Խանքենդիի հայ բնակիչ. Չեմ ուզում գնալ Հայաստան և սպասում եմ հարևաններիս՝ ադրբեջանցիների վերադարձին ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
26 Փետրվարի 2024 18:08
Ադրբեջանցիների հետ միասին կյանքը կամաց-կամաց վերադառնում է Խանքենդի, և երբեմն այստեղ շատ անսպասելի հանդիպումներ են տեղի ունենում։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով Հանրային հեռուստատեսությանը (ITV), այսպես, քաղաքի բնակիչ Զաքիր Հասանովը (որը 34 տարի առաջ հարկադրված է եղել լքել Խանքենդին), ով եկել է անջատականների իշխանությունից ազատագրված քաղաք, այժմ՝ ավելի քան երեք տասնամյակ անց, հանդիպել է հին ծանոթին՝ Միշա Գրիգորյանին, ով աշխատել է դեղատանը։
Նրանց միջև հայերենով երկխոսություն է տեղի ունեցել, հին ծանոթները հիշել են անցյալ ժամանակները։
Գրիգորյանը նշել է, որ կյանքից չի դժգոհում.
«Ես չգիտեմ, թե ինչու են հայերը հեռացել: Պետք է կտրել նրանց ձեռքերը, ովքեր սկսեցին այս պատերազմը: Ես ադրբեջանցիներից ոչ մի վատ բան չեմ տեսել: 1982-1983 թվականներին եղել եմ Բաքվում։ Մենք պետք է միասին ապրենք։ Շնորհակալ եմ ադրբեջանցիներին, մեզ լավ են օգնում: Թող Ամենակարողը օգնի նրանց, ինչպես նրանք են օգնում ինձ:
Երբեմն ինձ հարցնում են՝ կռվե՞լ եմ 90-ականների սկզբին։ Ասում եմ՝ տղերք, ավելի լավ է ինձ հարցնեք, թե որտեղ եմ ես լավ կյանքով ապրել 90-ականների սկզբին: Հիմա իմ սառնարանը [սննդով] լցրել են ադրբեջանցիները։ Ինձ բոլորը ճանաչում են, և երբ մեքենայով անցնում են, հարցնում են՝ քեզ ինչ-որ բան պե՞տք է, փող, կամ այլ բան: Այս ամբողջ խանութը, այս տունն իմն է։ Ես ամեն ինչ ունեմ, չեմ ուզում գնալ Հայաստան և սպասում եմ, որ հարևաններս՝ ադրբեջանցիները, վերադառնան»,- ասել է Միշա Գրիգորյանը։

Армянин в Ханкенди: Я не хочу в Армению и жду возвращения соседей - азербайджанцев ВИДЕО
Прежняя жизнь потихоньку возвращается в Ханкенди с приезжающими азербайджанцами, и тут порой происходят весьма неожиданные встречи.
Как сообщает Caliber.Az со ссылкой на Общественное телевидение (ITV), так, приехавший в освобождённый от власти сепаратистов город его коренной житель Закир Гасанов (вынужденный уехать из Ханкенди 34 года назад) теперь, спустя более чем три десятилетия, встретил старого знакомого – работающего в аптеке Мишу Григоряна.
Между ними произошел диалог на армянском языке, старые знакомые вспомнили прошлые времена.
М. Григорян отметил, что не жалуется на жизнь.
«Не знаю, зачем ушли армяне. Надо отрубить руки тем, кто развязал эту войну. Я не видел ни капли плохого от азербайджанцев. Был в Баку в 1982-1983 годах. Надо жить вместе. Молодцы азербайджанцы, нам хорошо помогают. Пусть поможет им Всевышний так, как они мне помогают.
Иногда у меня спрашивают, воевал ли я в начале 90-х годов. Я говорю – ребята, вы спросите лучше меня, где я кайфовал в начале 90-х. Сейчас мой холодильник наполняют [продуктами] азербайджанцы. Меня все знают, проезжая, спрашивают – тебе что-то нужно, деньги или что-то? Весь этот магазин, дом мои. У меня всё есть, я не хочу в Армению и жду возвращения соседей - азербайджанцев», - заявил Миша Григорян.