Կորցնում ես վստահությունը՝ կկորցնես նաև պաշտոնը
Կամ ուշագրավ լուր, կամ «սուտ» է հրապարակել հայկական «Հրապարակ» թերթը՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի միջև խորացող կոնֆլիկտի մասին։
«Գրիգորյանի և իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորների միջև հարաբերությունները լարվել են, քանի որ Գրիգորյանը ինչ-որ պահի առանձնացել է քաղաքական թիմից և դուրս է եկել առաջին պլան։ Բոլորը նկատել են, որ իր ղարաբաղյան ծագումը ժխտող Գրիգորյանին առանձնացնում են Արևմուտքում և նույնիսկ համարում են Փաշինյանի իրավահաջորդ։ Եվ եթե Փաշինյանը չկատարի Արեւմուտքի պահանջները, հստակ քաղաքականություն չվարի Ռուսաստանի նկատմամբ, ապա չի բացառվում, որ նրան փոխարինի Գրիգորյանը, ով հաճույքով կիրականացնի արեւմտյան ծրագրերը։ Ներկուսակցական քննարկումների ժամանակ նշվում է, որ եթե Փաշինյանը սկզբում լուրջ չէր վերաբերվում այդ սցենարին, ապա այժմ նրան սկսել է անհանգստացնել Արևմուտքի հետ Արմեն Գրիգորյանի ինքնուրույն խաղը»,- գրում է «Հրապարակ»-ը։
Դե ինչ, այն մասին, որ Փաշինյանը, հնարավոր է, չի հանդիսանում լիովին արևմտամետ քաղաքական գործիչ՝ մենք արդեն գրել ենք՝ նախորդ տարվա դեկտեմբերի 7-ին Բաքվի և Երևանի կողմից զինվորականների փոխանակման մասին բեկումնային հայտարարության հետքերով։ Մենք նույնիսկ առաջ քաշեցինք ենթադրություն, որ այդ պայմաններում Արեւմուտքին այլ բան չի մնում, քան Փաշինյանին փոխարինող փնտրելը։
Այս տեսանկյունից միանգամայն տրամաբանական է թվում եվրոպացիների կողմից այն գործչի որոնումը, որը կարող է փոխարինել Փաշինյանին՝ նրա կողմից Արևմուտքի հանդեպ հնազանդության վերջնական կորստի դեպքում։ Եվ կրկնակի տրամաբանական է, որ այս ընտրությունը ընկել է նրա վրա, ով և պատասխանատու է ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների համար, այսինքն՝ Արմեն Գրիգորյանի։ Ինչպես նաև հարկ է մեր ընթերցողներին հիշեցնել (և այդ մասին նույնպես հիշատակվել է մեր նյութերում), որ հենց Գրիգորյանն է վերահսկում Երևանի փոխգործակցությունը ԵՄ-ի հետախուզական առաքելության հետ, ներառյալ լրտեսական դիվերսիաները Գյումրիում ՌԴ-ի ռազմաբազայի նկատմամբ։
Կա ևս մեկ գործոն, որը խոսում է այդ վարկածի օգտին։ Գրիգորյանը՝ ծագումով Ղարաբաղից է։ Նա՝ հավակնոտ քաղաքական գործիչ է, իսկ ցանկացած հավակնոտ քաղաքական գործչի կարիերայի հիմնական շարժիչ ուժը՝ ինքնասիրությունն է։ Այսպես ուրեմն, միթե՞ կարող են կասկածներ լինել, որ Գրիգորյանի հպարտությունը վիրավորված է, ընդ որում էլ, շատ ուժեղ է վիրավորված՝ Ադրբեջանի փառահեղ հաղթանակով։ Ընդ որում, դա կարող է արտահայտվել առօրյա բաներով։ Ահա օրինակ, Փաշինյանը կարող է ամռանը գնալ հայրենի Իջևան, Վահագն Խաչատուրյանը՝ Սիսիան, իսկ Գրիգորյանը իր «փոքր հայրենիք»՝ Խոջավենդ արդեն չի կարող գնալ։ Ավելի ճիշտ՝ կարող է, բայց միայն արտասահմանյան անձնագրով։ Նրա համար սա նվաստացման ահռելի աղբյուր է, և, ամենայն հավանականությամբ, ռևանշիզմի գաղափարները կյանքի կոչելու դրդապատճառ։ Բացի այդ էլ, Գրիգորյանը՝ «լղհ» կեղծ կազմավորման զինված անջատողական խմբավորումների ղեկավարներից մեկի և «պաշտպանության նախարար» Մովսես Հակոբյանի եղբոր որդին է։ Ոչ, անշուշտ, եղբոր որդին հորեղբոր