Համայնք. Հայաստանը չպետք է կրկնի «առաջին հանրապետության» սխալները
Արևմտյան ադրբեջանական համայնքը խստորեն դատապարտում է՝ Հայաստանի վերջին ռազմական սադրանքը պայմանական սահմանին։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, համայնքի մեկնաբանության մեջ ասվում է. «Սա ոչ միայն Ֆրանսիայի գլխավորած մի շարք պետությունների կողմից Հայաստանին զինելու արդյունք է, այլ այս սադրանքը վկայում է հայկական կողմի մտադրության մասին՝ խուսափելու խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից։
Ինչու՞ Հայաստանում Եվրամիության առաքելությունը, որը պայմանական սահմանը՝ Զանգեզուրի լեռները, հեռադիտակով մաղել է, կարծես մաղի միջով, չի արձագանքում այս ծրագրված սադրանքին։ Ինչո՞ւ չեն լսվում Ժոզեպ Բորելը, Պետդեպարտամենտը, կոնգրեսականները, ֆրանսիացի ռասիստ քաղաքական գործիչները, ինչո՞ւ են լռում Հոլանդիան, Կանադան, Լիտվան, Եվրախորհրդարանը, այնպիսի Դոն Կիխոտներ, ինչպիսիք են Ֆրանկ Շվաբեն, Նատալի Լոազոն, Մարինա Կալյուրանդը, Ժան-Քրիստոֆ Բյուսոնը։
Ըստ եր.ույթին, Հայաստանը դիմել է վտանգավոր քայլերի Ադրբեջանի դեմ՝ դեռ հույս ունենալով ինչ-որ միջազգային աջակցության, ինչպես դա եղավ 2023 թվականի ամռանը։ Հայաստանը չպետք է գործի օտարերկրյա մշայրաքաղաքների թելադրանքով ու դառնա վստահված պետություն և չպետք է կրկնի «առաջին հանրապետության» սխալները։

Община: Армения не должна повторять ошибок «первой республики»
Община Западного Азербайджана решительно осуждает последнюю военную провокацию Армении на условной границе.
Как сообщает Caliber.Az, в комментарии общины говорится: «Это не только результат вооружения Армении рядом государств во главе с Францией, но данная провокация указывает на намерение армянской стороны уклониться от подписания мирного договора.
Почему миссия Европейского Союза в Армении, просеявшая условную границу, Зангезурские горы через бинокль как через сито, не реагирует на эту запланированную провокацию? Почему не слышно Жозепа Борреля, Госдепартамента, конгрессменов, расистски настроенных французских политиков, почему молчат Голландия, Канада, Литва, Европейский парламент, такие донкихоты, как Франк Швабе, Натали Луазо, Марина Кальюранд, Жан-Кристоф Буиссон?
Видимо, Армения пошла на опасные шаги против Азербайджана, все еще надеясь на какую-то международную поддержку, как это было летом 2023 года. Армения не должна действовать по указке зарубежных столиц и становиться прокси-государством, не должна повторять ошибок «первой республики».