджан может потерять новые территории».