համար պատասխանատու չէ, և, այնուամենայնիվ, գործոնների միագումարում կարելի է ենթադրել, որ Գրիգորյանը՝ ղարաբաղյան կլանի նոր դեմք է։ Հարցը նրանում է, թե ինչո՞ւ է նա, ի տարբերություն ավագ սերնդի, խաղադրույք կատարում ոչ թե Ռուսաստանի, այլ Արեւմուտքի վրա։ Պատասխանը՝ պարզ է։ Կլանը որոշել է բոլոր ձվերը չդնել մեկ զամբյուղի մեջ, առավել ևս այն բանից հետո, երբ 2016 թվականի ապրիլին համոզվեց նրանում, որ Հարավային Կովկասում տեղի են ունենում տեկտոնական փոփոխություններ։
Բացի այդ էլ պետք է հավելել, որ Գրիգորյանը՝ հիմար մարդ չէ, աստիճանաբար քաղաքական փորձ է ձեռք բերում և տիրապետում է Արևմուտքում շփումների լայն ցանցի։ Այսպիսով, շատ մեծ է նրա հավանականությունը, որ Արևմուտքը աչք է դրել Փաշինյանի վրա, և նրա «կառավարման վահանակը» կորցնելու դեպքում, խաղադրույք կկատարի Գրիգորյանի վրա։
Գրիգորյանն ավելի քիչ խարիզմատիկ է, քան իր ղեկավարը, բայց դա կարող է ձեռնտու լինել նրա համար: Անտարբեր հասարակությունը լիովին կարող է ընտրել անտարբեր (տեսքից) մարդու, ով հնարավոր է, իշխանության կգա որպես փորձառու տեխնոկրատ: Չեմ զարմանա, եթե Գրիգորյանը դառնա փոխզիջումային ֆիգուր այն ուժերի վարչապետի պաշտոնի համար, որոնք դեմ են Ադրբեջանի հետ խաղաղության` սկսած դաշնակներից և վերջացրած «Սասնա ծռերի» խելագարներով։ Նա շատ նման է մի մարդու, ով իշխանության է գալիս ժամանակավոր, իսկ երկար է մնում։ Եթե այն ուժերը, որոնց Փաշինյանը ձեռք չի տալիս, ժամանակ չունեն սպասել մինչև հաջորդ խորհրդարանական ընտրությունները, ապա Փաշինյանին արժե ուժեղ անհանգստանալ։
Այնքանով, որքանով Փաշինյանը կարողացավ անցկացնել հակառուսական քաղաքականություն, նրան, ըստ ամենայնի, հաջողվել է պահպանել հարաբերությունները Գրիգորյանի հետ։ Սակայն այն չափով, երբ Երևանը մոտենում է այն կետին, երբ պետք է արտաքին քաղաքական ընտրություն կատարել, նրանց միջև հակասություններն ու կոնֆլիկտը գնալով մեծանում են։ Հնարավոր է, որ այդ կետին արդեն հասել են և հատկապես դրա հետ է կապված «Հրապարակ»-ում հոդվածը։ Եթե նախկինում այս մասին խոսելը մեծ իմաստ չուներ, ապա այժմ, երբ կոնֆլիկտը հասել է իր գագաթնակետին, ժամանակն է լույս աշխար դուրս բերել Գրիգորյանին։
Հարցը նույնիսկ նրանում չէ, թե արդյոք այս վարկածն արտացոլում է իրերի իրական դրությունը, թե ոչ։ Պատկերացնենք, որ չի արտացոլում։ Նման դեպքում բարձրանում է մեկ այլ հարց՝ ղարաբաղյան կլանի ինչի՞ն է պետք հատկապես հիմա արհեստականորեն սրել Փաշինյանի և Գրիգորյանի միջև կոնֆլիկտը։ «Հրապարակ» պարբերականը միշտ դեմ է եղել Փաշինյանին։ Հավանաբար, ինչպես արդեն վերը նշվեց, արտաքին քաղաքականության վեկտորը որոշելու իքս ժամը արդեն հասունացել է։ Փաշինյանը չի կարող որոշել վճռական քայլ անել դեպի Արևմուտք (չէ որ նա այդպես էլ Հայաստանը դուրս չհանեց ԵԱՏՄ-ից և ՀԱՊԿ-ից)։ Իսկ նշանակում է, որ ռեւանշիստներն ու նրանց արեւմտյան հովանավորները խաղադրույք են կատարում Գրիգորյանի վրա։

Теряешь доверие – потеряешь и кресло
Любопытную то ли новость, то ли «утку» опубликовало армянское издание «Грапарак» - об углубляющемся конфликте между армянским премьером Николом Пашиняном и секретарем Совета безопасности РА Арменом Григоряном.
