23 Ապրիլի 2024 12:25
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանձնարարականով Ֆիզուլիից նախկին ներքին տեղահանվածների հերթական խումբն ուղևորվել է հայրենի քաղաք։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, հանրապետության տարբեր շրջանների հանրակացարաններում, առողջարաններում, մանկական ճամբարներում, կիսավարտ ու վարչական շենքերում նախկինում ժամանակավորապես հաստատված Ֆիզուլիի բնակիչները հայրենի հողեր են մեկնել Բաքվի Գարադաղի շրջանի «Գոբու Պարկ 3» բնակելի համալիրից։
Այս փուլում Ֆիզուլի է վերադառնում 39 ընտանիք (150 մարդ):
Գերագույն գլխավոր հրամանատարի գլխավորությամբ Հայրենական պատերազմում ադրբեջանական բանակի տարած փայլուն հաղթանակի արդյունքում նախկին ներքին տեղահանվածները հնարավորություն ստացան 30 տարի անց կամավոր, ապահով և արժանապատվորեն վերադառնալ հայրենիք։

КАРАБАХ  23 Апреля 2024 - 08:09
В соответствии с поручением президента Азербайджана Ильхама Алиева очередная группа бывших вынужденных переселенцев из Физули выехала в родной город.
Как сообщает Report, физулинцы, ранее временно расселенные в общежитиях, санаториях, детских лагерях, недостроенных и административных зданиях в различных районах республики, выехали в родные края из жилого комплекса «Гобу Парк 3» в Гарадагском районе Баку.
На данном этапе в Физули возвращаются 39 семей (150 человека).
Жители города Физули выразили признательность президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву и первому вице-президенту Мехрибан Алиевой за всестороннюю государственную заботу, а также поблагодарили отважную азербайджанскую армию за освобождение наших земель от оккупации, пожелали упокоения душ шехидов, погибших во имя этой высокой цели.
Отметим, что к настоящему времени в Физули обеспечено постоянное проживание 744 семей (2 839 человек).