Հեյդար Ալիևի անվան Միջազգային օդանավակայանում մինչև տարեվերջ ուղևորահոսքը կգերազանցի 5,7 միլիոնը
«Եթե նայենք՝ Բաքվի օդանավակայանի ընդհանուր ուղևորաշրջանառությունը 2023 թվականի 11 ամիսների ընթացքում, ապա այդ թիվը գերազանցել է 5,3 միլիոնը։ Առաջին 11 ամիսներին ներքին և միջազգային չվերթների ընդհանուր ուղևորների թիվը 21,2%-ով գերազանցել է 2019 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Հեյդար Ալիևի անվան Միջազգային օդանավակայանի տնօրեն Թեյմուր Հասանովը։
Նա նշել է, որ մինչև տարեվերջ՝ 2019 թվականի համեմատ ուղևորահոսքը կաճի 20 տոկոսով և կգերազանցի 5,7 միլիոնը։
Ընդգծելով, որ աշուն-ձմեռ թռիչքների սեզոնին Բաքվի օդանավակայանից 70 քաղաքներ չվերթներ են իրականացնում 36 ավիաընկերություններ, Թեյմուր Հասանովը նշել է, որ գործող գործընկերներից 17-ը ցածր գնով ավիաընկերություններ են։ Նա նաև հավելել է, որ Բաքվից հայտնի ուղղությունների համար այլևս չկա երթուղի, որը սպասարկում է միայն մեկ ավիաընկերություն, և այդպիսով ուղևորներին ավելի շատ տարբերակներ են տրամադրվում։

Пассажиропоток Международного аэропорта Гейдар Алиев к концу года превысит 5,7 миллиона человек
«Если посмотреть общий пассажирооборот Бакинского аэропорта за 11 месяцев 2023 года, то это число превысило 5,3 миллиона. За первые 11 месяцев общее число пассажиров внутренних и международных рейсов на 21,2% превысило показатели аналогичного периода 2019 года».
Как сообщает Caliber.Az, об этом заявил директор Международного аэропорта Гейдар Алиев Теймур Гасанов.
Он отметил, что к концу года пассажиропоток увеличится на 20 процентов по сравнению с 2019 годом и превысит 5,7 миллиона человек.
Подчеркнув, что в осенне-зимний полётный сезон из Бакинского аэропорта осуществляют рейсы 36 авиакомпаний в 70 городов, Теймур Гасанов отметил, что из существующих партнёров 17 являются лоукостерами. Он также добавил, что по популярным направлениям из Баку больше не существует маршрута, обслуживаемого только одной авиакомпанией, и таким образом пассажирам предоставлено больше возможностей.