Փարիզի լիազորը ընթացքի մեջ է
«Կաշխատեմ պարզել, թե ինչու է Բաքուն հրաժարվում Երևանի նախաձեռնություններից»,- նման վերնագրերով են խայտաբղում հայկական ԶԼՄ-ները։ Այս չկեղծված և վեհ զարմանքով լի խոսքերի հեղինակը՝ Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի ստորին պալատի խոսնակն է՝ ջինջ, լուսաշող աչքերով մի կին, Մարկետա Պեկարովա-Ադամովան։ Այսօր նա Երեւանում է, հանդիպել է իր գործընկեր Ալեն Սիմոնյանին, նրա հետ անցկացրել է համատեղ մամուլի ասուլիս, որտեղ և արտահայտել է այս խոսքերը։
«Մենք, իհարկե, մեր բոլոր հնարավորությունները կօգտագործենք Ադրբեջանի ներկայացուցիչների վրա ազդելու համար, որպեսզի շարունակեն մասնակցել բանակցություններին», - ասել է Չեխիայի Պատգամավորների պալատի ղեկավարը՝ խոստանալով «Բաքվում աջակցություն հայտնել հայ ժողովրդին»։
Այսպես ուրեմն, քաղաքականությունից քիչ հասկացող, բայց մեծ ղեկավարներին իրենց պիտանիությունը ապացուցելուն մղվող եվրոպացի ֆունկցիոներների մատղաշ կոհորտային նոր համալրում է հայտնվել: Օտարերկրյաների այս երամիկը գլխավորում է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոքը: Նրան հաջորդում է Բելգիայի նախարար Հաջա Լյաբիբը, ինչպես նաև նրա հոլանդացի գործընկեր Հանկե Բրյուինս Սլոտը։ Այս խմբի կուրատորը մինչև վերջերս ֆրանսիական դիվանագիտության զրահահար մեքենա Քեթրին Կոլոննան էր, ով այժմ գործերը փոխանցել է ֆրանսիական պետականության մեկ այլ այրի՝ վերջերս նշանակված արտաքին գործերի նախարար Ստեֆան Սեժուրնեին։
Արդեն քչերի մոտ է կասկած հարուցում, որ Եվրոպայում բոլոր հակաադրբեջանական նախաձեռնությունների թիկունքում կանգնած է Ֆրանսիան։ Հատկապես այս երկիրն է, որ օգտագործելով իր կշիռը Հին աշխարհում, ԵՄ-ում մղում է արտաքին քաղաքական իր նարատիվները: Մնացած պետությունները, չլինելով բավականաչափ հզոր և չունենալով Ֆրանսիային հակակշիռ կոալիցիա ստեղծելու կամք՝ ստիպված են հաշվի նստել նրա հետ։ Կա նաև, իհարկե, Գերմանիան՝ ԵՄ-ի խոշորագույն տնտեսությունը, սակայն նացիզմի հանցագործությունների համար մեղքի (չշփոթեք գինու հետ) մեջ հեղեղած այս կյանքից հոգնած տիկինը նույնպես տխուր հետևում է խիզախ ֆրանսիացուն, դրանով հանդերձ ձևացնելով, որ «ինքն է այդպես ուզում»:
Բայց մենք շեղվեցինք։ Այսպես ուրեմն, Փարիզը ինտրիգներ է սկսել մեր երկրի դեմ, որոնց նպատակն է՝ հասնել Եվրամիության կողմից Ադրբեջանի դեմ որոշակի պատժամիջոցների ընդունմանը` նրա զարգացումը, ինչպես նաև Թուրքիայի հետ ամրապնդվող դաշինքը զսպելու համար։ Հարցին այն մասին, թե կարող է արդյոք Պրահան անվտանգության կոնկրետ երաշխիքներ խոստանալ Հայաստանին, Չեխիայի Պատգամավորների պալատի խոսնակը հիշեցրել է, որ նրա երկիրը՝ ԵՄ-ի և այլ կազմակերպությունների անդամ է, հետևաբար, ջանքերը պետք է միասնական լինեն։ «Պետք է նշենք, որ պատժամիջոցներն օգտագործվում են ոչ թե որպես մեկ երկրի մեխանիզմ, այլ այդ կառույցների շրջանակներում»,- նշել է Պեկարովա-Ադամովան։