«Отношения между Григоряном и депутатами от правящей партии «Гражданский договор» накалились, поскольку Григорян в какой-то момент отделился от политической команды и вышел на первый план. Все заметили, что Григоряна, отрицающего свое карабахское происхождение, выделяют на Западе и даже считают преемником Пашиняна. И если Пашинян не выполнит требования Запада, не будет проводить четкую политику в отношении России, то не исключено, что его заменит Григорян, который с радостью реализует западные программы. Во время внутрипартийных обсуждений отмечается, что если поначалу Пашинян не воспринял этот сценарий всерьез, то теперь его начала беспокоить самостоятельная игра Армена Григоряна с Западом», - пишет «Грапарак».
Ну что ж, о том, что Пашинян, возможно, не является стопроцентно прозападным политиком, мы уже писали в одном из наших материалов по следам прорывного заявления Баку и Еревана об обмене военнослужащими от 7 декабря прошлого года. Мы даже выдвинули предположение, что в этих условиях Западу не остается ничего иного, как искать Пашиняну замену.
С этого ракурса вполне логично выглядит поиск европейцами фигуры, которая могла бы заменить Пашиняна в случае окончательной утери им лояльности Западу. И вдвойне логично, что этот выбор пал на того, кто и отвечает за отношения с ЕС, а именно, Армена Григоряна. Также следует напомнить нашим читателям (и об этом также упоминалось в наших материалах), что именно Григорян курирует взаимодействие Еревана с разведывательной миссией ЕС, включая шпионские диверсии в отношении военной базы РФ в Гюмри.
Есть еще один фактор, говорящий в пользу этой версии. Григорян - выходец из Карабаха. Он – политик амбициозный, а главный двигатель карьеры любого амбициозного политика – это самолюбие. Так вот, разве могут быть сомнения в том, что самолюбие Григоряна задето, к тому же, задето очень сильно, славной победой Азербайджана? Причем, выражаться это может в обыденных вещах. Вот, Пашинян, например, может летом съездить в родной Иджеван, Ваагн Хачатурян – в Сисиан, а Григорян на свою «малую родину», в Ходжавенд, съездить уже не сможет. Точнее сможет, но только с загранпаспортом. Для него это источник огромного унижения, и скорее всего, мотиватор проведения в жизнь идей реваншизма. К тому же, Григорян является племянником Мовсеса Акопяна, одного из вожаков вооруженных отрядов сепаратистов и «министра обороны» фейкового образования «нкр». Нет, безусловно, племянник за дядю не в ответе, и тем не менее, в совокупности факторов, можно предположить, что Григорян - это новое лицо карабахского клана. Вопрос в том, почему он, в отличие от старшего поколения, делает ставку не на Россию, а на Запад? Ответ – прост. Клан решил не складывать все яйца в одну корзину, тем более после того, как убедился в апреле 2016 года в том, что на Южном Кавказе происходят тектонические изменения.
К этому нужно добавить, что Григорян - человек неглупый, постепенно набирается политического опыта и обладает разветвленной сетью контактов на Западе. Таким образом, весьма высока вероятность того, что Запад присматривается к Пашиняну, и в случае потери «пульта управления» к нему, сделает ставку на Григоряна.
Григорян менее харизматичен чем его босс, однако это то и может сыграть ему на руку. Апатичное общество вполне может избрать апатичного (с виду) человека, который возможно, придет к власти, как опытный технократ. Не удивлюсь, если Григорян станет компромиссной фигурой на пост премьера тех сил, которые против мира с Азербайджаном, начиная от дашнаков и заканчивая безумцами из «Сасна црер». Он очень похож на человека, который приходит к власти временно, а остается надолго. Если у тех сил, которых не устраивает Пашинян, нет времени ждать до следующих парламентских выборов, то Пашиняну стоит сильно забеспокоиться.
В той мере, в какой Пашинян мог проводить антироссийскую политику, ему по всей видимости удавалось сохранить отношения с Григоряном. Однако по мере того, как Ереван приближается к той точке, в которой нужно сделать внешнеполитический выбор, противоречия и конфликт между ними нарастают. Возможно, эта точка уже достигнута и именно с этим связана публикация в «Грапарак». Если раньше говорить об этом не было большого смысла, то сейчас, когда конфликт достиг своего пика, пора вытаскивать Григоряна на свет божий.
Вопрос даже не в том, отражает ли эта версия истинное положение дел или нет. Представим себе, что не отражает. В таком случае встает другой вопрос – для чего карабахскому клану нужно именно сейчас искусственно нагнетать конфликт между Пашиняном и Григоряном? Издание «Грапарак» всегда был против Пашиняна. Вероятно, как уже было сказано выше, час икс для определения вектора внешней политики уже пробил. Пашинян не может решиться сделать решительный шаг в сторону Запада (ведь он так и не вывел Армению из ЕАЭС и ОДКБ). А значит реваншисты и их западные покровители делают ставку на Григоряна.