Ադրբեջանը և Ռումինիան քննարկել են «կանաչ» էներգիայի միջանցքի իրագործման արագացումը
Կարևոր է արագացնել «Կանաչ էներգետիկ միջանցք» նախագծի իրականացումը, որը նախատեսվում է ստեղծել Ադրբեջանի, Վրաստանի, Հունգարիայի և Ռումինիայի միջև։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին քննարկվել է՝ էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովի և այցով Ադրբեջանում գտնվող Ռումինիայի էներգետիկայի նախարար Սեբաստիան Իոան Բուրդուջայի հանդիպմանը։
Հանդիպմանը քննարկվել են՝ երկրների միջև հարաբերությունների հետագա զարգացման գործում ռազմավարական նշանակություն ունեցող էներգետիկ և առևտրային նախագծերի առանցքային հարցեր։ Կողմերը քննարկել են նաև՝ նավթի և նավթամթերքների առևտրի ոլորտում համագործակցության ասպեկտները։

Азербайджан обсудил с Румынией ускорение реализации коридора «зеленой» энергии
Важно ускорить реализацию проекта «Зеленый энергетический коридор», который планируется создать между Азербайджаном, Грузией, Венгрией и Румынией.
Как сообщает Report, об этом говорилось на встрече министра энергетики Пярвиза Шахбазова с находящимся с визитом в Азербайджане министром энергетики Румынии Себастьяном Иоаном Бурдужей.
На встрече обсуждались ключевые вопросы стратегически важных энергетических и торговых проектов в дальнейшем развитии отношений между странами. Стороны также рассмотрели аспекты сотрудничества в области торговли нефтью и нефтепродуктами.
Была достигнута договоренность о принятии необходимых мер для установления более тесных связей и укрепления сотрудничества между соответствующими структурами обеих стран в сфере регулирования энергетических вопросов.