Այնպես ուրեմն, գլխավոր մարտավարությունը նույնպես պարզ է՝ Երևանն ու նրա հովանավորները ստեղծում են այնպիսի տեսիլք, որ իբր Բաքուն խոչընդոտում է խաղաղ գործընթացին։ «Մասնավորապես, խոսքը զորքերի հայելային հետ քաշելու, երկրների տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման, չհարձակման պայմանագրի կնքման և այլնի վերաբերյալ Երևանի նախաձեռնությունների մասին է», - չեխ քաղաքական գործչի խոսքերը փոխանցում են հայկական լրատվամիջոցները։ Այսինքն՝ Եվրոպան ամբողջությամբ որդեգրել է հայկական նարատիվը և այն ներկայացնում է որպես միակ հնարավորը և արդարը։ Նկատի առնելով, որ այս նարատիվն ամբողջապես պարուրված է «հանուն խաղաղության ընդդեմ պատերազմի» գեղեցկահոգի բարեգթություններով, միաժամանակ ենթադրվում է, որ նրանց մերժող կողմը, այսինքն՝ Ադրբեջանը, ապրիորի հանդիսանում է ագրեսիվ և խաղաղություն չցանկացող։
Այս գռեհկությանն ի պատասխան արդարանալը նպատակահարմար չի թվում։ Մեզ համար շատ ավելի կարևոր է չափն անցած այս երիտասարդներին ցույց տալ իրենց իսկական տեղը: Այս կապակցությամբ ավելորդ չի լինի Պեկարովա-Ադամովային հիշեցնել՝ Նիդերլանդների արդեն հիշատակված արտգործնախարարի հետ տեղի ունեցած միջադեպը, որի այցն Ադրբեջան չեղարկվել էր՝ մեր երկրի դեմ նրա անթուլատրելի հարձակումներից հետո։
Իսկ առհասարակ, չեխ քաղաքական գործիչների նկատմամբ մի ամբողջ շարք հարցեր կան։ Չէ որ ակնհայտ է, որ դուք կատարում եք Փարիզի պատվերը։ Հանու՞ն դրա եք դուք պայքարել կոմունիզմի դեմ, որպեսզի դառնաք Ելիսեյան պալատի սպասավոր տղաներ և աղջիկներ: Միթե՞ դուք չեք հասկանում, որ Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքականությունը դատապարտված է ձախողման, որ ֆրանսիացիները ամենուր, որտեղ խցկվում են՝ ընկնում են ջրափոսը։ Եվ ցանկություն ունե՞ք կեղտոտվել այս ընկերախմբում։ Ո՞ւր մնաց ձեր հպարտությունը՝ չեխեր։ Սրա համա՞ր եք դուք 1968-ին քարեր նետել խորհրդային տանկերի վրա։ Եթե այո, ապա չարժեր:
Իսկ մենք նաև շատ մտահոգված ենք սուդետական գերմանացիների ճակատագրով։ Ինչ արեցիք երեք միլիոն մարդկանց հետ։ Վտարե՞ցիք իրենց տներից: Այսինքն՝ կոլեկտիվ պատի՞ժ եք իրականացրել նացիստական Գերմանիայի կողմից ձեր երկրի օկուպացիայի համար։ Այդ գերմանացիները մեղքի բարդույթ ունեն, դե և թող լռեն։ Իսկ մենք նման բարդույթ չունենք։ Մենք ասում ենք և կասենք այն մասին, որ Չեխիայի կառավարությունը հանցագործություն է կատարել՝ երեք միլիոն սուդետ գերմանացիներին վտարելով իրենց տներից։ Եվ վաղ թե ուշ գերմանացիները հաշիվ կներկայացնեն ձեզ դրա համար, չկասկածեք: Ավելի լավ է պատրաստվեք վճարելու, և մի խցկվեք այնտեղ, որտեղ դուք բոլորովին ոչինչ չեք հասկանում:

Прокси Парижа на марше
«Постараюсь узнать, почему Баку отказывается от инициатив Еревана», - таким заголовком пестрят армянские СМИ. Автор этих полных неподдельного и благородного изумления слов – спикер нижней палаты парламента Чешской Республики, женщина с чистыми лучистыми глазами, Маркета Пекарова – Адамова. Сегодня она была в Ереване, встречалась с коллегой Аленом Симоняном, провела с ним совместную пресс-конференцию, где и произнесла эти слова.
