Քաղաքականություն  29 Ապրիլի 2024 - 10:49
Միացյալ Նահանգների աշխատակազմը Ալմաթիի հռչակագիրը համարում է՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանի սահմանազատման գործընթացի համար հիմք։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցում ասել է՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։
«Բլինքենը հաստատել է, որ Միացյալ Նահանգները ողջունում են՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Ալմա-Աթայի հռչակագիրը որպես սահմանների սահմանազատման համար հիմք օգտագործելու մասին համաձայնությունը»,-զրույցի արդյունքներով գրավոր հայտարարության մեջ ասել է՝ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Մեթյու Միլլերը։
Նրա խոսքով, պետքարտուղարը և վարչապետը քննարկել են «ԱՄՆ աջակցությունը՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև առաջընթացին ամուր և հուսալի խաղաղության համաձայնագրի կնքման հարցում»։

ПОЛИТИКА  28 Апреля 2024 - 22:39
Администрация Соединенных Штатов считает Алматинскую декларацию основой для процесса делимитации границы между Азербайджаном и Арменией.
Как передает Caliber.Az, об этом заявил госсекретарь США Энтони Блинкен в телефонном разговоре с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
«Блинкен подтвердил, что Соединенные Штаты приветствуют соглашение Армении и Азербайджана об использовании Алма-Атинской декларации в качестве основы для делимитации границ», - сообщил в письменном заявлении руководитель пресс-службы Госдепартамента Мэттью Миллер по итогам разговора.
По его словам, госсекретарь и премьер обсудили «поддержку США достижению прогресса между Азербайджаном и Арменией в вопросе заключения прочного и надежного мирного соглашения».