«Мы, конечно, используем все наши возможности для влияния на представителей Азербайджана для продолжения участия в переговорах», – сказала глава Палаты депутатов Чехии, пообещав «выразить поддержку армянскому народу в Баку».
Итак, в когорту молодой поросли европейских функционеров, мало смыслящих в политике, но рвущихся доказать свою полезность большим боссам, прибыло пополнение. Возглавляет эту стайку интернов немецкая министр иностранных дел Анналена Бербок. За ней следуют бельгийский министр Хаджа Лябиб, а также ее нидерландская коллега Ханке Брюинс Слот. Куратором этой группы до недавних пор была бронебойная машина французской дипломатии Катрин Колонна, которая ныне передала дела другому мужу французской государственности – недавно назначенному министру иностранных дел Стефану Сежурне.
Мало у кого уже вызывает сомнения, что за всеми антиазербайджанскими инициативами Европы стоит Франция. Именно эта страна, пользуясь своим весом в Старом Свете, продавливает в ЕС свои нарративы внешней политики. Остальные государства, не будучи достаточно мощными и не имея воли для создания коалиции в противовес Франции, вынуждены с ней считаться. Есть еще, конечно, Германия, крупнейшая экономика ЕС, однако эта уставшая от жизни дама, потопившая свои амбиции в вине (не путать с вином) за преступления нацизма, также уныло плетется за бравым французом, при этом делая вид, что «сама так хочет».
Но, мы отвлеклись. Так вот, Париж затеял против нашей страны козни, цель которых – добиться принятия Евросоюзом против Азербайджана неких санкций для сдерживания его развития, а также крепнущего альянса с Турцией. На вопрос о том, может ли Прага пообещать конкретные гарантии безопасности Армении, спикер Палаты депутатов Чехии напомнила, что ее страна – член ЕС и других организаций, следовательно, усилия должны быть совместными. «Мы должны отметить, что санкции используются не как механизм одной страны, а в рамках этих институтов», - заметила Пекарова-Адамова.
Итак, генеральная тактика также ясна – Ереван и его покровители создают видимость того, что якобы Баку препятствует мирному процессу. «В частности, речь идет об инициативах Еревана по зеркальному отводу войск, взаимному признанию территориальной целостности стран, заключению пакта о ненападении и т.д.», - передают слова чешского политика армянские СМИ. То есть Европа полностью взяла на вооружение армянский нарратив и представляет его, как единственно возможный и справедливый. Учитывая, что этот нарратив весь усеян прекраснодушными благостями «за мир против войны», одновременно подразумевается, что сторона, отвергающая их, то бишь, Азербайджан, априори является агрессивной и не желающей мира.
Оправдываться в ответ на эту пошлость не представляется делом целесообразным. Нам гораздо важнее указать зарвавшимся юнцам на их истинное место. В этой связи нелишне будет напомнить Пекаровой-Адамовой инцидент с уже упомянутой министром иностранных дел Нидерландов, визит которой в Азербайджан был отменен после ее непозволительных выпадов в адрес нашей страны.
А вообще к чешским политикам имеется целый ряд вопросов. Ведь очевидно, что вы исполняете заказ Парижа. Ради этого вы боролись с коммунизмом, чтобы стать мальчиками и девочками на побегушках Елисейского дворца? Неужели вы не понимаете, что французская внешняя политика обречена на провал, что французы умудряются сесть в лужу везде, где только не сунутся? И охота вам мараться в этой компании? Где ваша гордость, чехи? Ради этого вы метали камни в советские танки в 1968-м? Если да, то не стоило.
А еще мы очень обеспокоены судьбой судетских немцев. Куда вы дели три миллиона человек? Выгнали из их домов? То есть произвели коллективное наказание за оккупацию вашей страны нацистской Германией? Это у немцев комплекс вины, ну и пусть молчат. А у нас такого комплекса нет. Мы говорим и будем говорить о том, что чешское правительство совершило преступление, изгнав из родных очагов три миллиона судетских немцев. И рано или поздно немцы предъявят вам за это счет, не сомневайтесь. Лучше будьте готовы к его оплате, а не суйтесь туда, где вы ровным счетом ничего не понимаете.